Zazwyczaj takie muchy możemy zaobserwować pod żyrandolem w godzinach popołudniowych. Latają one tam aż do zachodu słońca. Szukają one w bliskim otoczeniu punktu orientacyjnego, który jest wyraźny, a wieczorami najwyraźniejsze staje się światło żyrandola. Podobne muchy można zaobserwować np. pod latarniami ulicznymi. Ponadto muchy uważają ściany pokoju za miejsce bezpieczne, gdzie nie zaatakują ich żadne ptaki. Natomiast mogą zaatakować je ludzie...
To, że latają one w kółko, a nie np. w tę i z powrotem nie ma znaczenia. Natomiast czemu akurat żyrandol? Tak jak wyżej jest napisane jest to bardzo widoczny punkt i idealne miejsce na kopulację. Wokół żyrandola odbywają one swój lot godowy. Niestety obecność much wokół żyrandola, sprawia że brudzi się i trzeba go co jakiś czas wyczyścić.
Muchy krążące pod żyrandolami pochodzą z gatunku zgniłówki pokojowej i są to samce. Lampy czy żyrandole traktują jako punt wypadowy/ bazę do patrolowych lotów = krążenia. Jeśli samiec znajdzie samice wracają razem pod żyrandol i odbywają kopulacyjny lot (można zaobserwować bardzo szybkie złączenie się owadów).