pytanie zadane 1 października 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 1 października 2016 przez użytkownika

W rozwiązaniach domowych można zastosować automatykę: stałotemperaturową, pokojową, pogodową oraz połączoną. 

Automatyka stałotemperaturowa to sterowanie za pomocą kotła i utrzymywanie stałej temperatury wody w instalacji domowej. Nie ma ona związku z temperaturą panującą wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Rodzaj takiej automatyki może powodować jednak pewien dyskomfort, ponieważ temperatura, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, zmienia się ciągu dnia. Dlatego też takie rozwiązanie jest mniej polecane. 

Automatyka pokojowa  jest to ogrzewanie pomieszczenia za pomocą kotła, w którym to pomieszczeniu znajduje się czujnik z regulatorem. Wtedy kocioł produkuje potrzebną ilość ciepła, dzięki czemu zwiększa się komfort domowników oraz ogranicza się ilość spalanego gazu lub innego rodzaju opału. 

Automatyka pogodowa jest wtedy, gdy regulator z czujnikiem umieszczony jest na zewnątrz budynku. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ dzięki temu można wcześnie wykryć temperaturę panującą na zewnątrz, zanim spowoduje ona zmiany wewnątrz budynku. Jeszcze jedną jej zaletą jest to, że rozpoznaje ona przyczyny oraz przeciwdziała skutkom dzięki dostosowaniu temperatury wody grzewczej do potrzeb cieplnych budynku. Poleca się ją zwłaszcza do sterowania kotłami kondensacyjnymi.

Automatyka połączona jest to powszechnie stosowane rozwiązanie. Łączy ze sobą regulator pogodowy i regulator zdalnego sterowania. Jest ono wyposażone w czujnik temperatury wewnętrznej. To połączenie zapewnia największy komfort użytkowania i optymalne oszczędności gazu. 

...