pytanie zadane 26 sierpnia 2016 w Różne przez użytkownika Gość
Jak się go wykonuje?

1 odpowiedź

odpowiedź 26 sierpnia 2016 przez użytkownika

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów, która polega na przyklejaniu na przedmiot wzorów z serwetek lub z papieru. Następnie pokrywa się go wieloma warstwami lakieru lub kleju, tak by nie był wyczuwalny. Wzór naklejony na przedmiot ma wyglądać jak namalowany. Słowo decouper oznacza wycinać (j. francuski). 

dynia ozdobiona metodą decoupage

Wzory z serwetek mogą być naklejane na różne powierzchnie. Może to być zarówno szkło, drewno, metal jak i ceramika, plastik czy materiał. 

Wykonanie decoupage składa się z kilku etapów. Są to: 

1. Malowanie wybranego przedmiotu farbą podkładową, po to by wzór lepiej się na niej utrzymał.

2. Malowanie przedmiotu farbą akrylową w dowolnym kolorze.

3. Teraz można butelkę wycieniować, tak by pasowała do wzoru.

4. Gdy farby schną, możemy powycinać wybrane wzory z serwetek.

5. Malujemy przedmiot klejem do decoupage.

6. Przyklejamy wzór z serwetki. Można również przyłożyć serwetkowy wzór do suchej butelki, a dopiero potem na nią nałożyć klej i rozprowadzać go od środka na brzegi serwetki, ale serwetka wtedy pod wpływem kleju może łatwo się drzeć. 

7. Ponownie nakładamy warstwę kleju.

8. Gdy wszystko wyschnie malujemy przedmiot lakierem akrylowym bezbarwnym. Warstw lakieru musi być dużo, tak by wzór wtopił się w butelkę (by nie był wyczuwalny). 

Wybór przedmiotów jakie można malować tą techniką jest ogromny i zależy od nas. Można ozdabiać m.in.: pudełka, skrzynki, świeczki, ramki do zdjęć, kubki, albumy itp. Albo tak jak na powyższym rysunku dynie. 


Sama technika, choć można pomyśleć po nazwie że pochodzi z Francji, to jednak wzięła się ze wschodniej Syberii, gdzie plemiona nomadów ozdabiali w ten sposób groby swoich bliskich. Następnie decoupage'em zainteresowali się Chińczycy, którzy ozdabiali lampiony, pudełka i okna. Z Chin dalej ta technika wędrowała do Włoch, a potem do innych europejskich krajów. 

komentarz 17 lipca 2021 przez użytkownika Gość

ja to po prostu czytam jako dekupażsmiley

...