pytanie zadane 9 września 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 września 2016 przez użytkownika

Zamek w Brzegu 

Powstał w XIII wieku. Był siedzibą Piastów Śląskich. Początkowo wzniesiono tu kwadratową, ceglaną wieżę – Wieża Lwów. W 1311 roku zamek stał się siedzibą książąt brzeskich. Za ich czasów wzniesiono gotycką kaplicę oraz budynek mieszkalny. Kolejni właściciele – Hohenzollerowie nadali zamkowi styl renesansowy. Wzniesiono również bramę wjazdową, a wnętrza bogato wyposażono. Po śmierci ostatniego potomka Piastów zamek zaczął podupadać. Pełnił wówczas rolę karczmy, koszar i magazynu. Dopiero po II wojnie światowej w 1952 roku otwarto tu muzeum. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich. 


Zamek w Chrzelicach 

Powstał prawdopodobnie w 1380 roku. Jako pierwszą wybudowano wieżę. Pierwszymi właścicielami zamku byli: Henryk Niemodliński oraz Peter Heidenreichem. Później przeszedł on w ręce książąt opolskich. Przebudowano go na styl barokowy w XVII wieku. Do końca II wojny światowej zamek należał do Tiele – Wincklerów. 


Zamek w Głogówku 

Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Wzniósł go prawdopodobnie książę Władysław Opolski. Styl – manierystyczny i barokowy. Była to siedziba książąt opolskich oraz rycerzy. Najdłużej panującym tu rodem byli Oppersdorffowie, którzy władali zamkiem do końca II wojny światowej. Potem zamek przejęły władze polskie i należał on do gminy. Część zamku służyła jako schronisko młodzieżowe, muzeum regionalne, galeria malarstwa oraz dom kultury. Obecnie należy on do władz gminy. 
 

Zamek w Namysłowie 

Powstał prawdopodobnie w 1312 roku. Wybudował go król Czech i cesarz rzymski Karol IV Luksemburski. W roku 1533 zamek przejęły władze miasta i zaczęły go remontować. W późniejszych czasach należał on do Krzyżaków, a później przeszedł w ręce prywatne rodziny Haselbach. Obecnie zamek należy do Browaru Namysłów. 


Zamek w Niemodlinie 

Powstał w 1313 roku. Styl – barokowy. Wzniósł go książę Bolesław, syn Bolka I. Był on rezydencją książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Równie często zmieniał właścicieli. Ostatnim jego właścicielem był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek przejął Państwowy Urząd Repatriacyjny. Prócz niego w zamku siedzibę miało również liceum, szkoła podoficerska. Później został opuszczony i popadał w ruinę. Zamek był tłem do filmu „Jasminum”. Obecnie właścicielem zamku jest spółka Centrum z Łodzi. Zamek można zwiedzać. 


Zamek Piastowski w Opolu 

Powstał w 1217 roku. Wzniósł go książę Kazimierz I opolski. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się plemię Opolan. Po panowaniu Piastów zamek przejęła Izabela Jagiellonka. Wiek XIX to utrata obronnego charakteru zamku. Zaadoptowano go wtedy na rejencję opolską. Wokół zamku utworzono park zamkowy. Wiek później zamkowi nadano styl neorenesansowy. Obecnie trwają tu prace archeologiczne. 


Zamek Otmuchowie 

Powstał w latach 1585 – 1596. Styl – renesansowy, a później przebudowany na barok. Zamek był siedzibą biskupów wrocławskich. Zamek został zrujnowany w czasie wojny trzydziestoletniej i dobudowany przez Karola Ferdynanda Wazę. Później jeszcze był rozbudowywany przez Ludwika Franciszka Neuburga. W późniejszych czasach zamek stał się własnością Hohenzollernów. Obecnie jest on własnością gminy Otmuchów.


Zamek w Ujeździe 

Powstał w XIII wieku. Posiadał fosę, baszty i mury obronne. Należał do biskupów wrocławskich. Po 1428 roku zamek przeszedł w prywatne ręce. Ostatnim właścicielem zamku była rodzina Hohenlohe. Zamek został zniszczony w 1945 roku przez wojska Armii Czerwonej. Obecnie jest on w ruinie.  

...