seohost
pytanie zadane 16 września 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Do czego służą poszczególne z nich?

1 odpowiedź

odpowiedź 22 września 2016 przez użytkownika

Do malowania służą nam zazwyczaj pędzle, ale również wałki. Pędzle jednak poradzą sobie z każdym typem podłoża, zarówno z gładkim, jak i z chropowatym. Jednak by właściwie pomalować daną powierzchnię pędzle muszą mieć odpowiedni rodzaj i rozmiar. I tak wśród nich możemy wyróżnić pędzle:

- płaskie, zwane również angielskimi, które mają różną szerokość i gęstość; używa się ich do malowania powierzchni dużych, małych, chropowatych i płaskich, a także przy nieregularnych fragmentach ścian, kątach itp.

- okrągłe, których używa się do malowania ram okiennych, drzwi i innych elementów drewnianych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

- płaskie kątowe, zwane przez fachowców koloryferowcami, ponieważ sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, jak za grzejnikami, piecami czy armaturą; ich rączka jest charakterystycznie wygięta i to właśnie sprawia, że pędzle te mogą dotrzeć praktycznie wszędzie.

- grube i płaskie, zwane ławkowcami, służą do malowania dużych powierzchni, gruntowania ścian, zmywania farb czy nakładania kleju do tapet. 

Oczywiście nie do każdej farby można użyć danego rodzaju pędzla. I tak mamy następujący podział pędzli wg tworzywa z jakiego zostały wykonane:

* pędzle syntetyczne (nylonowo-poliestrowe) nadają się do farb wodnych, ponieważ są odpowiednio wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości,

* pędzle z naturalnym włosiem nadają się do farb olejowych, rozpuszczalnikowych, ponieważ pozwalają na gładkie malowanie każdej powierzchni.

Natomiast jeśli chodzi o rodzaje wałków do malowania to mamy ich 3 rodzaje:

1. z krótkim włosiem 6-10 mm, którymi możemy malować gładkie powierzchnie jak podłogi czy parkiet,

2. ze średnim włosiem 13-15 mm, którymi można malować tynki lub tapety strukturalne,

3. z długim włosiem 19-30 mm, które nadają się do malowania chropowatych powierzchni.

Gdy mamy zamiar malować duże powierzchnie lepszy będzie wałek szeroki i gruby, a mniejsze elementy możemy pomalować wałkami mniejszymi i węższymi. Wałki wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są wałki:

- welurowe, wełniane, akrylowe - do farb rozpuszczalnikowych,

- sznurkowe - do farb lateksowych i dyspresyjnych, 

- futrzane, z mikrofibry - do farb rozcieńczalnych z wodą, 

- z gąbki - do farb olejnych.

...