dhosting
pytanie zadane 31 sierpnia 2016 w Gry przez użytkownika anonimowy
Macie jakieś pomysły na zrobienie prostych i szybkich własnoręcznych zabawek dla dzieci w każdym wieku? Szczerze to nie przepadam za kupnymi, gotowymi zabawkami. Nie dość, że są drogie to też nie zawsze uczą dziecko kreatywności. Przy zabawkach wykonanych samodzielnie może ono rozwijać w sobie wyobraźnię, kreatywność, twórczość, konstruktywność itp.

31 odpowiedzi

odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez użytkownika

Taką zabawkę można zrobić np. ze zwykłej rolki po ręczniku papierowym. Wystarczy ją przymocować do ściany czy szafki i gotowe. Dziecko może przez nią przerzucać małe przedmioty jak kapsle, nakrętki czy małe klocki i obserwować jak wpadają do pojemnika umieszczonego pod rolką. Kształcą przy tym zręczność.

rurka

rura

Zabawkę na spostrzegawczość można też zrobić z... pieluszki/pampersa. Należy wlać na nią zabarwioną wodę i zaczekać chwilę, aż płyn się wsiąknie. Teraz środek pieluszki (konsystencja galaretki) wkładamy do foliowego woreczka. Musi on być dość gruby. Następnie dodajemy do środka jeszcze małe elementy. Ja dodałam oczy :) Całość dokładnie zaklejamy i naklejamy na szybę, drzwi szafy czy stolik. Dziecko za pomocą paluszków szuka pomiędzy granulkami oczu.

pieluszka

co jest w pieluszce

zabawka z pieluszki

zabawa szukanie

A jeśli chcecie zobaczyć co znajduje się w dziecięcym pampersie zobaczcie poniższy filmik:

odpowiedź 23 maja 2017 przez użytkownika

Liczenie i alfabet poprzez zabawę

kapselki od butelek

odpowiedź 23 maja 2017 przez użytkownika

Zabawa w hamaku

* Gąsiennica z rajstopy

* Kartonowe matrioszki

* Obraz nitką malowany

odpowiedź 16 lipca 2017 przez użytkownika

Nakrętki po napojach, które wykorzystaliśmy do nauki czytania i liczenia, można też wykorzystać w podobny, ale jednak nieco inny sposób. Prostą zabawę, stanowiącą m.in. zapamiętanie kolejności cyfr lub liter w alfabecie, jest tablica cyfrowo-literowa. 

Na kartonie o wymiarach 25 x 25 cm narysuj równą kratkę po jednej jego stronie, a następnie wpisz kolejno litery alfabetu. Możesz zrobić większą tablicę literową i umieścić w niej litery łączenie z "ą", "ę" itd. Zadaniem dziecka jest ustawienie nakrętki z odpowiednią literą na odpowiednim kwadraciku tablicy. 

tablica z literami i nakrętkami

Po drugiej stronie tablicę podziel na 9 kwadratów i napisz cyfry od 1 do 9. Oczywiście możesz zrobić większą tablicę cyfrową i umieścić tam również dalsze cyfry. Wszystko zależy od wieku dziecka i tego do czego będzie Ci ona potrzebna, czego chcesz, żeby nauczyło się Twoje dziecko. Zasada zabawy/nauki jest taka sama jak opisana wyżej. 

tablica z cyframi i nakrętkami

odpowiedź 17 lipca 2017 przez użytkownika

* Butelkowa meduza

* Matematyczne drzewka

* Papierowe ośmiorniczki

* Pudełko z niekończącym się sznurkiem

* Piłeczka do wodnych zabaw

odpowiedź 17 lipca 2017 przez użytkownika

Ulica, droga z taśmy papierowej

Malarska taśma papierowa może posłużyć też w innym celu niż też normalny. Wykorzystać możemy ją w dziecięcych zabawach i dziś pokażę Wam jeden pomysł. Otóż taśmę papierową można przykleić na dywan lub panele w odpowiednich miejscach, tak by tworzyły drogę. 

U nas taśma była chodnikiem, a dywan drogą. Dodatkowo zrobiliśmy pasy z taśmy, a później jeszcze literę "P", która oznaczała parking. Zabawa na dłuższą chwilę zapewniona. 

droga na dywanie z taśmy malarskiej

komentarz 13 lutego 2018 przez użytkownika

Podobną drogę, miasto można zrobić również na podłodze. 

zabawa taśmą papierową

komentarz 27 marca 2018 przez użytkownika

Na podobnej zasadzie można zrobić też drogę, po której dziecko będzie chodziło jak po cyrkowiec po linie. Trzeba dziecku powiedzieć, aby stawiało nogę za nogą i szło tak, by nie spaść z niej. 

odpowiedź 10 października 2017 przez użytkownika

Ulica, droga narysowana na kartce papieru

Dzieci uwielbiają takie zabawki, które mogą poniekąd samodzielnie wykonać. Wystarczy złączyć ze sobą dwie kartki A3 lub A2 i narysować na nich trasę dla małych samochodzików, resoraków czy małych laleczek. Wygląd trasy jest uzależniony od Waszej kreatywności. Jak widać na poniższym rysunku my narysowałyśmy ulicę z rondem, kilka ławek, drzewek, krzaczków i chodnik. Później doszła nam jeszcze trawa. Zrobiłyśmy też parking i przejście dla pieszych. Gwarantuję, że jeśli Wasze dzieci lubią auta to będą się bawić na tej ulicy dobrych kilkanaście minut bez przerwy. 

rysunek ulicy drogi do zabawy małymi samochodzikami

odpowiedź 31 października 2017 przez użytkownika

* Namiot

* Skoki na stopy - zabawa ruchowa, skoczna

odpowiedź 15 listopada 2017 przez użytkownika

* Pudełko do zgadywania co jest w środku, do wyciągania

* Dmuchanie piłeczki do kubeczków - zabawa logopedyczna

odpowiedź 9 stycznia 2018 przez użytkownika

* Przewlekanka, przeplatanka

jak zrobić przeplatankę zabawkę

...