Muzeum Ziemi Rawickiej – Rawicz
Muzeum działające od 1973 roku, w którym znajdują się wystawy stałe i czasowe. Można tu zobaczyć salę Rawicką z historycznymi zbiorami, salę Etnograficzną ze zbiorami kulturowymi, salę Bracką, salę Kadecką, salę im. Stanisława Kukli i salę Portretową.
Muzeum Regionalne – Rogoźno
Muzeum działa od 1983 roku i mieści się w ratuszu. Znajdują się tu wystawy czasowe i stale. Należą do nich m.in. wystawa historyczno-archeologiczna, przyrodnicza obejmująca faunę, paleontologię i geologię oraz wystawa etnograficzna.
Park Makiet „Mikroskala” – Konin
Mieści się on w Centrum Edukacji i Rozrywki i działa od 2013 roku. Znajduje się tu 30 makiet modelarskich o takiej tematyce jak: technika, historia Polski, historia powszechna, przyroda i sceny z literatury.
Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa – Rydzyn
Jest to prywatne muzeum otwarte w 2004 roku. Jego właścicielem jest Jarosław Jankowski. Znajduje się tu wiatrak, urządzenia młynarskie, narzędzia rolnicze i kolekcja kamieni młynarskich.
Skansen Etnograficzny – Russów
W skansenie znajdują się zabytki budownictwa ludowego. Do najciekawszych zabytków należą: wąsko frontowy dom mieszkalny, stodoła, obora, spichlerz, chata mieszkalna i spichlerz.
Skansen Pszczelarski – Swarzędz
Skansen utworzono w 1963 roku. Znajdują się w nim zabytki związane z bartnictwem, pszczelarstwem i jedwabnictwem. W skansenie mieści się ponad 230 ilu. Są wśród nich ule figuralne, architektoniczne, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe i kłodowe.
Muzeum Regionalne – Słupca
Muzeum działa od 1975 roku. Znajdują się tu dokumenty dotyczące historii miasta i powiatu słupeckiego. Prócz tego znajdują się tu zabytki etnograficzne, insygnia władzy wójtowskiej, militaria, dokumenty cechowe i prehistoryczne urny.
Muzeum Regionalne – Stęszew
Muzeum założono w 1970 roku. Muzeum mieści się w dwóch budynkach i mieszczą się w nich 3 sale. Są to zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne. Znajdują się tu dawne meble, przedmioty użytkowe, narzędzia rzemieślnicze, pamiątki cechowe.
Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej – Sulmierzyce
Muzeum utworzono w 1957 roku. Znajdują się w nim eksponaty związane z archeologią i historią oraz etnografią. Są to liczne fotografie, dokumenty, przedmioty użytkowe, stroje numizmaty i militaria.
Muzeum Śremskie – Śrem
W muzeum tym znajdują się zbiory regionalne podzielone na działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, rzemiosła, militariów i zabytków bractwa kurkowego. Znajdują się tu również obrazy znanych artystów.
Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka – Trzcianka
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Znajduje się tu ponad 25 000 eksponatów. Podzielone są one na działy: archeologiczną, historyczną, etnograficzną, numizmatyczną, artystyczną i sztuki użytkowej.
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera – Turek
Muzeum funkcjonuje od 1972 roku. Znajdują się tu wystawy przedstawiające twórczość patrona muzeum, wystawa archeologiczna i etnograficzna.
Muzeum Gorzelnictwa – Turew
Jest to prywatne muzeum funkcjonujące od 2004 roku. Mieści się ono w budynku gorzelni. Znajdują się tu areometry, kocioł parowy ważący 10 ton, pompy zacierowe, pompy wodne, aparaty destylacyjne, kłódki akcyzowe, dokumenty.
Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie – Uzarzewo
Muzeum założono w 1977 roku i mieści się ono w dworze z połowy XIX wieku. Jest to muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane z historią łowiectwa i myślistwa oraz z przyrodą. Wystawa przyrodnicza znajduje się w sąsiadującej stajni.
Muzeum Regionalne – Wągrowiec
Muzeum działa od 1987 roku. Znajdują się w nim eksponaty historyczne (dzieje miasta), etnograficzne (pamiątki kultury ludowej) i sztuki (wystawa malarstwa) oraz wystawa fotografii autorstwa Kazimierza Nowaka.
Muzeum Ziemi Wronieckiej – Wronki
Muzeum działa od 1993 roku. Mieszczą się w nim zbiory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze. Wystawy znajdują się w budynku dawnego spichlerza z XIX wieku. Znajdują się tu wystawy: archeologiczna, historyczna, przyrodnicza i etnograficzna.
Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła – Zbąszyń
Muzeum powstało w 2004 roku. Mieszczą się w nim pamiątki historyczne, zbiory etnograficzne, zbiory archeologiczne, wystawa poświęcona II wojnie światowej.
Muzeum Ziemi Złotowskiej – Złotów
Muzeum powstało w 1962 roku. Znajdują się tu wystawy archeologiczne, etnograficzne, pamiątki kultury ludowej, ekspozycje historyczne oraz dzieł sztuki.
Muzeum Roberta Kocha - Wolsztyn
Muzeum działa od 1996 roku. Znajdują się tu pamiątki związane z Robertem Kochem – niemieckim lekarzem i laureatem Nagrody Nobla. Prócz nich obejrzeć można również meble i dokumenty z jego działalności.
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski – Wolsztyn
Skansen utworzono w 1976 roku. Leży on nad jeziorem Wolsztyńskim. Mieszczą się tu zabytki architektury ludowej z pogranicza wielkopolsko-lubuskiego. Jest to 13 dużych obiektów i ścieżka dendrologiczna. Wśród budynków można wyróżnić: chaty, stodołę, karczmę, stajnię, studnię i wiatrak.
Muzeum Archeologiczne – Poznań
Muzeum działające od 1862 roku. Znajdują się w nim głównie zabytki archeologiczne. Pochodzą one z epoki kamienia, brązu, związane są z kulturą łużycką, pomorską, z okresu przedrzymskiego, średniowiecza i czasów nowożytnych, a także są tu zbiory pozaeuropejskie i numizmaty.