pytanie zadane 9 września 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 września 2016 przez użytkownika

Zamek w Gołuchowie 

Zamek początkowo wybudowano w stylu wczesnego renesansu. Miał on charakter obronny, kształt prostokąta oraz kilka kondygnacji. Zbudowano go w latach 1550 – 1560. Mieszkał w nim Rafał Leszczyński – starosta radziejowski. Jego syn dokonał modernizacji zamku i nadał mu manierystyczno – renesansowego charakteru. Po rodzie Leszczyńskich zamek przejął ród Suszków, a po nich było jeszcze czterech innych właścicieli. Później na zamku odbył się ślub Izabeli Czartoryskiej i Jana Kantego, którzy później panowali na nim. Izabela przebudowała zamek i stworzyła arkadowy dziedziniec. Do wnętrz wprowadziła marmurowe kominki, obramowane okna i mozaiki. Zamek nabrał romantycznego charakteru. Zamek otoczony był parkiem w stylu angielskim z rzadkimi i egzotycznymi okazami drzew. Po śmierci Izabeli zamek przeszedł w ręce jej bratanka Witolda Czartoryskiego i pozostawał w tej rodzinie do II wojny światowej. W czasie wojny zamek zdewastowano. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Leśnictwa oraz restauracja. 


Zamek w Goraju 

Zamek wybudowano na początku XX wieku. Styl – neorenesansowy. Mieszkał w nim hrabia Wilhelm Bolek von Hochberg. Zamek leży nad rzeką Noteć i jest częścią Puszczy Noteckiej. Jego kształt to litera U. Rodzina Hochbergów zamieszkiwała na zamku do II wojny światowej. Obecnie zamek należy do Zespołu Szkół Leśnych i mieści się w nim Internat. 


Zamek w Kórniku 

Zamek – rezydencja zbudowany w 1430 roku Mieszkała w nim rodzina Górków i Działyńskich. Położony jest na bagiennej wyspie i otacza go fosa zakończona zwodzonym mostem. Rodzina Działyńskich, która był drugimi właścicielami zamku, urządziła ogród na francuski styl. Utworzyła również szkółkę drzew oraz zwierzyniec z egzotycznymi zwierzętami, ale również roślinami. Zamek przebudowali natomiast na styl barokowy. Potomkowie Działyńskich w późniejszym czasie przebudowali zamek nadając mu neogotycki styl. W tym też czasie zapoczątkowano przeznaczenie zamku jako biblioteki i muzeum. Część z tych starodruków zachowana jest do dziś. Przypałacowemu parkowi nadano romantycznego stylu. Obecnie mieści się tu Muzeum oraz Biblioteka Kórnicka PAN. 


Zamek w Rydzynie 

Należał do rodziny Rydzyńskich. Wybudowano go w XV wieku na sztucznej wyspie. Później zamieszkiwała go rodzina Leszczyńskich. Za ich panowania zamek posiadał już cztery kondygnacje. Kolejni właściciele – Sułkowscy, dokonali kolejnej przebudowy na styl rokokowy. Stworzono również stajnię, wozownię i oficyny, a przed pałacem wystawiono kamienny most. Całość otaczał park w stylu angielskim z pawilonami i figurami sfinksów. Przed II wojną światową w zamku mieściło się Gimnazjum i Liceum prowadzone prze fundację Sułkowskich. W czasie wojny mieściła się tu szkoła Hitlerjugend wraz z internatem. Po wojnie zaś zamek został ograbiony przez Armię Czerwoną. Odbudowa zamku przypadła na lata 1950 – 1965. Później był on własnością Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Obecnie zamek funkcjonuje jako hotel z restauracją.


Zamek w Szamotułach 

Zbudowała go rodzina Szamotulskich w XVI wieku. Początkowo zamek miał styl gotycki, zaś późniejsi potomkowie tej rodziny, przebudowali go na styl renesansowy. Wystawiono go na kształt litery L. Znajdowała się tam wieża, zwana Basztą Halszki, w której utworzono mieszkania. W XIX wieku zamek należał już do Fryderyka Wilhelma IV Pruskiego i stał się on siedzibą muzeum. Tak jest do dziś. Warto wspomnieć również o tym, że od 1551 roku działa tu pierwsza w historii wielkopolska drukarnia, która wydawała książki w języku polskim i czeskim. 


Zamek w Wąsowie 

Wybudowano go w stylu neogotyckim w latach 1870 – 1872. Zamek ten należał do berlińskiego bankiera Richarda Hardta. Początkowo z wyglądu przypominał pałac, który przebudowano na zamek. Otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym rosną głównie dęby, lipy i buki. Do 2011 roku mieścił się w nim hotel, ale strawił go pożar. 

...