pytanie zadane 25 czerwca 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

Ostatnio zbierając truskawki na działce, zauważyłem w jednej z nich takie małe białe robaczki:

robaki z truskawce

Może mi ktoś powiedzieć co to za owady?

1 odpowiedź

odpowiedź 26 czerwca 2015 przez użytkownika
edycja 27 grudnia 2020 przez użytkownika

To jest Krocionóg krwawoplamy (łac: Blaniulus guttulatus). Jest to gatunek obcy w Polsce, pochodzi z południowej Europy. Niestety jest szkodnikiem, niszczącym uprawy rolne i warzywne w ogródkach działkowych. Atakuje najczęściej ziemniaki i truskawki, które zaczęły się psuć. Krocionogi wyczuwają procesy gnilne, które rozpoczęły się w owocu.

Te robaczki występują w glebach wilgotnych i czarnych. Atakują chore rośliny, może truskawka zaczęła się psuć. Oczywiście to co dałeś na zdjęciu to larwa, bo dorosły osobnik powinien być trochę ciemniejszy.

Tutaj film, jak te robaczki wyglądają:

To jest oczywiście przykład szkodników, które niszczą owoce truskawek. Natomiast warto pamiętać, że istnieją robaki niszczące liście truskawek.

komentarz 29 czerwca 2017 przez użytkownika Gość
czy te robaki nie świadomie zjedzone przez nas są szkodliwe dla naszego zdrowia?
komentarz 3 lipca 2017 przez użytkownika

Szczerze to wątpię aby mogło zaszkodzić. Kwas żołądkowy powinien sobie z takim robakiem poradzić, przy trawieniu. Poza tym, znasz kogoś kto zachorował od zjedzenia robaczywych owoców - ja nie. W młodości jadło się bez sprawdzania różnie owoce i pewnie nie raz robaczywewink

komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Też znalazłam w swoich truskawkach te paskudne robaki. Zepsuły mi kilka owoców. Myślę że jest to spowodowane w ostatnich dniach ciągłymi opadami deszczów. Zero słońca tylko sama wilgoć i potem psują i gniją truskawki a robale mają ubaw.
komentarz 23 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Te robaki są obrzydliwe. Szkoda że truskawki nie rosną wyżej na jakiś krzewach, tylko dotykają ziemi. Wtedy nie było by opcji aby tako robal zrobił w nich dziury i zamieszkał.
...