pytanie zadane 31 sierpnia 2016 w Gry przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika
Macie jakieś pomysły na zrobienie prostych i szybkich własnoręcznych zabawek dla dzieci w każdym wieku? Szczerze to nie przepadam za kupnymi, gotowymi zabawkami. Nie dość, że są drogie to też nie zawsze uczą dziecko kreatywności. Przy zabawkach wykonanych samodzielnie może ono rozwijać w sobie wyobraźnię, kreatywność, twórczość, konstruktywność itp.

17 odpowiedzi

odpowiedź 27 stycznia 2019 przez użytkownika

* Gitara dla niemowląt i małych dzieci

Najprostszy, najszybszy w wykonaniu i najtańszy instrument muzyczny, który można zrobić w każdym domu. To oczywiście gitara. Naciągnij kilka dużych gumek recepturek na prostokątną foremkę do ciasta i gotowe. Wybierz gumki o różnej grubości, by uzyskać różne dźwięki. 

gitara dla niemowląt i dzieci

gitara z blaszki i gumek recepturek

odpowiedź 29 stycznia 2019 przez użytkownika

Zabawa "Motylek i pompony" usprawniająca motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Polecana dla dzieci, które uczą się lub już mają sprawny chwyt w rączkach za pomocą innych przedmiotów. 

Na tekturce rysujemy kształt motylka lub innego zwierzątka, a następnie go wycinamy, by powstał szablon.

szablon motylka

Teraz za pomocą kleju na gorąco przyklejamy w kilka miejsc kolorowe nakrętki.

motylek z nakrętkami na skrzydłach

Teraz do zabawy potrzebne będą jeszcze pompony filcowe lub inne małe rzeczy oraz szczypce kuchenne. Za ich pomocą dziecko ma za zadanie przenieść pompony do nakrętek. 

zabawa manualna motylek

odpowiedź 1 lutego 2019 przez użytkownika

Wciągającą zabawą dla malutkich dzieci, takich powiedzmy około roku, półtora roku może być wrzucanie do przezroczystej butelki kolorowych, filcowych pomponików. Mimo prostoty jest to zajmujące zajęcie, a potem dziecko może je wysypywać lub potrząsać zakręconą butelką i obserwować co dzieje się w środku. 

filcowe pomponiki w butelce

odpowiedź 1 lutego 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Świetną zabawą dla dzieci ćwiczącą koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację i dostrzeganie odległości jest rzucanie do celu. By dobrze się w to bawić nie trzeba wielkich nakładów. 

Wystarczy na dywanie, korytarzu w różnych miejscach rozłożyć miski, kartony czy inne rzeczy, do których można wrzucić przedmioty. Przedmiotami mogą być woreczki z grochem, ale też  np. wszelkie miękkie małe pluszowe zabawki. 

rzuty do celu zabawa dla dzieci

rzucanie do celu

odpowiedź 15 lutego 2019 przez użytkownika

Zabawka dla niemowląt raczkujących czy nawet już chodzących roczniaków, którzy chętnie chcą "pomagać" mamie np. w kuchni czy łazience i wówczas wyjmują wszystko co jest w szafce czy szufladzie. Ta zabawka, może nie na długo, ale na jakąś chwilkę dla nas-mam, zajmie nasze małe dziecko. 

Robimy ją z rolki po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. Rolkę można dowolnie ozdobić, pomalować, pokolorować, a następnie przeciąć w poprzek, żebyśmy mogli założyć ją na rączkę do szuflady kuchennej szafki. Dodatkowo można skleić ją taśmą klejącą w miejscu przecięcia, żeby nie spadała. 

przecięta rolka po papierowym ręczniku

rolka na rączce od szafki

Taką zabawką nasz brzdąc może sobie kręcić i patrzeć jak się rolka porusza. Zajęcie bardzo ciekawe dla takich malutkich dzieci, uwierzcie. 

odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez użytkownika

Dla dzieci, które lubią prace manualne, czyli lubią coś lepić, owijać, zgniatać itp., mam propozycję zabawy w zawijanie przedmiotów w folię aluminiową

Wystarczy kupić najtańszą rolkę folii aluminiowej, a następnie chować w nią, owijać małe przedmioty. U nas były to zwierzątka, głównie dinozaury. Jest to zajęcie, które zajmie naszą pociechę na dobrą chwilę, a przy okazji dziecko poćwiczy sobie paluszki. 

zawijanie zabawek w folię aluminiową

Oczywiście, ktoś powie, że dużo sprzątania po tym będzie. A no będzie, ale przecież te wszystkie małe kawałki aluminium ładnie łączą się w jedną dużą kulę, czyli można naśladować lepienie kuli ze śniegu. 

odpowiedź 30 marca 2020 przez użytkownika

Zabawy podłogowe

Poniżej kilka propozycji zabaw na podłodze z wykorzystaniem przedmiotów, które przeważnie znajdują się w każdym domu: taśma papierowa, kredki, mazaki, kartki papieru. 

1. Droga lub tor do chodzenia z taśmy malarskiej.
Wystarczy taśmę malarską nakleić na podłogę w dowolnym wzorze. Następnie dzieci mogą chodzić po wyznaczonym torze lub jeździć po nim samochodzikami. 

taśma malarska przyklejona na podłodze

taśma malarska

Jak znudzi się dzieciom zabawa na takiej taśmie, zawsze można z niej wykleić ludzika do gry w klasy i skakać. 

2. Malowanie na dużej kartce
Na podłodze można również nakleić kartki za pomocą taśmy papierowej. Wówczas dzieci mają duże pole do rysowania.

wielka kartka papieru

rysowanie na dużym arkuszu papieru kosmos

wesołe planety

3. Rysowanie autkami
Przyczepiamy kredkę do samochodu zabawki za pomocą taśmy klejącej, a następnie auto jedzie i rysuje dowolne wzory. 

samochodziki z kredkami

auta, które rysują

...