Harcerskie Muzeum Etnograficzne – Katowice
Muzeum założone zostało przez harcerzy IV Szczepu Harcerskiego ZHP w 1965 roku. Znajdują się tu eksponaty, które harcerze zdobyli podczas zwiadów etnograficznych na obozach i biwakach.
Muzeum Historii Katowic – Katowice
Muzeum powstało w 1983 roku. Znajdują się tu eksponaty związane z historią, sztuką i rozwojem miasta. Można obejrzeć tu pocztówki, fotografie, dokumenty i sztukę regionalnych artystów. Działa tu również wydawnictwo.
Izba Śląska – Katowice
Jest to muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane ze sztuką i kultura Górnego Śląska. Prócz tego są tu również pamiątki po malarzu Ewaldzie Gawliku. W otoczeniu można obejrzeć również stajnię, woźnicę i wozownię.
Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek – Katowice
Muzeum utworzone zostało w 2008 roku. Mieści się ono na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. Znajdują się w nim eksponaty poświęcone pamięci pacyfikacji kopalni z 1981 roku. Są tu 3 wystawy związane z historia górnictwa i samej kopalni oraz pamiątki z okresu stanu wojennego.
Muzeum Hansa Klossa – Katowice
Muzeum działające od 2009 roku. Jest to prywatna placówka, która przedstawia eksponaty związane z serialem „Stawka większa niż życie”. Można tu dostrzec takie przedmioty jak: koszulki, popielniczka, breloczki, pudełka po zapałkach itp.
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – Katowice
Jest to pierwsze i jedyne takie muzeum w Polsce. Działa od 2012 roku. Znajdują się tu dwie wystawy stałe: Kolorowy świat iMac-ów oraz Świat konsoli do gier. Poza tym mieszczą się tu 3 ekspozycje czasowe: lata 60-70., lata 80. i lata 90.
Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego – Katowice
Muzeum działa od 1970 roku i mieści się w prywatnym domu autora. Znajdują się tu miniaturowe wersje dzieł Literatury Polskiej. Jest ich 87 egzemplarzy składających się ze 165 miniaturowych dzieł. Najmniejsza z nich jest „Alfabet łaciński” mający wymiary 0,8 na 1 milimetr.
Muzeum Nośników Danych – Katowice
Muzeum powstało w 2004 roku. Jest to pierwsza w Polsce kolekcja nośników danych. Stworzyła ją katowicka firma MBM Ontrack. Znajdują się tu pamięci ferrytowe z 1970 roku, karty perforowane z 1978 roku, dyskietki, taśmy magnetyczne oraz dyski twarde.
Izba Muzealna Polskiego Radia – Katowice
Muzeum działa od 2009 roku i mieści się przy rozgłośni Polskiego Radia Katowice. Znajdują się tu eksponaty związane z historią katowickiej radiofonii. Są to m.in.: radioodbiorniki, magnetofony, mikrofony czy miksery.
Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej – Częstochowa
Muzeum działa od 1997 roku i mieści się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Znajdują się tu takie eksponaty jak: rzeźby, obraz świętych, naczynia i szaty liturgiczne, numizmaty i medale.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – Częstochowa
Muzeum utworzone zostało w 1989 roku. Znajdują się ty odtworzone wyrobiska kopalnianie, sprzęt górniczy. Wystawę tworzył kierownik Działu Historii Górnictwa i Techniki Górniczej – Tadeusz Lostera i Bożena Mazur.
Muzeum Historii Kolei – Częstochowa
Muzeum powstało w 2001 roku. Gromadzi ono pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Są to lampy, szyny, mundury, dokumenty, mapy, fotografie oraz elementy wyposażenia kolejowego. Prócz tego stoją tu również dwa zabytkowe parowozy.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – Częstochowa
Jest to prywatne muzeum działające od 2011 roku. Utworzył je filantrop i częstochowski biznesmen – Krzysztof Witkowski. Wśród zbiorów znajdują się monety i medale z wizerunkiem papieża, znaczki pocztowe i repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża.
Muzeum Produkcji Zapałek – Częstochowa
Muzeum funkcjonujące od 2002 roku. Znajdują się tu ekspozycje mieszczące się w dwóch salach wystawowych. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość obejrzenia jak wygląda proces produkcji zapałek.
Park Miniatur Sakralnych „Złota Góra” – Częstochowa
Jest to park założony w 2011 roku mieszczący się na stokach Złotej Góry. Budynki znajdujące się w nim są zbudowane w skali 1:25 oraz 1:10. Prócz nich znajduje się tu również rekonstrukcja rzymskich katakumb, figura Jana Pawła II i liczne figury postaci biblijnych.
Muzeum Prasy Śląskiej – Pszczyna
Muzeum założono w 1985 roku. Znajdują się tu maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie i dawna prasa. Prócz tego mieszczą się tu gazety wydane przez Wojciecha Korfantego czy Karola Miarkę.
Zagroda Wsi Pszczyńskiej – Pszczyn
Jest to skansen z zabytkami architektury ludowej regionu pszczyńskiego. Utworzono go w 1975 roku i mieści się na terenie Parku Kolejowego. Znajdują się tu takie zabudowania jak m.in.: wiata bramna, szopa, spichlerz, wozownia, studnia, kapliczka i pasieka.
Muzeum – Tarnowskie Góry
Muzeum działające od 1958 roku. Gromadzi i prezentuje zbiory z zakresu historii, sztuki i etnografii. Prócz tego organizuje wystawy czasowe i wydarzenia cykliczne.
Muzeum Miejskie – Tychy
Muzeum utworzone w 2005 roku. Mieści się w danej młotowni Browaru Książęcego. Znajdują się tu eksponaty w takich działach jak: historii miasta, sztuki, tradycji kultury historycznej Ziemi Pszczyńskiej. Prócz tego organizuje się tu wystawy czasowe, konferencje naukowe czy wykłady.
Muzeum Maszyn Biurowych „Typewriter” – Tychy
Muzeum działające od 2004 roku. Jest to działalność prywatna Jana Kałuży – mechanika maszyn biurowych. Na ekspozycję składa się ponad 300 eksponatów. Wśród nich są maszyny do pisania, maszyny do liczenia, datowniki, zszywacze czy dziurkacze. Najstarszy eksponat pochodzi z 1882 roku.