pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

2 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Budownictwa Ludowego – Olszynek

Jest to swojego rodzaju Park Etnograficzny utworzony w 1909 roku. Znajdują się tu chałupy z terenów Powiśla, Warmii, Mazur, Sambii i Małej Litwy. Prócz tego znajduje się tu brama wjazdowa, karczma, młyn, zagrody, piwnice, szkoła wiejska, altanka, dzwonnica, lamus i wiatrak.


 

Muzeum Feliksa Nowowiejskiego – Barczewo

Muzeum istnieje od 1961 roku i poświęcone jest osobie Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora. Znajdują się tu fotografie, nuty, rękopisy, meble, frak, fortepian.


 

Muzeum Pszczelarstwa – Czerwonka

Jest to prywatne muzeum Janiny Kotowicz. Znajdują się tu działajże pasieki, urządzenia i narzędzia pszczelarskie, a także maszyny rolnicze. Mieści się tu również 10 czynnych uli i kolekcja roślin miododajnych i leczniczych.


 

Muzeum Dobrego Miasta – Dobre Miasto

Muzeum istnieje od 1973 roku i mieści się w wieży z XV wieku. Znajduje się tu ekspozycja historyczna, archeologiczna ze skamielinami oraz wystawa malarstwa i galerii sztuki.


 

Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Mariana Ratasiewicza – Gołdap

Muzeum utworzono w 2008 roku i powstało z inicjatywy miejscowego nauczyciela i działacza turystycznego – Mieczysława Ratasiewicza. Znajdują się tu zbiory historyczne i kultury ludowej.


 

Muzeum Historyczne – Ełk

Muzeum powstało w 2012 roku. Mieszczą się w nim zabytki historyczne, archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne i dokumentujące historię Ełku i Mazur.


 

Muzeum Ziemi Lubawskiej – Lubawa

Muzeum mieści się przy tutejszej parafii. Mieści w sobie zbiory związane z historią religii na ziemi lubawskiej. Są to przedmioty religijne takie jak krzyże, kielichy mszalne, naczynia liturgiczne, księgi, dokumenty, meble, obrazy i rzeźby.


 

Muzeum Lokalne – Łąkorz

Muzeum istnieje od 1995 roku. Mieszczą się w nim zbiory pochodzące z gospodarstwa kustosza muzeum Jana Ostrowskiego oraz z chaty wiejskiej i kuźni. Prócz tego znajdują się tu zabytki związane z kulturą ludową na ziemi lubawskiej, rolnictwem i rzemiosłem.


 

Muzeum Mazurskie – Szczytno

Muzeum powstało w 1945 roku. Mieści zbiory archeologiczne, artystyczno-historyczne, etnograficzne, numizmatyczne i przyrodnicze, a także zbiory kartograficzne.


 

Prywatne Muzeum im. Tadeusza Balickiego – Młynary

Muzeum otwarto w 1970 roku. Znajdują się tu eksponaty archeologiczne, historyczne, etnograficzne, sakralne i rzemieślnicze.

Muzeum Sprzętu Wojskowego – Mrągowo

Jest to prywatne muzeum utworzone w 2001 roku. Znajdują się tu pojazdy wojskowe i cywilne. Są to w szczególności: czołgi, artyleria, transportery opancerzone, ciągnik, samochody terenowe, motocykl, przyczepy i naczepy. A pojazdy cywilne to samochody pożarnicze i np. Żuki.Muzeum – Mrągowo

Muzeum działa od 1969 roku i mieści się w ratuszu miejskim. Prezentowane są w nim wystawy stałe: historyczne, przyrodnicze i biograficzne.


 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne – Elbląg

Muzeum otwarto w 1954 roku. Mieści się ono na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego. Znajdują się tu okulary, giterna, meble barokowe, naczynia cynowe, wyroby złotnicze, ceramikę białą, starodruki, dokumenty i pamiątki.


 

Muzeum Ziemi Lubawskiej – Nowe Miasto Lubawskie

Muzeum działa od 1959 roku i mieści się w Bramie Brodnickiej. Znajdują się tu pamiątki związane z historią, kulturą ludową Ziemi Lubawskiej, militaria, numizmaty, narzędzia rolnicze.


 

Muzeum Michała Kajki – Ogródek

Muzeum działa od 1968 roku. Znajdują się tu zbiory poświecone Michałowi Kajce – mazurskiemu poecie ludowemu. Znajdują się tu pamiątki po nim. Są to kalendarze, czasopisma, książki, rękopisy, meble i sprzęty domowe.


 

Olecka Izba Historyczna – Olecko

Muzeum powstało w 2010 roku. Znajdują się tu eksponaty ukazujące historię miasta, dokumenty, wydawnictwa, mapy, zdjęcia, pocztówki. Jest tu również wystawa poświęcona 450 lat historii Olecka.


 

Muzeum – Ostróda

Muzeum otwarto w 2000 roku i mieści się w pomieszczeniach ostródzkiego zamku. Prezentowana jest tu wystawa „Z dziejów Ostródy i okolic”, eksponaty wykopaliskowe, makiety Ostródy.


 

Centrum techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” – Olsztyn

Centrum powstało w 2014 roku. Znajdują się tu eksponaty poświęcone technice i cywilizacji Warmii i Mazur. Są to wynalazki XIX wieku, przedmioty związane z budownictwem, podróżowaniem, transportem, komunikacją.


 

Muzeum Sportu im. Mariana Tadeusza Rapackiego – Olsztyn

Muzeum funkcjonuje od 1989 roku. Znajdują się tu eksponaty podzielone na następujące działy: sportu miasta Olsztyna, Ludzi Sportu, dokumentacji fotograficznej, Sportu Polski, biblioteki i wideoteki. 

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Warmii i Mazur – Olsztyn

Muzeum powstało w 1921 roku. Mieści się ono w gotyckim zamku kapituły warmińskiej. Znajdują się w nim zbiory etnograficzne, archeologiczne, historyczne, sztuki, piśmiennictwa, kultury ludowej i rzemiosła artystycznego.


 

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów – Piecki

Muzeum działa od 2011 roku i mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu u Rekreacji. Na zbiory składają się eksponaty sztuki ludowej, gliniane figurki o tematyce sakralnej autorstwa Władysławy Prucnal, zdjęcia.


 

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów – Pieniężno

Muzeum funkcjonuje od 1964 roku. Zgromadzone są w nim wytwory kultury materialnej z krajów Azji, Oceanii, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Prócz tego znajdują się tu również instrumenty muzyczne, ozdoby, maski, ubiory ludowe i stylizowane krzyże.


 

Muzeum Ziemi Piskiej – Pisz

Muzeum działa od 1969 roku i mieści się w piskim ratuszu. Znajduje się tu wystawa przyrodnicza (fauna i flora oraz skamieliny), historyczna (znaleziska archeologiczne, starodruki, stare fotografie) i etnograficzna (kultura ludowa).

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Pranie

Muzeum jest udostępnione do zwiedzania od 1980 roku. Wszystkie zbiory, które tu się znajdują poświęcone są osobie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Są to pamiątki po nim, zdjęcia, rękopisy, rysunki, czasopisma.


 

Muzeum Reformacji Polskiej – Mikołajki

Muzeum powstało w 1973 roku i jest to pierwsze muzeum w całości poświęcone reformacji polskiej. Znajdują się tu zbiory piśmiennictwa, drukarstwa polskiego. Są to cenne druki, dokumenty, zdjęcia, księgi parafialne i książki.


 

Muzeum Regionalne – Sąpłaty

Muzeum założono w 1997 roku. Znajdują się tu dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, rzeźby, książki oraz wystawa poświęcona pamięci Maryny Okęckiej-Bromkowej.


 

Muzeum Indian – Spytkowo

Jest to prywatne muzeum założone w 2003 roku. Prezentowana jest tu wystawa indiańskiej broni, strojów, sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, przedmiotów obrzędowych i zabawek.


 

Izba Historii Regionu – Susz

Izba działa od 2012 roku. Znajdują się w niej zbiory i pamiątki zebrane od mieszkańców miasta i okolic. Są to m.in.: zdjęcia i dokumenty, dawne przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, militaria i numizmaty.

...