pytanie zadane 5 września 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 5 września 2016 przez użytkownika

Naprawa lampek choinkowych często bywa pracą, za którą ciężko jest nam się wziąć. Jest długa, monotonna i zdarza się, że często musimy sprawdzać lampki od nowa. Sprawdzanie każdej lampki choinkowej po kolei męczące, dlatego dobrze jest sobie to ułatwić. Powstało bowiem sprytne, małe urządzenie, za pomocą którego szybko sprawdzimy, która lampka z całego sznura lampek, właśnie się przepaliła. Na poniższym filmiku zobaczycie jak takie urządzenie działa, a poniżej znajdziecie dokładny opis, jak samodzielnie je zrobić.

Jeśli chcecie mieć takie urządzenie u siebie w domu, to możecie je wykonać z: zapinki do baterii 9V, rezystora 220, diody LED i układu HCF4017. W układzie HCF, czyli układzie scalonym zaginamy wszystkie nóżki, prócz jednej. Do nóżek diody przylutowujemy rezystor, a następnie te dwa elementy łączymy razem. Wszystko na koniec przymocowujemy do baterii. 

Urządzenie to działa na zasadzie działania fazy, ale nie trzeba go nigdzie wkładać czy przytykać, a jedynie zbliżyć do innego urządzenie elektrycznego, w tym przypadku do lampek choinkowych. Wiemy, że gdyż jedna żarówka w sznurze się przepali, to reszta też nie będzie świeciła. By sprawdzić, która żarówka jest przepalona, wystarczy przesuwać urządzenie wzdłuż kabla podłączonego do gniazdka, zaczynając od strony gniazdka. Dioda w naszym urządzeniu będzie migać, gdyż w sznurze cały czas płynie prąd. Dopiero, gdy przestanie mrugać, będzie wiadomo, że w tym właśnie miejscu nasz obwód się rozłączył, czyli, że właśnie ta żarówka jest przepalona. 

...