pytanie zadane 4 października 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 4 października 2016 przez użytkownika

Wszystko zależy od tego jaki klej, jakiego rodzaju chcemy wyczyścić/usunąć z danej powierzchni. I tak:

Kleje i fugi cementowe

Niewielkie pozostałości kleju na płytkach można delikatnie usunąć za pomocą szpachelki, a resztę zmyć wodą. Natomiast jeśli od kleju mamy zabrudzoną całą ścianę to również usuwamy je szpachelką, a następnie myjemy za pomocą specjalnych czyścików (zmywaczy osadów wapiennych i cementowych). każdy taki środek produkowany jest na bazie słabych kwasów organicznych i w przypadku braku odpowiedniego środka może to być np. ocet lub roztwór kwasku cytrynowego. Jeśli chodzi o usunięcie fugi cementowej to tu też można zastosować szpachelkę przy czym można sobie pomóc polewając fugę wodą, co delikatnie zmiękczy jej powierzchnię.

Kleje dyspersyjne

To kleje na bazie żywicy akrylowej. Takie kleje najlepiej czyści się wodą i najłatwiej usuwa się je w ciągu pierwszych kilku godzin od nałożenia, gdy są jeszcze nie do końca doschnięte. Po zwilżeniu klej usuwamy szczotką lub szpachelką. 

Kleje i fugi epoksydowe

Te materiały wiążą się poprzez wiązania chemiczne w ciągu określonego czasu. Jeżeli tego nie wykorzystamy produkty te w ciągu kilkunastu minut zrobią się twarde. Tak samo będzie się działo z zabrudzeniami. Fugi najlepiej zmywa się ciepłą wodą. Ułatwić pracę pomoże dodanie alkoholu etylowego, który przyspieszy zmywanie. Można również zakupić specjalne preparaty do usuwania takich zabrudzeń. 

Kleje silikonowe

Występują w dwóch rodzajach: kwaśnym i neutralnym. Silikon najlepiej usuwa się gdy już stwardnieje za pomocą nożyka. Można go również usunąć za pomocą specjalnych środków do tego przeznaczonych. 

komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Odpowiedz widzę tyczy się tylko klejów do remontów. Przydałoby się coś podobnego do klejów powszechnego użytku typu butapren, wikol czy szkolny.
...