pytanie zadane 26 września 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 27 września 2016 przez użytkownika

Jesień to dobry czas na wykonanie porządków w przydomowym ogrodzie, ale również na balkonie. Trzeba zadbać nie tylko o warzywa, ale również o ziemię, w której one rosną. 

Pierwszą rzeczą podczas jesiennych porządków jest zebranie warzyw i owoców. Cebulę wyrywamy i zostawiamy do wyschnięcia, podlej grządki z marchewką i ją usuń, a następnie obetrzyj z nadmiaru ziemi, zbierz pomidory nawet te zielone, które dojrzeją w temperaturze 12-13oC. Można też wykonać test gleby, by wiedzieć jak ją nawozić, kiedy i czym. W tym celu próbkę gleby trzeba zanieść do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej (koszt od 15 zł). 

Z sadu czy ogródka usuwamy również opadłe liście, które zgrabiamy grabiami z szeroką głowicą. Jeśli mamy duży ogród to lepiej sprawdzi się dmuchawa do liści. Jeszcze innym sposobem na zebranie jesiennych liści jest kosiarka z koszem, która przy okazji je rozdrobni. Zebrane liście mogą posłużyć jako kompost, do okrycia rabatek czy ocieplenia budy dla psa. 

Jesień to również idealny czas na sadzenie roślin cebulowych takich jak: tulipany, śnieżyca, krokusy, hiacynt, szafirki czy zawilce. Jeśli mamy w ogródku lub na balkonie rośliny doniczkowe to najlepiej jest wnieść je do domu i możesz zrobić z nich sadzonki. Na czas jesieni balkon wcale nie musi być pusty. Wystarczy, że zrobisz na nim sezonową dekorację np. z suchych bukietów, kwiatów hortensji, jarzębiny czy nieśmiertelników. 

Krzewy w pojemnikach (lawenda, trzmielina, młody bukszpan, tymianek, laur) dobrze jest okryć przed zimnem i minusowymi temperaturami. Donice należy ustawić na kawałku styropianu, przesłonić w osłonięte od wiatru miejsce i okryć je warstwą juty, tektury, słomiana matą. Balkon, a właściwie balustradę, można też oczyścić drucianą szczotką, usunąć pył i pomalować. 

...