seohost
pytanie zadane 25 września 2016 w Turystyka przez użytkownika anonimowy
Czy są tam jakieś inne zwyczaje niż w Polsce? Jakie są tradycje związane z tym świętem?

1 odpowiedź

odpowiedź 25 września 2016 przez użytkownika

Chociaż mogłoby się wydawać, że zima i Kreta to dwa różne bieguny, to jednak i tu czasem pada śnieg i jest zimno. Śnieg sypie w Górach Białych skąd dostaje się do mroźnego morza i ochładza powietrze na całej wyspie. Zima trwa tu zazwyczaj od listopada do końca marca. 

Temperatury są tu w tym czasie bardzo różne, w dzień może to być około 20oC, a wieczorem już 10oC. Poza tym zima na Krecie to wilgoć i często przedostaje się ona do domów Kreteńczyków, którzy później przez nią mają alergię. 

Jeśli chodzi o święta to nie przywiązuje się tu do nich aż tak dużej uwagi jak w Polsce. W Wigilię wszystko działa tak jak w zwykły roboczy dzień. Nie ma wieczornego zasiadania do kolacji i wręczania prezentów. Grecy i Kreteńczycy świętują 25 i 26 grudnia, zaś prezenty daje się dopiero w Nowy Rok. Można też spotkać kolędników chodzących od domu do domu, którym wręcza się kilka euro, zamiast słodyczy. Prócz małych grupek można też spotkać tysiące ludzi przebranych za Mikołów i razem świętujących na ulicach miast. Za taki udział trzeba zapłacić, ale pieniążki te są później przekazywane na cele filantropijne. Mimo to można w tutejszych sklepach znaleźć śledzie czy suszone grzyby. Do tradycyjnych potraw wigilijnych na Krecie należą dwa ciasta:

- melomakarona - owalne ciasto posypane orzechami włoskimi i migdałami z syropem miodowo-cukrowym,

- kurambiedes - okrągłe z migdałami w środku i posypane cukrem pudrem. Jest ono bardziej kruche niż pierwsze. 

...