Proste zabawki i zabawy dla dzieci

pytanie zadane 31 sierpnia 2016 w Gry przez użytkownika Mammilok
Macie jakieś pomysły na zrobienie prostych i szybkich własnoręcznych zabawek dla dzieci w każdym wieku? Szczerze to nie przepadam za kupnymi, gotowymi zabawkami. Nie dość, że są drogie to też nie zawsze uczą dziecko kreatywności. Przy zabawkach wykonanych samodzielnie może ono rozwijać w sobie wyobraźnię, kreatywność, twórczość, konstruktywność itp.

6 odpowiedzi

odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez użytkownika fasolka

Taką zabawkę można zrobić np. ze zwykłej rolki po ręczniku papierowym. Wystarczy ją przymocować do ściany czy szafki i gotowe. Dziecko może przez nią przerzucać małe przedmioty jak kapsle, nakrętki czy małe klocki i obserwować jak wpadają do pojemnika umieszczonego pod rolką. Kształcą przy tym zręczność.

rurka

rura

Zabawkę na spostrzegawczość można też zrobić z... pieluszki/pampersa. Należy wlać na nią zabarwioną wodę i zaczekać chwilę, aż płyn się wsiąknie. Teraz środek pieluszki (konsystencja galaretki) wkładamy do foliowego woreczka. Musi on być dość gruby. Następnie dodajemy do środka jeszcze małe elementy. Ja dodałam oczy :) Całość dokładnie zaklejamy i naklejamy na szybę, drzwi szafy czy stolik. Dziecko za pomocą paluszków szuka pomiędzy granulkami oczu.

pieluszka

co jest w pieluszce

zabawka z pieluszki

zabawa szukanie

A jeśli chcecie zobaczyć co znajduje się w dziecięcym pampersie zobaczcie poniższy filmik:

odpowiedź 23 maja przez użytkownika fasolka
odpowiedź 23 maja przez użytkownika fasolka
odpowiedź 16 lipca przez użytkownika fasolka

Nakrętki po napojach, które wykorzystaliśmy do nauki czytania i liczenia, można też wykorzystać w podobny, ale jednak nieco inny sposób. Prostą zabawę, stanowiącą m.in. zapamiętanie kolejności cyfr lub liter w alfabecie, jest tablica cyfrowo-literowa. 

Na kartonie o wymiarach 25 x 25 cm narysuj równą kratkę po jednej jego stronie, a następnie wpisz kolejno litery alfabetu. Możesz zrobić większą tablicę literową i umieścić w niej litery łączenie z "ą", "ę" itd. Zadaniem dziecka jest ustawienie nakrętki z odpowiednią literą na odpowiednim kwadraciku tablicy. 

tablica z literami i nakrętkami

Po drugiej stronie tablicę podziel na 9 kwadratów i napisz cyfry od 1 do 9. Oczywiście możesz zrobić większą tablicę cyfrową i umieścić tam również dalsze cyfry. Wszystko zależy od wieku dziecka i tego do czego będzie Ci ona potrzebna, czego chcesz, żeby nauczyło się Twoje dziecko. Zasada zabawy/nauki jest taka sama jak opisana wyżej. 

tablica z cyframi i nakrętkami

odpowiedź 17 lipca przez użytkownika fasolka
odpowiedź 17 lipca przez użytkownika fasolka

Ulica, droga z taśmy papierowej

Malarska taśma papierowa może posłużyć też w innym celu niż też normalny. Wykorzystać możemy ją w dziecięcych zabawach i dziś pokażę Wam jeden pomysł. Otóż taśmę papierową można przykleić na dywan lub panele w odpowiednich miejscach, tak by tworzyły drogę. 

U nas taśma była chodnikiem, a dywan drogą. Dodatkowo zrobiliśmy pasy z taśmy, a później jeszcze literę "P", która oznaczała parking. Zabawa na dłuższą chwilę zapewniona. 

droga na dywanie z taśmy malarskiej

...