pytanie zadane 26 września 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
O czym warto pamiętać robiąc pranie? Od czego zacząć?

3 odpowiedzi

odpowiedź 26 września 2016 przez użytkownika

Po pierwsze przed praniem należy odpowiednio posortować ubrania. Sortuje się kolorami: białe, czarne, kolorowe, ale również materiałem z jakiego są wykonane. Ubrania z włókien syntetycznych, ręczniki czy polar pierzemy oddzielnie. Natomiast jeśli na danym ubraniu jest plama, dobrze jest ją wcześniej namoczyć w wodzie. 

Jeśli mamy ubrania na suwak i pierzemy je z delikatniejszymi rzeczami to dobrze jest jej zasunąć przed praniem, a koszule warto rozpiąć do prania. Guziki zapinamy, ponieważ mogą zostać pourywane podczas prania. 

Z pralki należy wyjąć również kostiumy kąpielowe, które pierze się tylko ręcznie, ponieważ inaczej mogą się niszczyć. Warto zaopatrzyć się też w worek do prania, w którym umieścimy skarpetki. Dzięki temu nie pogubią się one i szybko znajdziemy odpowiednią parę. 

Jak mamy już te etapy za sobą, to pora włożyć pranie do pralki i wsypać proszek. I tu dobrze jest z nim nie przesadzić. Nie wsypujmy go zbyt dużo bo narobi się wiele piany, która będzie gromadziła brud zamiast go usunąć z np. kołnierzyków koszuli. Proszek wsypujemy do odpowiedniej komory na około połowę jej wysokości. Również samego prania nie powinno być zbyt dużo, gdyż może to uszkodzić pralkę. 

Kurtki pierzemy zawsze na lewej stronie, a dodatkowo z piłkami do tenisa, które zapobiegną niszczeniu ich struktury i dokładniej wypłuczą pianę. 

Jeśli mamy bardzo dużo prania i będziemy używać pralki 2-3 razy to nie znaczy to, że nie można robić jednego prania po drugim. Wręcz przeciwnie piorąc cykle po sobie zużywamy mniej energii. To samo tyczy się prania koców i poduszek. Te rzeczy potrzebują drugiego cyklu na dokładne wypłukanie piany, która została z poprzedniego cyklu. 

Na koniec warto wyczyścić samą pralkę. Dobrze jest zajrzeć pod gumę od bębna (uszczelka przy drzwiach), pojemnik na proszek, a od czasu do czasu warto włączyć funkcję samoczyszczenia pralki. 

odpowiedź 3 stycznia 2017 przez użytkownika

W pralce prócz rzeczy oczywistych można wyprać też inne. Należą do nich np. zabawki dziecięce oraz klocki i plastikowe zabawki (tylko nie te na baterie czy prąd). Maskotki pierzemy tak ja ubrania, zaś plastikowe elementy wrzucamy do worka na bieliznę i pierzemy bez wirowania. 

Do pralki możemy wrzucić też dywaniki samochodowe, dywaniki łazienkowe, nawet te gumowe oraz zasłonki prysznicowe. Ponadto wyprać możesz nawet torebkę, skórzaną też, ale pamiętaj o jej dokładnym wysuszeniu. 

odpowiedź 14 stycznia 2019 przez użytkownika

Do białego prania warto jest dodać pół opakowania sody oczyszczonej, dzięki której białe pranie będzie jeszcze bardziej białe.

Do prania ręczników dobrze jest dodać szklankę octu, przez co będą one bardziej miękkie. 

Jeśli chcemy, by ubrania wyprane nam szybciej wyschły, po wypraniu nie wyjmuj ich z bębna. Dołóż tak suchy ręcznik kąpielowy i włącz wirowanie. Cała woda wsiąknie się w ręcznik, a reszta prania będzie bardziej sucha. 

Dbaj o czystość pralki i regularnie są czyść, gdyż brak jej czyszczenia może powodować to, że zaczniemy z pralki wyjmować śmierdzące pranie

...