pytanie zadane 15 września 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 15 września 2016 przez użytkownika

Ponieważ białe robaki są zwierzątkami bardzo ruchliwymi to często nawet zaraz po zanurzeniu kuli w wodzie robaki ją rozbiją. Dlatego najlepiej jest zrobić tak, by robaki się nie ruszały i są na to 2 sposoby. 

1. Odwracalny, czyli wprowadzenie robaków w stan letargu. Robaki zamykamy szczelnie w foliowej torebce na min. 8 godzin. Wyciskamy z niej przez jej zamknięciem jak najwięcej powietrza. Dobrze jest przygotować sobie takie robaki dzień wcześniej. Takie działanie spowoduje wydłużenie się robaków i to, że nie będą się one ruszać. Po otwarciu torebki wystarczy przepłukać je wodą i dodać do zanęty, gdzie na pewno nie rozbiją kul. Oczywiście wskutek dostępu powietrza robaki zaczną się ruszać, dlatego też dobrze jest zamykać torebkę i zalać ją zimną wodą. 

2. Nieodwracalny, czyli parzenie robaków. Larwy, które wcześniej są oczyszczone i przepłukane zalewa się wodą o temperaturze 60-70oC (około 5 litrów na litr robaków). Nie może to być zbyt gorąca woda, gdyż taka pozbawi robaki treści, a takie robaki nie będą atrakcyjną przynętą na ryby. 

...