pytanie zadane 2 września 2015 w Nauka i technika przez użytkownika Gość
Wiemy, że mogą to być alternatywne źródła energii jak panele słoneczne czy wiatraki, ale czy można wytworzyć prąd z czegoś nietypowego?

1 odpowiedź

odpowiedź 2 września 2015 przez użytkownika

Nietypowe jest wytworzenie prądu z ... krewetek. Ostatnio czytałam o jakichś nowych badaniach, gdzie można pozyskiwać prąd z pancerzy krewetek. To właśnie w nich znajdują się substancje, które można zastosować do budowy tanich ogniw słonecznych. 

Dokładnie chodzi o chitynę oraz chitozan (polisacharyd, pochodna chityny), które znajdują się w pancerzach. Są to związki dużo tańsze od drogich metali. Z tego co było napisane, to wyczytałam jeszcze, że stworzono już tzw. kwantowe kropki węgla z pancerzy, które mają zastosowanie również w diagnostyce medycznej i budowaniu nanosensorów. By stworzyć ogniwo słoneczne użyto tu również nanokolumn tlenku cynku. 

Taki prąd wykorzystywano by do ładowarek i tabletów, telefonów oraz do półprzezroczystych powłok na okna. 

komentarz 3 września 2015 przez użytkownika Gość
Prąd można wytworzyć również ze ścieżki rowerowej. Takowa powstaje w Holandii, dokładnie w Krommenie. Inżynierowie spreparowali odpowiednio panele słoneczne, które dostarczają energię elektryczną do latarni i trzech okolicznych domów.
Ścieżka jest pokryta antypoślizgowym szkłem, które jest odporne na warunki atmosferyczne i może po nim przejechać nawet ciężarówka. Ma ona długość 100 m.
komentarz 27 grudnia 2015 przez użytkownika

Może bardziej "typowe", ale za to bardzo prosta metoda wytworzenia prądu - dynamo.

Np. latarka na dynamo, dzięki któremu możemy podładować latarkę:

latarka dynamo

komentarz 5 czerwca 2020 przez użytkownika

Może to nie jest, aż tak bardzo nietypowe, ale źródłem prądu może być również biomasa czy biogaz. Prąd może powstawać praktycznie za darmo, gdy zużyjemy odpady, które i tak byśmy wyrzucili. Na biomasę nadają się wszelkie odpadki roślinne, ale również zwierzęce. 

...