seohost
pytanie zadane 9 września 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 września 2016 przez użytkownika

Zamek w Broniszowie 

Powstał w XII wieku. Początkowo był to zamek rycerski i należał do Bronisława – komesa Bytomia Odrzańskiego. Początkowo wybudowano go w stylu gotyckim, a dopiero później przebudowano na styl renesansowy. Wtedy to również zamek uzyskał kształt litery L i posiadał trzy kondygnacje. W wieku XIX dobudowano mur i basztę w stylu neogotyckim. Całość otoczono fosą. Prócz niej znajdował się tu również park i staw. Po II wojnie światowej zamek został przejęty przez PGRy, zaś od 1986 roku odbywają się tu Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne. Od 2010 roku zamek jest własnością prywatną. 


Zamek w Krośnie Odrzańskim 

Powstał w XIII wieku za czasów księcia Henryka Brodatego. Styl – renesans. Ma on kształt czworoboku. W jego skład wchodzą również relikty umocnień oraz tzw. ”domek ogrodnika”. W kolejnych latach zamek zostaje oblężony przez czeskich Husytów, a następnie staje się własnością Jana II Szalonego. Zamek w czasie wojny 30-letniej należał do Szwedów, którzy wybudowali wieniec bastionów wokół zamku i miasta. Najbardziej jednak zamek uległ zniszczeniu podczas działań II wojny światowej. Obecnie mieści się w nim Centrum Artystyczno – Kulturalne "Zamek". 


Zamek Joannitów w Łagowie 

Powstał w XIV wieku. Styl – gotyk. Wzniesiono go między jeziorami: Łagowskim i Ciecz. W XIX wieku jego właścicielem była prywatna osoba. Zamek był zbudowany na planie czworokąta z 35-metrową wieżą o kształcie kwadratu. Obecnie mieści się tu hotel, a we wnętrzu zamku można zobaczyć kominek w stylu barokowym pochodzący z 1740 roku. 


Zamek w Międzyrzeczu 

Powstał w 1350 roku. Wniósł go Kazimierz Wielki. Zamek położony jest nad rzekami: Obra i Paklica. 124 lata później zamek przejął Maciej Korwin, lecz zniszczono go w walkach z krzyżakami. Potem uszkodziły go dodatkowo wojska szwedzkie i w ten sposób zamek niszczał, a nikt nie podejmował się prób jego remontu. W 1719 roku starostowie wznieśli, obok zamkowych ruin, nową rezydencję. Po II rozbiorze zamek przekazano ziemiańskiej rodzinie niemieckiej. Oni to wykorzystali zamek jako pomieszczenia gospodarcze oraz wzgórza niedaleko jako winnice. Po II wojnie światowej zamek przeznaczono na potrzeby kulturalne. Przeprowadzano tu badania archeologiczne, prace konserwatorskie i zabezpieczanie ruin. Odbudowano jedynie budynek bramny oraz renesansowy dom mieszkalny. Mieści się w nim Muzeum, gdzie znajduje się makieta zamku. W rezydencji obok zamku znajdują się ekspozycje: archeologiczna, historyczna, artystyczna i etnograficzna. 


Zamek w Kożuchowie 

Powstał w XIII – XIV wieku. Wznieśli go Piastowie głogowsko – żagańscy. Był to mały zamek, często określany mianem warowni. Często zmieniali się jej właściciele. Pierwszym z nich był prawdopodobnie Henryk V Żelazny, później przeszedł w ręce zakonu karmelitów. Po rozwiązaniu zakonu miasto przekształciło zamek w zbrojownię. W miejscu kaplicy zamkowej ulokowano kościół ewangelicki. Po II wojnie światowej zamek przeznaczono na cele kulturalne i obecnie jest to Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu "Zamek". 


Zamek w Żarach 

Powstał w XIII wieku z polecenia Albrechta Dewina. Wtedy to w Żarach panowała rodzina von Packów. Później miasto należało do von Bibersteinów. Rodzina ta często przeprowadzała przebudowy zamku, a w 1558 roku sprzedała go von Promnitzom. To ta rodzina nadał zamkowi barokowego stylu. Zamek natomiast początkowo służył jako wiezienie, a później w czasie II wojny światowej jako Muzeum Regionalne. Obecnie zamek jest ruiną, ale zachowana w dobrym stanie.

...