pytanie zadane 16 lipca 2015 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość
Chodzi mi o to co to dokładnie jest i co oznacza ten skrót.

1 odpowiedź

odpowiedź 16 lipca 2015 przez użytkownika

Skrót CD-ROM pochodzi z języka angielskiego Compact Disk - Read Only Memory. Jest to dysk kompaktowy, na którym możemy zapisywać różne informacje multimedialne np. tekst, dźwięk lub animację, itd.

dyski cd-rom

Informacje te można potem wyłącznie odczytywać, nie można ich modyfikować. CD - ROM to chyba najbardziej znany nośnik informacji multimedialnej. Wyjątkiem tutaj są płyty CD-RW, które są namiastką wielokrotnego zapisu danych, z tym że przebiega to tak, że usuwa się stare dane z płyty i następnie znów wypala nowe.

Na standardowym CD - ROMie można nagrać około 75 minut filmu lub 700 MB danych.

Dyski CD odczytuje się w specjalnych napędach CD-ROM, które są dostępne w większości komputerów. Sposób zapisania danych na dysku jest dość prosty. Po prostu na jego powierzchni znajdują się odpowiednio wyżłobione szczeliny, które widać jedynie pod mikroskopem, na których zapisane są dane cyfrowe. Odczytuje się je za pomocą specjalnego lasera w napędzie, który interpretuje dane i wyświetla je w komputerze.

Nowsze napędy CD-ROM oferowały nie tylko odczyt danych, ale również jego zapis na nowych czystych płytach, dzięki czemu można było nagrywać własne dane.

Tak wygląda napęd CD-ROM:

napęd cd-rom

Obecnie płyty CD-ROM są coraz rzadziej używane, gdyż zastąpiły je nowocześniejsze technologie DVD-ROM oraz Blu-ray, na których można zapisać dużo więcej danych, przy takim samy rozmiarze nośnika.

komentarz 10 maja 2022 przez użytkownika Gość

Teraz używam tylko pamięci usb, ale pamiętam z młodości cd-romy, aż się łezka zakręciła w oku. W starym pececie napęd cd był chyba najczęściej używaną rzeczą, zgrywało się dane i wymieniało z innymi. Sentyment pozostał jak jeszcze starszym z dyskietkamiwink

...