pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

5 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Izba Pamięci Adama Mickiewicza – Budziszewko

Jest to małe muzeum mieszczące pamiątki związane z Adamem Mickiewiczem. Znajdują się tu takie eksponaty jak rękopisy, porcelana, patery, bajki, ballady, figurki, płaskorzeźby, zaproszenia, plakaty i fotografie.


 

Muzeum Misyjne OO. Werbistów – Chludowo

Muzeum działa od 1994 roku i mieści się w chudowskim Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki. Znajdują się tu zbiory pochodzące z krajów misyjnych, przedmioty codziennego użytku, stroje i akcesoria kultu religijnego.


 

Muzeum Ziemi Czarnkowskiej – Czarnków

Muzeum działa od 1998 roku. Znajdują się tu zabytki o charakterze archeologicznym i etnograficznym oraz historycznym. Stała ekspozycją w muzeum jest wystawa „Z dziejów Czarnkowa”.


 

Muzeum Ziemiaństwa – Dobrzyca

Muzeum działające od 1996 roku mieszczące się na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Muzeum stawia sobie za cel badanie, popularyzowanie i dokumentowanie dziejów i osiągnięć kulturalnych ziemiaństwa polskiego.


 

Dworek Marii Dabrowskiej – Russów

Jest to muzeum działające od 1971 roku. Mieści się ono w rodzinnym dworku Marii Dąbrowskiej. Znajdują się w nim zrekonstruowane pomieszczenia, fotografie, rękopisy, dokumenty osobiste.


 

Wielkopolski Park Etnograficzny – Dziekanowice

Jest to muzeum o charakterze skansenu. Mieszczą się w nim domy, budynki inwentarskie, stodoły i wyposażenie. Wśród architektury budownictwa należy wymienić drewniany kościół, kaplicę, barokowy dwór z folwarkiem, karczmę, wiatraki, młyn wodny.


 

Muzeum Archidiecezjalne – Gniezno

Muzeum działa od 1985 roku i mieści w sobie zbiory archikatedry gnieźnieńskiej. Są to przedmioty sakralne, skarbiec katedralny, zabytki sztuki romańskiej i gotyckiej, rzeźby sakralne, portrety trumienne, tkaniny liturgiczne, medale, monety i pamiątki po ostatnich prymasach Polski.


 

Muzeum Początków Państwa Polskiego – Gniezno

Muzeum powstało w 1956 roku. Mieszczą się w nim eksponaty związane z polskim wczesnym średniowieczem i historią Gniezna i okolic. Do wystaw czasowych należą: Kafle gotyckie i renesansowe i Ars Scribendi.


 

Muzeum Leśnictwa – Gołuchów

Muzeum to założono w 1986 roku. Mieści się ono w dawnych zabudowaniach gospodarczych gołuchowskiego zamku. Obecnie w muzeum prezentowane są: oficyna, powozownia, owczarnia, dybul i chałupa.


 

Auto-Muzeum – Gostyń

Jest to prywatne muzeum Jana i Macieja Peda. Wśród ekspozycji znajdują się eksponaty samochodów, parowozu, lokomobili, walca parowego, traktora, silników lotniczych i elementów bombowca.


 

Muzeum – Gostyń

Muzeum założone w 1967 roku. Znajdują się w nim archiwalia dotyczące dziejów Gostynia i okolicy. Jest to ponad 2 000 eksponatów, które znajdują się w działach: archeologicznym, historycznym, wojskowym, numizmatycznym, artystycznym i etnograficznym.


 

Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego – Grabonóg

Muzeum działa od 1981 roku i mieści się w dworku pochodzącym z XIX wieku. Znajdują się tu zbiory etnograficzne, wystawa poświęcona działalności misyjnej Zgromadzenia Sióstr i wystawa archeologiczna.


 

Muzeum Ziemi Grodziskiej – Grodzisk Wielkopolski

Jest to muzeum regionalne powstałe w 1967 roku. Wśród eksponatów wyróżnić można zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne, militarne i piwowarskie. Prócz tego zwiedzający mogą zobaczyć również makietę prezentującą wygląd grodziska.


 

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego – Jaracz

Muzeum funkcjonuje od 1981 roku. Znajdują się w nim wystawy młyna wodnego z 1871 roku, stajni przymłyńskiej i domu młynarza. Muzeum znajduje się na terenie historycznego młyna i przyległych zabudowań.


 

Muzeum Regionalne – Jarocin

Muzeum otwarto w 1960 roku. Prezentuje ono zbiory z regionu jarocińskiego. Znajdują się one w zabytkowych budynkach ratusza. Wśród wystaw można wymienić ekspozycję archeologiczną, historyczną, artystyczną, etnograficzną oraz wystawy czasowe.


 

Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego – Jeziory

Jest to muzeum przyrodnicze działające od 1998 roku. Ekspozycje są ulokowane na holu i czterech salach. Na terenie muzeum działa również lapidarium oraz znajdują się tu tablice pamiątkowe.


 

Muzeum Ziemi Jutrosińskiej – Jutrosin

Muzeum działające od 2002 roku. Mieści ono zbiory podarowane i przekazane przez członków Klubu Kolekcjonerów „Jutrosza”, sponsorów i osób fizycznych. Są to pamiątki historyczne miasta i okolicy, przedmioty użytkowe, zdjęcia, dokumenty, zbiory sztuki, militaria, stroje ludowe i narzędzia rolnicze.


 

Muzeum Ziemi Kępińskiej – Kępno

Muzeum założone zostało w 1938 roku. Jest to muzeum regionalne gromadzące zabytki archeologiczne dotyczące regionu, zabytki etnograficzne, historyczne, sztuki i dzieła.


 

Muzeum Technik Ceramicznych – Koło

Jest to jedyna taka placówka muzealna w Polsce, powstała w 1975 roku. Wystawy dotyczą ceramiki i ekspozycji historycznej miasta.


 

Muzeum Regionalne im. dr Henryka Florkowskiego – Kościan

Muzeum powstało w 1982 roku i mieści się w budynku ratusza. Znajdują się tu wystawy archeologiczne, wystawa poświęcona osobie dr Henryka Florkowskiego, wystawa numizmatów, historyczna i etnograficzna. 

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Ziemi Koźmińskiej – Koźmin Wielkopolski

Muzeum funkcjonuje od 1988 roku i mieści się na tutejszym zamku. Ekspozycje zajmują 5 sal. Są tu wystawy w Sali renesansowej, wystawa historyczna, sala poświęcona współpracy Koźmina z Holandią oraz Izba Pamięci i Tradycji Szkół.


 

Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza – Kalisz

Centrum działa od 1984 roku. Mieści w sobie zbiory poświęcone Tadeuszowi Kulisiewiczowi. Są to rysunki, szkice i grafiki, których łącznie jest ponad 1 400. Poza tym znajdują się tu jeszcze archiwalia, fragmenty powojennych cykli i pracownia.


 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej – Kalisz

Muzeum rozpoczęło swoja działalność w 1906 roku. Obecnie znajdują się tu zbiory badan archeologicznych, jest również wystawa etnograficzna, historyczna, dział sztuki i dział książek kaliskich.


 

Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – Kalisz

Jest to rezerwat powstały w 1961 roku. Dokumentuje on historie badań archeologicznych. Mieści się tu również skansen. Do zabytków należy zrekonstruowany gród z wałem obronnym czy relikty palatium.


 

Muzeum Okręgowe – Leszno

Muzeum działa od 1949 roku. Ekspozycje zajmują tu aż 5 pięter. Umiejscowione są na parterze, półpiętrze, I, II i III piętrze. Poza tym działa tu również biblioteka i oddział judaistyczny oraz nowa synagoga.


 

Muzeum Pierwszych Piastów – Lednogóra

Muzeum utworzono w 1969 roku. Znajdują się tu relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą ekspozycję stanowi gród pierwszych Piastów.


 

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora – Lusowo

Muzeum powstało w 1996 roku. Znajdują się tu pamiątki dotyczące powstania wielkopolskiego. Mieści się tu biblioteka gminna, a w salach muzealnych znajdują się dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki.


 

Muzeum Regionalne – Międzychód

Muzeum funkcjonuje od 1976 roku. Znajdują się tu zbiory umiejscowione w pięciu salach. Poświęcone one są etnografii i historii miasta. Są to meble, przedmioty użytkowe, przedmioty związane z rzemiosłem, rolnictwem i rybołówstwem.


 

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa – Nowy Tomyśl

Muzeum działa od 1985 roku i znajduje się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku. Ekspozycja główna mieści się w chacie osadnika olęderskiego. Są to eksponaty wikliniarskie. Zaś na poddaszu znajduje się wystaw związana z uprawą chmielu.


 

Muzeum Historii Przemysłu – Opatówek

Muzeum działa od 1981 roku. Jest to muzeum historii techniki, które zawiera dokumenty dotyczące kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego. Jest tu 12 000 eksponatów, do których zalicza się m.in.: maszyny parowe, krosna, przędzalnie, formy do odlewu.


 

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa – Osieczna

Jest to prywatne muzeum powstałe w 2012 roku. Mieści się ono w dwóch wiatrakach, w których znajdują się pamiątki historyczne i etnograficzne. Wśród eksponatów znajdują się narzędzia, przedmioty użytkowe, stroje ludowe i sztuka ludowa.


 

Muzeum Kultury Ludowej – Osiek nad Notecią

Muzeum powstało w 1979 roku. Działa jako skansen, który reprezentuje kulturę ludową północnej Wielkopolski. Mieści się tu 28 obiektów gromadzących zbiory etnograficzne z terenów Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.


 

Muzeum Tyflologiczne – Owińska

Jest to muzeum działające od 2011 roku, w którym zgromadzone są eksponaty związane z kulturą i edukacja osób niewidomych. Znajdują się tu mapy tyflologiczne, atlas dla niewidomych, przedmioty użytkowe, grafiki dotykowe, urządzenia do pisania.


 

Park Grzybowy – Piłka

Jest to park tematyczny utworzony w 2013 roku. Jest on w pełni poświecony grzybom. Znajduje się tu ścieżka edukacyjno-przyrodnicza oraz modele zwierząt leśnych wraz z opisami.


 

Park Ryb Słodkowodnych – Trzcianka

Park tematyczny powstały w 2013 roku. Zwiedzając park można się dowiedzieć więcej o ich życiu, odżywianiu się, poznać gatunki ryb żyjących w słodkich wodach oraz przyjrzeć się ich modelom.


 

Muzeum Piekarstwa – Pleszew

Muzeum działa od 2006 roku i mieści się w dawnej piekarni, której właścicielami są państwo Vogt. Znajdują się tu piece, maszyny i urządzenia piekarnicze, dokumenty cechowe i liczne pamiątki związane z rodziną.


 

Gród Pobiedziska – Pobiedziska

Jest to zrekonstruowany model grodu wczesnośredniowiecznego. Powstał on w 2012 roku. Znajdują się tu machiny oblężnicze i skansen miniatur. Machiny wykonane są w skali 1:1.


 

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – Puszczykowo

Muzeum funkcjonuje od 1974 roku. Jest ono w pełni poświęcone podróżnikowi Arkademu Fiedlerowi. Na ekspozycjach prezentowane są eksponaty przywiezione z wypraw, zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne, ludowe i rzemieślnicze.


 

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa – Rakoniewice

Muzeum utworzono w 1974 roku. Znajdują się tu eksponaty prezentujące archiwa, sprzęt i wyposażenie pożarnicze. Łącznie jest tu ponad 4 000 eksponatów. Są to sikawki, hełmy, mundury, motopompy, medale, plakaty, sztandary i książki.

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Ziemi Rawickiej – Rawicz

Muzeum działające od 1973 roku, w którym znajdują się wystawy stałe i czasowe. Można tu zobaczyć salę Rawicką z historycznymi zbiorami, salę Etnograficzną ze zbiorami kulturowymi, salę Bracką, salę Kadecką, salę im. Stanisława Kukli i salę Portretową.


 

Muzeum Regionalne – Rogoźno

Muzeum działa od 1983 roku i mieści się w ratuszu. Znajdują się tu wystawy czasowe i stale. Należą do nich m.in. wystawa historyczno-archeologiczna, przyrodnicza obejmująca faunę, paleontologię i geologię oraz wystawa etnograficzna.


 

Park Makiet „Mikroskala” – Konin

Mieści się on w Centrum Edukacji i Rozrywki i działa od 2013 roku. Znajduje się tu 30 makiet modelarskich o takiej tematyce jak: technika, historia Polski, historia powszechna, przyroda i sceny z literatury.


 

Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa – Rydzyn

Jest to prywatne muzeum otwarte w 2004 roku. Jego właścicielem jest Jarosław Jankowski. Znajduje się tu wiatrak, urządzenia młynarskie, narzędzia rolnicze i kolekcja kamieni młynarskich.


 

Skansen Etnograficzny – Russów

W skansenie znajdują się zabytki budownictwa ludowego. Do najciekawszych zabytków należą: wąsko frontowy dom mieszkalny, stodoła, obora, spichlerz, chata mieszkalna i spichlerz.


 

Skansen Pszczelarski – Swarzędz

Skansen utworzono w 1963 roku. Znajdują się w nim zabytki związane z bartnictwem, pszczelarstwem i jedwabnictwem. W skansenie mieści się ponad 230 ilu. Są wśród nich ule figuralne, architektoniczne, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe i kłodowe.


 

Muzeum Regionalne – Słupca

Muzeum działa od 1975 roku. Znajdują się tu dokumenty dotyczące historii miasta i powiatu słupeckiego. Prócz tego znajdują się tu zabytki etnograficzne, insygnia władzy wójtowskiej, militaria, dokumenty cechowe i prehistoryczne urny.


 

Muzeum Regionalne – Stęszew

Muzeum założono w 1970 roku. Muzeum mieści się w dwóch budynkach i mieszczą się w nich 3 sale. Są to zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne. Znajdują się tu dawne meble, przedmioty użytkowe, narzędzia rzemieślnicze, pamiątki cechowe.


 

Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej – Sulmierzyce

Muzeum utworzono w 1957 roku. Znajdują się w nim eksponaty związane z archeologią i historią oraz etnografią. Są to liczne fotografie, dokumenty, przedmioty użytkowe, stroje numizmaty i militaria.


 

Muzeum Śremskie – Śrem

W muzeum tym znajdują się zbiory regionalne podzielone na działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, rzemiosła, militariów i zabytków bractwa kurkowego. Znajdują się tu również obrazy znanych artystów.


 

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka – Trzcianka

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Znajduje się tu ponad 25 000 eksponatów. Podzielone są one na działy: archeologiczną, historyczną, etnograficzną, numizmatyczną, artystyczną i sztuki użytkowej.


 

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera – Turek

Muzeum funkcjonuje od 1972 roku. Znajdują się tu wystawy przedstawiające twórczość patrona muzeum, wystawa archeologiczna i etnograficzna.


 

Muzeum Gorzelnictwa – Turew

Jest to prywatne muzeum funkcjonujące od 2004 roku. Mieści się ono w budynku gorzelni. Znajdują się tu areometry, kocioł parowy ważący 10 ton, pompy zacierowe, pompy wodne, aparaty destylacyjne, kłódki akcyzowe, dokumenty.


 

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie – Uzarzewo

Muzeum założono w 1977 roku i mieści się ono w dworze z połowy XIX wieku. Jest to muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane z historią łowiectwa i myślistwa oraz z przyrodą. Wystawa przyrodnicza znajduje się w sąsiadującej stajni.


 

Muzeum Regionalne – Wągrowiec

Muzeum działa od 1987 roku. Znajdują się w nim eksponaty historyczne (dzieje miasta), etnograficzne (pamiątki kultury ludowej) i sztuki (wystawa malarstwa) oraz wystawa fotografii autorstwa Kazimierza Nowaka.


 

Muzeum Ziemi Wronieckiej – Wronki

Muzeum działa od 1993 roku. Mieszczą się w nim zbiory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze. Wystawy znajdują się w budynku dawnego spichlerza z XIX wieku. Znajdują się tu wystawy: archeologiczna, historyczna, przyrodnicza i etnograficzna.


 

Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła – Zbąszyń

Muzeum powstało w 2004 roku. Mieszczą się w nim pamiątki historyczne, zbiory etnograficzne, zbiory archeologiczne, wystawa poświęcona II wojnie światowej.


 

Muzeum Ziemi Złotowskiej – Złotów

Muzeum powstało w 1962 roku. Znajdują się tu wystawy archeologiczne, etnograficzne, pamiątki kultury ludowej, ekspozycje historyczne oraz dzieł sztuki.


 

Muzeum Roberta Kocha - Wolsztyn

Muzeum działa od 1996 roku. Znajdują się tu pamiątki związane z Robertem Kochem – niemieckim lekarzem i laureatem Nagrody Nobla. Prócz nich obejrzeć można również meble i dokumenty z jego działalności.


 

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski – Wolsztyn

Skansen utworzono w 1976 roku. Leży on nad jeziorem Wolsztyńskim. Mieszczą się tu zabytki architektury ludowej z pogranicza wielkopolsko-lubuskiego. Jest to 13 dużych obiektów i ścieżka dendrologiczna. Wśród budynków można wyróżnić: chaty, stodołę, karczmę, stajnię, studnię i wiatrak.


 

Muzeum Archeologiczne – Poznań

Muzeum działające od 1862 roku. Znajdują się w nim głównie zabytki archeologiczne. Pochodzą one z epoki kamienia, brązu, związane są z kulturą łużycką, pomorską, z okresu przedrzymskiego, średniowiecza i czasów nowożytnych, a także są tu zbiory pozaeuropejskie i numizmaty. 

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Archidiecezjalne – Poznań

Działa ono od 1894 roku. Znajdują się tu dzieła sztuki religijnej i przedmioty związane z duchowością człowieka. Najcenniejszym przedmiotem jest Miecz św. Piotra. Poza tym znajdują się tu zbiory malarstwa i rzeźby, sztuki nowożytnej, portrety, tkaniny i porcelana.


 

Muzeum Armii – Poznań

Muzeum działa od 1982 roku i znajduje się na terenie parku Cytadela. Znajdują się tu wystawy „Wierni przysiędze”, fotografie, wspomnienia, prasa, dokumenty, mapy, broń i uzbrojenie.


 

Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych – Poznań

Muzeum działa od 1963 roku i mieści się w dawnych koszarach sołackich. Znajdują się tu takie eksponaty jak: czołgi, działa, samochody i inne wojskowe pojazdy.


 

Muzeum Etnograficzne – Poznań

Muzeum utworzono w 1911 roku. Mieszczą się tu zabytki wielkopolskiej kultury ludowej prezentujące rzeźbę, malarstwo, stroje, hafty, zdobnictwo, rekwizyty i instrumenty muzyczne.


 

Fotoplastykon – Poznań

Jest to zabytek techniki mieszczący się w Galerii Miejskiej Arsenał. Pochodzi on z 1923 roku. Znajdują się w nim obrazki stereoskopowe, które dotyczą rozwoju Poznania i Wielkopolski, industrializacji kraju i ważnych wydarzeń w dziejach Polski.


 

Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego – Poznań

Jest to muzeum działające od 1919 roku. Jest to jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Znajdują się tu dzieła polskie, europejskie, ekspozycje dotyczące sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej i kultury Ameryki prekolumbijskiej.


 

Muzeum im. Hindenburga – Poznań

Muzeum zostało założone w 1916 roku. Powołano go w uznaniu dla zwycięstw Paula von Hindenburga – niemieckiego dowódcy, polityka i feldmarszałka. Zbiory znajdują się w: Sali poetów wojennych, Sali bohaterów.


 

Muzeum Instrumentów Muzycznych – Poznań

Muzeum działa od 1945 roku. Jest to jedyne takie muzeum w kraju. Zajmuje ono 3 kamienice. Znajdują się tu takie eksponaty jak ceramiczna grzechotka, klawesyn, karnyx celtycki, harfa, katarynki, instrumenty lamajskie, dudy i pamiątki po Fryderyku Chopinie.


 

Muzeum Komunikacji Miejskiej – Poznań

Muzeum działa od 2006 roku i mieści się na terenie zajezdni tramwajowej. Znajdują się tu takie zabytki jak fotografie zajezdni, pulpit tramwaju typu 102N, kasowniki, siedzenie pasażerskie, modele omnibusów konnych, automat biletowy, zabytkowe bilety oraz czapki.


 

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Poznań

Muzeum powstało w 1979 roku i mieści się ono na terenie fortu Twierdzy Poznań. W czasie II wojny światowej istniał tu obóz zagłady dla Polaków. Znajdują się tu dokumenty i fotografie więźniów, różańce, przedmioty z chleba i kartoteki.


 

Muzeum Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego – Poznań

W muzeum tym znajduje się zbiór pamiątek i eksponatów związanych z tanatologią. Znajdują się tu preparaty i eksponaty pochodzące z okresu międzywojennego. Są to czaszki z urazami i obrażeniami, kolekcja broni i pocisków, strzelnica do testów, narzędzia zbrodni.


 

Mieszkanie – Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny

Muzeum utworzono w 1984 roku. Mieści się ono w mieszkaniu zajmowanym przez poetkę do 1948 roku. Znajduje się ekspozycja przedstawiająca świadectwa, odznaczenia i nagrody poetki, dokumenty, listy, meble, obrazy, książki i przedmioty użytkowe.


 

Muzeum Motoryzacji – Poznań

Muzeum utworzono w 1996 roku. Znajdują się w nim pojazdy, głównie zabytkowe i wojskowe. Najstarszym eksponatem jest samochód REO wyprodukowany w USA w 1908 roku. Najcenniejszym zabytkiem jest Mercedes-Benz 190 SL pochodzący z 1957 roku.


 

Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM – Poznań

Muzeum utworzono w 2009 roku. Znajdują się tu okazy mineralogiczne, paleontologiczne, meteoryty kamienne i kamienno-żelazne, agaty, minerały i skały. Na terenie muzeum znajduje się również lapidarium UAM. Wystawy podzielone są na cztery działy.


 

Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego – Poznań

Muzeum utworzone zostało w 2008 roku. Znajdują się tu przedmioty poświęcone kompozytorowi Feliksowi Nowowiejskiemu. Pomieszczenia są rozmieszczone tak jak pierwotnie stały. Są to instrumenty muzyczne, dzieła sztuki i przedmioty prywatne.


 

Ogród Czasu – Poznań

Jest to zbiór pięciu zegarów słonecznych utworzony w 2003 roku. Mieści się nad jeziorem Maltańskim. Są to: zegar poziomy, wielokrotny, analematyczny, pierścieniowy i prasłowiański.


 

Muzeum Policji – Poznań

Muzeum utworzono w 2011 roku. Jest to pierwsze takie muzeum w Polsce. Znajdują się tu zbiory podzielone na okresy historyczne. Są to Policja Państwowa 1919 – 1939, Milicja Obywatelska 1944 – 1990, policja, służba drogowa wszystkich okresów.


 

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 – Poznań

Muzeum działa od 2002 roku. Jest to muzeum historyczne mieszczące się na zamku Cesarskim. Znajdują się tu zbiory związane z Powstaniem Poznańskim i działalnością rządów PRL. Są to zdjęcia, pamiątki i przedmioty.


 

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 – Poznań

Muzeum funkcjonuje od 2001 roku. Znajdują się tu dokumenty związane z Powstaniem Wielkopolskim, które miało miejsce w latach 1918 – 1919. Znajdują się tu fotografie, rysunki, obrazy, rzeźby, dokumenty, mundury, militaria, sztandary.


 

Prezydencki Schron Przeciwatomowy – Poznań

Jest to podziemny schron prezydenta Poznania. Zwiedzać go można od 2012 roku. Mieści się w nim centrala telefoniczna, centrum dowodzenia. Całość schronu ma powierzchnię 500 m2.

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – Poznań

Rezerwat utworzony został w 2012 roku. Znajdują się tu eksponaty początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest to wystawa interaktywna, gdzie mieszczą się multimedialne kioski i projektory holograficzne.


 

Rogalowe Muzeum Poznania – Poznań

Muzeum powstało w 2014 roku. Jest to muzeum rogala świętomarcińskiego. Tradycja wypieku rogala ma już ponad 150 lat. Jest to muzeum interaktywne. Muzeum promuje poznańską kulturę i historię.


 

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza – Poznań

Muzeum to otwarto w 1978 roku. Jest to muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Znajdują się tu pamiątki po pisarzu, a także zdjęcia, rękopisy, medale, dzieła czy odlew dłoni pisarza.


 

Muzeum Sztuk Użytkowych – Poznań

Muzeum utworzono w 1965 roku i mieści się ono na zamku Królewskim. Muzeum mieści ponad 11 000 eksponatów, w których skład wchodzą m.in. tkaniny, meble, szkło, srebro.


 

Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego – Poznań

Muzeum działa od 1989 roku. Znajdują się tu dokumenty historyczne Uniwersytetu. Jest tu łącznie ponad 590 jednostek tematycznych, na które składają się 4636 dokumentów. Są to zdjęcia, portrety, obrazy, medale, dyplomy, wspomnienia.


 

Muzeum Uzbrojenia – Poznań

Muzeum działa od 1965 roku. Jest to muzeum wojskowe i mieści się w parku Cytadela w pozostałościach fortu Winiary. Znajduje się tu kolekcja sprzętu wojskowego, fotografie, militaria, ikonografie, samoloty, samochody, śmigłowce, czołgi i armaty.


 

Muzeum Wiedzy o Środowisku – Poznań

Jest to jednostka Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN. Znajdują się tu wypchane zwierzęta polskie posegregowane na ekosystemy. Znajdują się one w oszklonych gablotach.


 

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – Poznań

Muzeum utworzone w 1963 roku. Znajduje się tu ponad 40 000 eksponatów. Podzielone one są na 3 działy: Broni, Mundurów i Znaków Wojskowych oraz Dokumentacji Historycznej.

...