seohost
pytanie zadane 12 września 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 13 września 2016 przez użytkownika

Kret w ogródku to zmora nie jednego działkowicza i chyba każdy z niech wie o czym mówię. Czy lepiej jest go unieszkodliwić, stosować pułapki czy stosować różnego rodzaju wynalazki odstraszające go od naszego ogródka? Każda metoda jest dobra, byle pozbyć się szkodnika z naszego ogródka. Tyle, że jest ich bardzo dużo więc lepiej skorzystać z metod najmniej szkodliwych dla kreta, ale bardzo skutecznych dla nas.

Najlepiej jest więc zapobiegać. Obecnie w sklepach i marketach budowlanych można kupić specjalne siatki, które zapobiegają wyjściom kreta na powierzchnię i tworzenie kopców. Należy rozłożyć je przez zasianiem trawnika. Rozkłada się ją na przygotowanej i wywałowanej ziemi, a następnie przykrywa warstwą gleby i dopiero wysiewa trawę. 

Siatka zrobiona jest z mocnego plastiku i posiada małe oczka. Dobrze jest jeśli zostanie ona umieszczona na głębokości około 10 pod przyszłą trawą. Taka siatkę zakłada się również an boiskach sportowych i polach golfowych. 

kopiec kreta

Inne metody odstraszania kretów:

Metoda domowa

Dość często spotykana w polskich ogródkach działkowych. Tania i szybka w wykonaniu. Potrzebny będzie najlepiej metalowy pręt i zużyta butelka plastikowa np. po napoju. Pręt wbijamy do ziemi i nakładamy na niego plastikową butelkę do góry nogami od wylotu. Butelka przy wietrze będzie się obijać o metalowy pręt, dzięki czemu będzie generowany dźwięk do ziemi. A jak wiadomo krety mają bardzo wyczulony słuch, więc powinno go to denerwować i odstraszyć od tego obszaru.

Tak to wygląda:

odstraszacz kretów z plastikowej butelki

A tak odstraszacz z butelki działa w praktyce:


Metoda płatna

Istnieją specjalne odstraszacze kretów działające na podobnej zasadzie co ta powyżej z butelką. Odstraszacze są najczęściej zasilane panelem słonecznym, który znajduje się na górze urządzenia. Taki odstraszacz wbija się do ziemi i po włączeniu generuje on sygnały dźwiękowe o częstotliwości 400-1000 Hz. Sygnał jest generowany co jakiś czas, przez co skutecznie odstrasza krety z danego obszaru. Jeden taki odstraszacz, może mieć zasięg nawet do 300 m2.

Jeśli znacie jakieś inne ciekawe sposoby na odstraszenie kreta ze swojej działki, piszcie w komentarzach.

...