pytanie zadane 31 sierpnia 2016 w Gry przez użytkownika Gość
Macie jakieś pomysły na zrobienie prostych i szybkich własnoręcznych zabawek dla dzieci w każdym wieku? Szczerze to nie przepadam za kupnymi, gotowymi zabawkami. Nie dość, że są drogie to też nie zawsze uczą dziecko kreatywności. Przy zabawkach wykonanych samodzielnie może ono rozwijać w sobie wyobraźnię, kreatywność, twórczość, konstruktywność itp.

31 odpowiedzi

odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez użytkownika

Taką zabawkę można zrobić np. ze zwykłej rolki po ręczniku papierowym. Wystarczy ją przymocować do ściany czy szafki i gotowe. Dziecko może przez nią przerzucać małe przedmioty jak kapsle, nakrętki czy małe klocki i obserwować jak wpadają do pojemnika umieszczonego pod rolką. Kształcą przy tym zręczność.

rurka

rura

A poniżej wersja rozszerzona tej zabawy dla starszych dzieci.

zjeżdżalnia z butelek

A tutaj filmik, jak piłeczka przelatuje przez butelki:

Zabawkę na spostrzegawczość można też zrobić z... pieluszki/pampersa. Należy wlać na nią zabarwioną wodę i zaczekać chwilę, aż płyn się wsiąknie. Teraz środek pieluszki (konsystencja galaretki) wkładamy do foliowego woreczka. Musi on być dość gruby. Następnie dodajemy do środka jeszcze małe elementy. Ja dodałam oczy :) Całość dokładnie zaklejamy i naklejamy na szybę, drzwi szafy czy stolik. Dziecko za pomocą paluszków szuka pomiędzy granulkami oczu.

pieluszka

co jest w pieluszce

zabawka z pieluszki

zabawa szukanie

A jeśli chcecie zobaczyć co znajduje się w dziecięcym pampersie zobaczcie poniższy filmik:

odpowiedź 23 maja 2017 przez użytkownika

Liczenie i alfabet poprzez zabawę

kapselki od butelek

odpowiedź 16 lipca 2017 przez użytkownika

Nakrętki po napojach, które wykorzystaliśmy do nauki czytania i liczenia, można też wykorzystać w podobny, ale jednak nieco inny sposób. Prostą zabawę, stanowiącą m.in. zapamiętanie kolejności cyfr lub liter w alfabecie, jest tablica cyfrowo-literowa. 

Na kartonie o wymiarach 25 x 25 cm narysuj równą kratkę po jednej jego stronie, a następnie wpisz kolejno litery alfabetu. Możesz zrobić większą tablicę literową i umieścić w niej litery łączenie z "ą", "ę" itd. Zadaniem dziecka jest ustawienie nakrętki z odpowiednią literą na odpowiednim kwadraciku tablicy. 

tablica z literami i nakrętkami

Po drugiej stronie tablicę podziel na 9 kwadratów i napisz cyfry od 1 do 9. Oczywiście możesz zrobić większą tablicę cyfrową i umieścić tam również dalsze cyfry. Wszystko zależy od wieku dziecka i tego do czego będzie Ci ona potrzebna, czego chcesz, żeby nauczyło się Twoje dziecko. Zasada zabawy/nauki jest taka sama jak opisana wyżej. 

tablica z cyframi i nakrętkami

odpowiedź 31 października 2017 przez użytkownika

* Namiot

* Skoki na stopy - zabawa ruchowa, skoczna

* Ruch drogowy z taśmy papierowej

odpowiedź 15 listopada 2017 przez użytkownika

* Pudełko do zgadywania co jest w środku, do wyciągania

* Dmuchanie piłeczki do kubeczków - zabawa logopedyczna

odpowiedź 9 stycznia 2018 przez użytkownika

* Przewlekanka, przeplatanka

jak zrobić przeplatankę zabawkę

odpowiedź 13 lutego 2018 przez użytkownika

* Łowienie literek na wędkę - zabawa manulana

* Zabawa z pieczątkami, stempelkami

* Domek trójwymiarowy rozkładany (dla starszych dzieci lub młodszych do wykonania z pomocą)

odpowiedź 27 marca 2018 przez użytkownika

Szybką do przygotowania zabawą, zabawką, za to zajmującą dziecko na kilkanaście minut jest przenoszenie ziaren fasoli za pomocą słomki. 

Wystarczy ziarna fasoli wsypać do miseczki. Zadaniem dziecka jest przenoszenie ich za pomocą słomki do drugiej miseczki czy na talerzyk. Dziecko musi wciągać/wdychać cały czas powietrze, by nie upuścić fasolki. Przy okazji dobrej zabawy jest to rodzaj również ćwiczenia logopedycznego. 

odpowiedź 11 lipca 2018 przez użytkownika

Rysowanie po śladzie, nauka rysowania szlaczków, wprowadzenie do pisania. 

Na śliskich kartkach (lub na zwykłych kartkach później zalaminowanych) rysujemy permanentnym mazakiem różne linie, kształty bądź litery linią przerywaną.

szlaczki, pisanie po linii przerywanej

Zadaniem dziecka jest połączenie ich za pomocą zwykłego mazaka. Karty ze śladami możemy łatwo zetrzeć za pomocą wilgotnej chusteczki. Cały zestaw można spiąć, tak jak jak, breloczkiem i zabrać np. w podróż. 

...