seohost
pytanie zadane 25 czerwca 2015 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

Ostatnio zbierając truskawki na działce, zauważyłem w jednej z nich takie małe białe robaczki:

robaki z truskawce

Może mi ktoś powiedzieć co to za owady?

1 odpowiedź

odpowiedź 26 czerwca 2015 przez użytkownika

To jest Krocionóg krwawoplamy (łac: Blaniulus guttulatus). Jest to gatunek obcy w Polsce, pochodzi z południowej Europy. Niestety jest szkodnikiem, niszczącym uprawy rolne i warzywne w ogródkach działkowych. Atakuje najczęściej ziemniaki i truskawki, które zaczęły się psuć. Krocionogi wyczuwają procesy gnilne, które rozpoczęły się w owocu.

Te robaczki występują w glebach wilgotnych i czarnych. Atakują chore rośliny, może truskawka zaczęła się psuć. Oczywiście to co dałeś na zdjęciu to larwa, bo dorosły osobnik powinien być trochę ciemniejszy.

Tutaj film, jak te robaczki wyglądają:

komentarz 29 czerwca 2017 przez użytkownika anonimowy
czy te robaki nie świadomie zjedzone przez nas są szkodliwe dla naszego zdrowia?
komentarz 3 lipca 2017 przez użytkownika

Szczerze to wątpię aby mogło zaszkodzić. Kwas żołądkowy powinien sobie z takim robakiem poradzić, przy trawieniu. Poza tym, znasz kogoś kto zachorował od zjedzenia robaczywych owoców - ja nie. W młodości jadło się bez sprawdzania różnie owoce i pewnie nie raz robaczywewink

komentarz 24 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Też znalazłam w swoich truskawkach te paskudne robaki. Zepsuły mi kilka owoców. Myślę że jest to spowodowane w ostatnich dniach ciągłymi opadami deszczów. Zero słońca tylko sama wilgoć i potem psują i gniją truskawki a robale mają ubaw.
...