lh
pytanie zadane 2 września 2015 w Geografia przez użytkownika anonimowy
Znajdują się one na brzegach Irlandii Północnej i tworzą wspaniały krajobraz. Jakie to tworzywo?

1 odpowiedź

odpowiedź 3 września 2015 przez użytkownika

Tworzywem tym jest bazalt. Kamienie znajdujące się na skalnym brzegu Irlandii Północnej zwie się Groblą Olbrzyma (Giant's Causeway). 

Są to wielkie, ustawione pionowo słupy bazaltu, które w całości tworzą malowniczy klif, który opada do wód Oceanu Atlantyckiego. Jest och około 40 tysięcy. Większość ma 6 boków, ale zdarzają się takie, które mają 4. 

 

Powstały one w wyniku potężnej wylewy bazaltowej lawy, która bardzo szybko zastygała. Tym samym kurczyła się i pękała. Pęknięcia następowały prostopadle do powierzchni stygnięcia i przesuwały się coraz niżej. Określa się to mianem ciosu termicznego. 

komentarz 19 grudnia 2017 przez użytkownika

Takie bazaltowe słupy znajdują się również w Polsce, więc nie trzeba daleko jechać, by móc je oglądać. Znajdują się one w kamieniołomach w Sudetach np. w Wilczej Gorze koło Złotoryi czy w Graczach koło Niemodlina. Najładniejsze obiekty bazaltowe znajdują się natomiast na wzgórzu Rataj w Górach Kaczawskich. Noszą one nazwę Małych Organów Myśliborskich.  

Polskie słupy bazaltowe zbudowane są nie tylko z bazaltu, ale również z innych wylewnych skał np. z żółtawych riolitów. Mają one średnicę około 30 cm, w środku są idealnie pionowe, a boczne są nieco odchylone. Razem tworzą wachlarzową formę. 

...