pytanie zadane 31 sierpnia 2016 w Gry przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika
Macie jakieś pomysły na zrobienie prostych i szybkich własnoręcznych zabawek dla dzieci w każdym wieku? Szczerze to nie przepadam za kupnymi, gotowymi zabawkami. Nie dość, że są drogie to też nie zawsze uczą dziecko kreatywności. Przy zabawkach wykonanych samodzielnie może ono rozwijać w sobie wyobraźnię, kreatywność, twórczość, konstruktywność itp.

17 odpowiedzi

odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez użytkownika
edycja 30 marca 2020 przez użytkownika

Taką zabawkę można zrobić np. ze zwykłej rolki po ręczniku papierowym. Wystarczy ją przymocować do ściany czy szafki i gotowe. Dziecko może przez nią przerzucać małe przedmioty jak kapsle, nakrętki czy małe klocki i obserwować jak wpadają do pojemnika umieszczonego pod rolką. Kształcą przy tym zręczność.

rurka

rura

A poniżej wersja rozszerzona tej zabawy dla starszych dzieci.

zjeżdżalnia z butelek

A tutaj filmik, jak piłeczka przelatuje przez butelki:

Zabawkę na spostrzegawczość można też zrobić z... pieluszki/pampersa. Należy wlać na nią zabarwioną wodę i zaczekać chwilę, aż płyn się wsiąknie. Teraz środek pieluszki (konsystencja galaretki) wkładamy do foliowego woreczka. Musi on być dość gruby. Następnie dodajemy do środka jeszcze małe elementy. Ja dodałam oczy :) Całość dokładnie zaklejamy i naklejamy na szybę, drzwi szafy czy stolik. Dziecko za pomocą paluszków szuka pomiędzy granulkami oczu.

pieluszka

co jest w pieluszce

zabawka z pieluszki

zabawa szukanie

A jeśli chcecie zobaczyć co znajduje się w dziecięcym pampersie zobaczcie poniższy filmik:

odpowiedź 27 marca 2018 przez użytkownika

Szybką do przygotowania zabawą, zabawką, za to zajmującą dziecko na kilkanaście minut jest przenoszenie ziaren fasoli za pomocą słomki. 

Wystarczy ziarna fasoli wsypać do miseczki. Zadaniem dziecka jest przenoszenie ich za pomocą słomki do drugiej miseczki czy na talerzyk. Dziecko musi wciągać/wdychać cały czas powietrze, by nie upuścić fasolki. Przy okazji dobrej zabawy jest to rodzaj również ćwiczenia logopedycznego. 

odpowiedź 11 lipca 2018 przez użytkownika

Rysowanie po śladzie, nauka rysowania szlaczków, wprowadzenie do pisania. 

Na śliskich kartkach (lub na zwykłych kartkach później zalaminowanych) rysujemy permanentnym mazakiem różne linie, kształty bądź litery linią przerywaną.

szlaczki, pisanie po linii przerywanej

Zadaniem dziecka jest połączenie ich za pomocą zwykłego mazaka. Karty ze śladami możemy łatwo zetrzeć za pomocą wilgotnej chusteczki. Cały zestaw można spiąć, tak jak jak, breloczkiem i zabrać np. w podróż. 

odpowiedź 27 października 2018 przez użytkownika

Wytęż zmysł smaku

To prosta zabawa przeznaczona dla dziecka praktycznie w każdym wieku (również dla dorosłych). Zadaniem mamy/opiekuna jest przygotowanie kilku składników, które można jeść np. cukier, kawałki owoców, cytryna, kakao itp. Następnie zawiązuje on dziecku oczy chusteczką. Zadaniem dziecka jest posmakowanie podawanych przez dorosłego kolejno rzeczy i odgadnięcie za pomocą zmysłu smaku co to jest oraz poprawne nazwanie produktu. 

taca z kawałkami jedzenia owoców do smakowania

odpowiedź 27 października 2018 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Gryzaki na wstążce - zabawa dla niemowląt

gryzaczki na wstążce

To prosta zabawka, która pozwoli bawić się niemowlętom w każdej chwili i w każdym miejscu. Na kolorową wstążkę zawieszamy gryzaka bądź gryzaki i praktycznie zabawka gotowa. Możemy jeszcze zrobić kilka supełków oraz doszyć rzepy (będziemy mogły powiesić i zdjąć zabawkę np. z wózka czy krzesełka). Taką zabawkę można zabrać ze sobą wszędzie. Przydaje się też bardzo podczas ząbkowania

gryzak na wstążce

wiszące gryzaki kolorowa wstążka

odpowiedź 13 listopada 2018 przez użytkownika

* Potrząśnij i słuchaj

To zabawa rozwijająca przede wszystkim słuch, ale również motorykę małą u dzieci. Wspólnie z dzieckiem wsypcie sypkie produkty takie jak np. cukier, mąka, groch itp. do pustych i czystych opakowaniach po jajkach niespodziankach. Następnie zadaniem dziecka będzie potrząśnięcie i odgadnięcie co tam się kryje. 

potrząśnij i zgadnij co kryje się w środku, zabawa dla dzieci

Dziecko może wybierać jajka po kolei lub losować. Nagradzaj dziecko brawami, dobrym słowem, kiedy uda mu się poprawnie odgadnąć co kryje się w środku. 

odpowiedź 22 grudnia 2018 przez użytkownika

Farbki w folii to zabawa dla młodszych dzieci, gdzie do woreczka strunowego wlewamy dwa, trzy kolory farb i zamykamy go. Z każdej strony umieszczamy mocną taśmę, a następnie przyklejamy całość do mebli lub okna balkonowego. Dziecko za pomocą paluszków może przesuwać farbę, łączyć ją, mieszać i obserwować co się z nią stanie. 

farba w woreczku foliowym

odpowiedź 25 stycznia 2019 przez użytkownika

Dziś zabawa dla niemowlaków, które już samodzielnie siedzą, raczkują czy nawet próbują samodzielnie chodzić. 

zabawa manualna dla niemowląt

W tej zabawie mogą ćwiczyć swoje paluszki i przesuwać pomponiki lub kredki. My rodzice, natomiast nie musimy się obawiać, że jakiś mały element wezmą do buźki, gdyż wszystko jest zabezpieczone folią i mocną taśmą i umocowane do podłogi. 

pompony filcowe

pompony w folii

kredki w folii

odpowiedź 25 stycznia 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Zabawa dla nieco starszych dzieci, wiek 4-5 lat, która usprawnia paluszki. Dziecko musi powiesić na sznurku skarpetki lub ubranka dla lalek. Używa przy tym klamerek i uczy się zasady ich działania. Ćwiczy palce i swoją siłę w nich. 

zabawa ze skarpetkami

odpowiedź 25 stycznia 2019 przez użytkownika

* Wyznaczanie trasy do szkoły, przedszkola, babci, domu. 

Wystarczy wydrukować mapę z internetu z okolicy, w której się mieszka lub wziąć mapę swojego miasta. Na niej zaznaczamy nasz dom/mieszkanie i od tego punktu razem z dzieckiem wyznaczamy trasę do różnych miejsc, które codziennie lub często odwiedzamy. 

Dziecko uczy się nazw ulic jakie mija w drodze np. do przedszkola, zapamiętuje je i trasę, uczy się posługiwania mapą, kierunków prawo-lewo. Dodatkowo możemy mierzyć czas przebytej drogi i zapisywać go na mapie. 

...