Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska na Kołach” – Busko-Zdrój
Jest to prywatne muzeum założone przez Arkadiusza i Wojciecha Łukasik. Działa od 2013 roku. Znajdują się tu samochody produkowane w Polsce po II wojnie światowej. Wśród eksponatów znajdują się samochody osobowe, autobusy, samochody specjalne, motocykle, ciągniki.
Muzeum Ziemi Buskiej – Busko-Zdrój
Muzeum założono w 1990 roku i mieści się ono w willi „Polonia”. Znajdują się tu zbiory związane z historią miasta i okolicy, zbiory archeologiczne, pamiątki osób związanych z miastem/
Żywe Muzeum Porcelany – Ćmielów
Muzeum funkcjonuje na terenie prywatnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Istnieje od 2005 roku. Znajduje się tu warsztat garncarski, hala fabryczna, prezentacja procesu produkcji porcelany i sala Marmurowa z kolekcją rzeźb porcelanowych.
JuraPark - Bałtów
Park został otwarty w 2004 roku. Jest to kompleks turystyczny z rekonstrukcjami dinozaurów naturalnej wielkości. Znajduje się tu blisko 100 modeli dinozaurów, Zwierzyniec Bałtowski, Spływ Kamienną, Park Rozrywki, Kino Emocji, Kraina Koni, Kolejka Rollercoaster, Oceanarium, Kamienne Oko, stacja narciarska i baza noclegowa.
Muzeum Geologiczne – Klimontów
Jest to prywatne muzeum działające od 2009 roku. Prowadzi ją Sebastian Rogula. Prezentowane są tu kości ssaków plejstoceńskich, minerały, odłamki meteorytu, skamieliny, militaria i wykopaliska archeologiczne.
Muzeum Regionalne PTTK – Końskie
Muzeum działa od 2004 roku. Znajdują się tu eksponaty związane z historią miasta i okolic. Jest to ekspozycja etnograficzna z narzędziami i przedmiotami codziennego użytku oraz ekspozycje historyczne związane z ruchem turystycznym na ziemi koneckiej.
Muzeum Geologiczne – Kielce
Muzeum założono w 1964 roku. Znajdują się tu eksponaty z okresu kambru aż po czwartorzęd. Są to skamieliny roślin i zwierząt oraz okazy minerałów, kamieni i surowców kopalnych. Znajduje się tu także lapidarium oraz modele dinozaurów.
Muzeum Historii Kielc – Kielce
Muzeum działa od 2008 roku. Znajduje się tu ekspozycja przedstawiająca historię miasta w czasach średniowiecznych, w czasach za panowania biskupów krakowskich, a także w XIX i XX wieku.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Kielce
Muzeum istnieje od 1965 roku. Znajdują się tu rękopisy utworów Stefana Żeromskiego, fragment brulionu „Wiernej rzeki”, czystopisy niektórych utworów, listy pisarza, płyta gramofonowa i fotografie szkolne.
Muzeum Narodowe – Kielce
Muzeum działa od 1908 roku. Znajdują się tu cenne eksponaty, wśród których wyróżnić można te z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej i przyrody. Muzeum mieści się w pałacu biskupów krakowskich.
Muzeum Wsi Kieleckiej – Kielce
Jest to muzeum etnograficzne istniejące od 1976 roku. Muzeum zajmuje się gromadzeniem, ochroną i udostępnianiem zabytków kultury ludowej na obszarze całego województwa świętokrzyskiego. Szczególną uwagę zwraca na budownictwo ludowe i ludową kulturę.
Muzeum Zabawek i Zabawy – Kielce
Muzeum działa od 1979 roku. Jest to jedno z nielicznych i jedno z największych tego typu placówek w Polsce. Znajduje się w nim kolekcja zabawek historycznych i współczesnych.
Podziemna Trasa Turystyczna – Kielce
Powstała w 2012 roku. Jest to zespół połączonych ze sobą jaskiń mieszczących się na wzgórzu Kadzielnia. Łączą się tu 3 jaskinie: Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina na Kadzielni. Cała długość trasy to 160 m. Znajdują się tu skamieliny morza dewońskiego, zjawiska krasowe oraz namuliska.
Muzeum Techniki – Maleniec
Muzeum mieści się w zespole dawnej walcowni i gwoździarni. Znajdują się tu ekspozycje przedstawiające produkcję przetwórstwa żelaza: układ hydroenergetyczny, hale produkcyjne, osiedle fabryczne i droga kasztelańska.
Izba Pamięci Ziemi Małogoskiej – Małogoszcz
Muzeum założono w 1998 roku. Znajdują się tam takie wystawy jak: etnograficzna i archeologiczna. Można oglądać tu historię szewstwa i pożarnictwa w tych okolicach.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – Michniów
Miejsce to upamiętnia martyrologię polskich wsi podczas II wojny światowej na terenach obecnego województwa. Mauzoleum powstało w 1979 roku z inicjatywy Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.
Muzeum Górnictwa Kruszcowego – Miedzianka
Muzeum funkcjonuje od 2008 roku i mieści się w dawnej szkole górniczej i urzędzie górniczym. Znajdują się tu takie wystawy jak: historyczna, przyrodnicza, lapidarium, a na zewnątrz wieża wyciągowa byłego szybu „Piotr”.
Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” – Bliżyn
Jest to prywatne muzeum Urszuli Jędrzejczyk i jej męża Grzegorza. Muzeum działa od 2012 roku. W skład zbiorów muzealnych wchodzą dawne narzędzia tkackie i kołodziejskie.
Muzeum Regionalne – Wiślica
Muzeum utworzone zostało w 1969 roku i mieści się w budynku Jana Długosza pochodzącym z 1460 roku. Znajdują się tu cenne relikty architektoniczne takie jak m.in.: misa chrzcielna, relikty kościoła, kolegiaty romańskiej i dom Długosza. Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną.