pytanie zadane 16 września 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
Jakie kwiaty doniczkowe mogę mieć w domu, by nie wymagały dużo pracy? Jestem zabiegana, a czasami zapominam, że je mam i nie podlewam ich więc usychają. Są jakieś niewymagające kwiaty?

1 odpowiedź

odpowiedź 16 września 2016 przez użytkownika

O kwiaty doniczkowe należy dbać, by ładnie się prezentowały i długo nam służyły. Ale oczywiście jeżeli jesteśmy zapracowani to nie znajdujemy wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne naszych roślin. Dlatego dla takich osób, świetnie sprawdzą się mało wymagające kwiaty doniczkowe. 

Dobre będą więc kwiaty, które żyją mimo braku podlewania. Do takich roślin należą m.in. sukulenty, czyli grubosz, aloes czy kaktusy. Suche warunki do życia nie są im straszne, ponieważ potrafią one magazynować sobie wodę. Każdą z tych roślin lepiej jest zapomnieć podlać, niż dać jej za dużo wody, ponieważ wtedy może zacząć gnić. 

Prócz tych kwiatków są jeszcze inne, które też lubią suszę. Należą do nich:

Sansewieria Gwinejska którą można podlewać raz na kilka tygodni. Jej pierwotny obszar występowania, to stepy na których nie ma zbyt dużych opadów w ciągu roku. Do tego Sansewiera ładnie kwitnie, choć zdarza się to bardzo rzadko.

dracena, którą podlewa się rzadko, ale obficie i lubi stać w miejscach zacienionych,

bambus - tu wodę trzeba wymieniać raz na tydzień,

litopsy - podlewa się je raz obficie, a potem dopiero, gdy ziemia będzie aż przesuszona,

zamiokulkas - to kwiat, który nie lubi wody i słońca, więc może stać w ciasnym kącie, a i tak będzie pięknie wyglądał,

zamiokulkas

zielistka, ta roślina również musi być nawadniana regularnie raz na tydzień, za to może stać zarówno w cieniu, jak i na słońcu; dodatkowo usuwa ona szkodliwe substancje z naszego domu, zwiększa ilość tlenu i nawilża powietrze. Najlepiej ustawić ją w okolicy telewizora czy komputera, gdyż zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. 

komentarz 23 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Ja to bym bardziej nazwał te rośliny dla zapominalskich, a nie leniwych. Właśnie przez nadmiar pracy i innych zajęć często zapominam podlać kwiaty na parapecie.
komentarz 18 lutego 2021 przez użytkownika Gość
Chyba dla zapominalskich jak jak. najlepsze wtedy kaktusy
...