pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

5 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka – Bestwina

Muzeum działa od 1993 roku i mieści się w budynku dawnej szkoły. Znajdują się tu ekspozycje związane z historią Bestwiny i okolicy, z ważnymi postaciami regionu. Poza tym znajduje się tu warsztat tkacki i wystawa sztuki sakralnej, kolasa wyjazdowa, półkoszka i sanie.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.bestwina.pl

 

Podziemia Będzińskie – Będzin

Jest to podziemna trasa turystyczna założona w 2013 roku mieszcząca się w schronie przeciwlotniczym. Trasa liczy 400 metrów długości i prowadzi przez sztolnie i korytarze do schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.

Czynne – codziennie (po uzgodnieniu telefonicznym)

Wstęp – bezpłatny

Strona podziemi - http://muzeum.bedzin.pl/podziemia-będzińskie


 

Muzeum Dom Tkacza – Bielsko-Biała

Muzeum działa od 1992 roku i mieści się w domu z XVIII wieku, dawnym warsztacie sukienniczym. Znajdują się tu wnętrza domu i warsztatu mistrza cechowego wraz z wyposażeniem.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna


 

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta – Bielsko-Biała

Muzeum to prowadzone jest przez Tadeusza Modrzejewskiego. Znajdują się w nim ręcznie pisane dzieła klasyków literatury polskiej i pamiątki historyczne związane z literaturą.


 

Muzeum Motoryzacji – Bielsko-Biała

Muzeum działa od 2006 roku i prowadzi go Automobil Beskidzki. Znajdują się tu zabytkowe samochody i motocykle. Obecnie jest ich 9.

Czynne – sobota

Wstęp – wolne datki


 

Muzeum Historyczne – Bielsko-Biała

Muzeum mieści się na zamku książąt Sułkowskich. Znajdują się tu ekspozycje stałe w takich działach jak: archeologiczno-historyczny, sztuki polskiej i europejskiej, malarstwo europejskie i polskie, sztuka współczesna Podbeskidzia, grafika przełomu XIX i XX wieku, salon muzyczny, etnografia Bielska-Białej i okolic, damski salonik i gabinet Pana, salon Biedermeierowski, sala z rycerzem i galeria zamkowa.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.bielsko.pl


 

Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów – Bielsko-Biała

Jest to prywatna kolekcja pojazdów wojskowych Rafała Bier. Muzeum działa od 1988 roku. Znajdują się tu m.in.: czołg, transportery opancerzone, samochody, ciągnik, armaty.


 

Muzeum Techniki i Włókiennictwa – Bielsko-Biała

Muzeum działa od 1979 roku. Zajmuje się dokumentacją bogatych tradycji miejscowego ośrodka przemysłu wełnianego. Znajdują się tu maszyny, urządzenia oraz dokumentacja związana z dziedziną wytwórczości.


 

Muzeum Juliana Fałata – Bystra

Muzeum mieści się w dawnej willi artysty Juliana Fałata. Jest to muzeum o charakterze biograficzno-artystycznym. Ekspozycje znajdują się w ośmiu pomieszczeniach na parterze i na piętrze. Są to prace malarskie, olejowe i akwarelowe, a także dokumenty i fotografie.


 

Muzeum Górnośląskie – Bytom

Muzeum składa się z takich działów jak: archeologii, etnografii, historii, kultury Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, przyrody i sztuki. Prócz tego znajdują się tu również działy pomocnicze: promocji, edukacji, wydawniczy, administracyjny.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.bytom.pl


 

Górnośląski Park Etnograficzny – Chorzów

Jest to skansen otwarty w 1975 roku. Mieści się on na terenie Parku Śląskiego. Znajduje się w nim 70 zabytkowych obiektów drewnianych wiejskich i małomiasteczkowych.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny, prócz poniedziałków

Strona muzeum - http://muzeumgpe-chorzow.pl


 

Muzeum – Chorzów

Muzeum działa od 1925 roku i gromadzi zabytki historyczne i etnograficzne z Górnego Śląska. Znajdują się tu eksponaty numizmatyczne, medalierskie, historyczne, sztuki, etnograficzne, bibliotekarskie i edukacyjno-promocyjne.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://www.muzeum.chorzow.pl


 

Planetarium Śląskie – Chorzów

Jest to największe i najstarsze planetarium w Polsce. Powstało w 1955 roku. Znajduje się tu duży projektor ważący dwie tony oraz obserwatorium astronomiczne, zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i sejsmologiczna.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Strona muzeum - http://www.planetarium.edu.pl

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Protestantyzmu – Cieszyn

Prócz muzeum działa tu również biblioteka i archiwum. Obiekt został otwarty w 2009 roku. Zajmuje się gromadzeniem zabytków materialnych i zbiorów bibliotecznych związanych z historia reformacji i luteranizmu na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Czynne – wtorek i czwartek

Strona muzeum - http://www.muzeum.cieszyn.org.pl


 

Muzeum Śląska Cieszyńskiego – Cieszyn

Jest to jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej. Utworzone zostało w 1802 roku. Znajduje się tu dział archeologii, etnografii, fotografii, historii, sztuki i techniki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumcieszyn.pl


 

Muzeum Techniki Sanitarnej – Gliwice

Muzeum działa od 2005 roku. Znajdują się tu eksponaty dotyczące techniki sanitarnej. Są to zastawki, pompy, kompresory. Budynek w jakim mieści się muzeum pochodzi z początku XX wieku.

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - https://www.gliwice.eu/dla-turystow/ciekawe-miejsca/muzeum-techniki-sanitarnejMuzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej – Górki Wielkie

Muzeum założono w 1970 roku. Znajdują się tu zbiory biograficzne związane z osobą powieściopisarki polskiej – Zofii Kossak-Szatkowskiej. Mieści się ono w domku ogrodnika pochodzącym z XVIII wieku. Mieszczą się tu przedmioty związane z twórczością i życiem pisarki oraz liczne obrazy.


 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki – Istebna

Muzeum powstało w 1996 roku. Jest to prywatne muzeum Jerzego Kukuczki – polskiemu himalaiście. Mieści się ono w jego rodzinnym domu. Znajdują się tu pamiątki po nim, fotografie, sprzęt wspinaczkowy, medale i książki.

 

Muzeum i galeria Rodziny Konarzewskich – Istebna

Muzeum założono w 1930 roku. Jest to prywatne muzeum poświęcone twórczości Ludwika Konarzewskiego i jego rodziny. Znajdują się tu fotografie, rzeźby, obrazy i ceramika.


 

Muzeum Jana Wałacha – Istebna

Jest to prywatne muzeum założone w 2008 roku. Znajdują się w nim eksponaty poświęcone Janowi Wałachowi – grafikowi, malarzowi i drzeworytnikowi. Są to sprzęty, sztalugi, prace artysty.


 

Muzeum Regionalne „Na Grapie” – Jaworzynka

Prywatne muzeum działające od 1993 roku. Założył je pisarz i poeta – Jerzy Rucki. Znajdują się tu stroje, przedmioty użytkowe, instrumenty muzyczne, prace miejscowych twórców.


 

Galeria Historii Miasta – Jastrzębie-Zdrój

Muzeum działające od 2002 roku. Mieszczą się w nim wystawy stałe, podzielone na część etnograficzną i górską. Część ekspozycji poświęcona jest również historii miasta i NSZZ Solidarność.


 

Muzeum Miasta Jaworzna – Jaworzno

Muzeum działa od 1972 roku. Mieszczą się w nim takie eksponaty jak:

- historyczne (dzieje miasta),

- etnograficzne (kultura ludowa okolic Jaworzna),

- górnicze (kopalniane eksponaty).


 

Muzeum Świerka Istebniańskiego – Jaworzynka

Powstało w 2001 roku. Znajdują się w nim takie eksponaty jak: historia beskidzkich drzewostanów świerkowych, cykl wzrostowy świerków, wyroby ludowe i szkółka leśna.


 

Muzeum Koronki – Koniakowo

Inaczej zwane Izbą Pamięci Marii Gwarek, muzeum działa od 1962 roku. Znajdują się tu przedmioty wykonane z koronki. Są to czepce, chusty, kryzy, kołnierzyki, firany, serwetki itp.


 

Muzeum Regionalne Braci Chmielarskich – Krzepice

Jest to prywatne muzeum utworzone w 1991 roku. Znajdują się tu pamiątki historyczne, związane ze sztuką, rzeźbą ludową, rzemiosłem, strojami wojskowymi i militariami.


 

Muzeum Paleontologiczne – Lisowice

Muzeum istnieje od 2008 roku. Znajdują się tu szczątki kopalnej fauny i flory, skamieniałości dinozaurów i rekonstrukcje smoka wawelskiego.


 

Muzeum Edyty Stein – Lubliniec

Muzeum utworzone w 2009 roku i mieści się w domu Courantów – dziadków Edyty Stein (męczennicy, patronki Lublińca). Znajdują się tu wystawy multimedialne związane z osobą Stein i jej śmiercią w obozie koncentracyjnym.


 

Muzeum Miejskie – Świętochłowice

Muzeum utworzone w 1925 roku. Znajdują się tu wystawy sztuki Górnego Śląska i Świętochłowic. Muzeum gromadzi, opracowuje, zabezpiecza i popularyzuje zabytki związane z historią miasta.


 

Muzeum Energetyki – Łaziska Górne

W muzeum znajdują się urządzenia, dokumenty i zdjęcia oraz eksponaty związane z historia przemysłu energetycznego. Są to m.in.: turbina parowa, silnik na biogaz, przyrządy pomiarowe, sprzęt strażacki, mapy, filmy i dokumenty.

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka – Ruda Śląska

Muzeum działa od 1976 roku. Nosi ono imię Maksymiliana Chrobaka – współorganizatora i pierwszego dyrektora muzeum. Znajdują się tu wystawy stałe, poświęcone w szczególności historii miasta.


 

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego – Ustroń

Muzeum założono w 1986 roku. Znajdują się tu eksponaty z zakresu hutnictwa i kuźnictwa, etnografii i sztuki, a także lecznictwa uzdrowiskowego. Działa również skansen przemysłowy i rolniczy.


 

Muzeum Sanktuaryjne – Piekary Śląskie

Muzeum otwarto w 2009 roku. Znajdują się tu ekspozycje historii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Są to m.in. chrzcielnica kamienna, repliki koron, dary i obrazy. Jest tu sala poświęcona osobie Jana Pawła II.


 

Muzeum – Racibórz

Muzeum działa od 1927 roku. Znajduje się w nim ponad 30 000 eksponatów archeologicznych, etnograficznych, z dziedziny sztuki i rzemiosła artystycznego. Są to m.in.: grób, piec, stroje ludowe, dwie karty graduału raciborskiego.


 

Muzeum Chleba – Radzionków

W muzeum znajdują się eksponaty dotyczące historii chleba. Zalicza się do nich maszyny, urządzenia, naczynia, zdjęcia, pocztówki i pieniądze chlebowe.


 

Muzeum PRL-u – Ruda Śląska

Muzeum założono w 2010 roku. Mieści się ono na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda. Znajdują się w nim ekspozycje dotyczące wnętrza mieszkań i przedmiotów codziennego użytku.


 

Muzeum – Rybnik

Muzeum działa od 1970 roku. Mieszczą się w nim działy sztuki, historii, kultury, rzemiosła, dokumentacji, edukacji i promocji. Prócz tego zandjują się tu także trzy wystawy stałe.


 

Muzeum im. Gustawa Morcinka – Skoczów

Muzeum istniejące od 1986 roku mieści się w zabytkowej kamienicy. Znajduje się tu wystawa poświęcona Gustawowi Morcinkowi – śląskiemu pisarzowi. Prócz tego mieszczą się tu także przedmioty związane z garbarstwem, garncarstwem, lutnictwem, złotnictwem i zegarmistrzostwem.


 

Muzeum Regionalne – Sławków

Muzeum działa od 1976 roku. Znajduje się tu ekspozycja archeologiczna, historyczna Sławkowa, dziejów górnictwa, historii miejscowego rzemiosła i dziejów sławkowskiej społeczności żydowskiej.


 

Skansen Kolejowy – Pyskowice

Skansen założono w 1998 roku. Mieści się ono na terenie dawnego kompleksu wagonowni i lokomotywowni. Znajduje się tu 26 lokomotyw parowych, 11 lokomotyw spalinowych, 20 wagonów towarowych i osobowych. Prócz tego dźwigi, tendry i elektryczny zespół trakcyjny.


 

Muzeum Jana Sarkandra – Skoczów

Muzeum istnieje od 1994 roku. Poświęcone jest św. Janowi Sarkandrze. Znajduje się w niej reprezentacja historii życia i kultu świętego. Są tu również przedmioty pochodzące z okolicznych kościołów.


 

Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – Sosnowiec

Muzeum założono w 2005 roku. Prezentowane są tu wystawy z dziedziny geologii, antropologii i paleontologii. Obecnie jest tu 10 wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Prócz tego mieszczą się tu modele dinozaurów: triceratopsa, tyranozaura i celofyza.


 

Muzeum Powstań Śląskich – Świętochłowice

Muzeum działa od 2012 roku. Ekspozycje muzealne mieszczą się na trzech piętrach. Całe muzeum ma charakter multimedialny, a historia miasta w nim ukazana, ułozona jest chronologicznie.


 

Muzeum Regionalne „Stara Zagroda” – Ustroń

Jest to muzeum prywatne działające od 1998 roku. Powstało ono z inicjatywy Bronisława Palarczyka. Znajdują się tu zbiory etnograficzne ukazujące kulturę i życie codzienne mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.


 

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego – Złoty Potok

Muzeum działa od 2008 roku i mieści się w dworku Krasińskich. Można w nim zobaczyć popiersie Zygmunta Krasińskiego, portret Wincentego Krasińskiego, wnętrze dworku.


 

Muzeum Miejskie – Żory

Muzeum działa od 2000 roku i mieści się w zabytkowej willi Haeringa. Znajdują się tu zbiory umiejscowione w dwóch grupach: Dziale Historii i Kultury Regionu oraz w Dziale Kultur Pozaeuropejskich.


 

Muzeum Ognia – Żory

Muzeum założono w 2014 roku. Znajduje się tu ekspozycja multimedialna. Jest ona podzielona na strefy tematyczne: okiełznanie żywiołu, przez antyk i wieki średnie, pali się, obszar duchowości i mędrca szkiełko i oko.
 


Muzeum Śląskie – Katowice

Muzeum założono w 1929 roku. Znajdują się w nim cenne zbiory, do których należą: obrazy znanych malarzy, sztuka nieprofesjonalna, fotografie, plakaty oraz bogate zbiory etnograficzne i plastyki scenicznej.


 

Muzeum Archidiecezjalne – Katowice

Muzeum działa od 1983 roku. Znajdują się tu eksponaty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska. Są to wystawy przedstawiające malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę i rzemiosło artystyczne.


 

Muzeum Historii Gitary – Katowice

Jest to muzeum prywatne założone w 2015 roku przez Leszka i Tomasza Cierpiszów. Znajduje się tu 60 egzemplarzy instrumentów szarpanych – poprzedników współczesnej gitary. Większość eksponatów jest sprawna i można na niej grać. 

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Harcerskie Muzeum Etnograficzne – Katowice

Muzeum założone zostało przez harcerzy IV Szczepu Harcerskiego ZHP w 1965 roku. Znajdują się tu eksponaty, które harcerze zdobyli podczas zwiadów etnograficznych na obozach i biwakach.


 

Muzeum Historii Katowic – Katowice

Muzeum powstało w 1983 roku. Znajdują się tu eksponaty związane z historią, sztuką i rozwojem miasta. Można obejrzeć tu pocztówki, fotografie, dokumenty i sztukę regionalnych artystów. Działa tu również wydawnictwo.


 

Izba Śląska – Katowice

Jest to muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane ze sztuką i kultura Górnego Śląska. Prócz tego są tu również pamiątki po malarzu Ewaldzie Gawliku. W otoczeniu można obejrzeć również stajnię, woźnicę i wozownię.

Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek – Katowice

Muzeum utworzone zostało w 2008 roku. Mieści się ono na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. Znajdują się w nim eksponaty poświęcone pamięci pacyfikacji kopalni z 1981 roku. Są tu 3 wystawy związane z historia górnictwa i samej kopalni oraz pamiątki z okresu stanu wojennego.

Muzeum Hansa Klossa – Katowice

Muzeum działające od 2009 roku. Jest to prywatna placówka, która przedstawia eksponaty związane z serialem „Stawka większa niż życie”. Można tu dostrzec takie przedmioty jak: koszulki, popielniczka, breloczki, pudełka po zapałkach itp.


 

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – Katowice

Jest to pierwsze i jedyne takie muzeum w Polsce. Działa od 2012 roku. Znajdują się tu dwie wystawy stałe: Kolorowy świat iMac-ów oraz Świat konsoli do gier. Poza tym mieszczą się tu 3 ekspozycje czasowe: lata 60-70., lata 80. i lata 90.


 

Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego – Katowice

Muzeum działa od 1970 roku i mieści się w prywatnym domu autora. Znajdują się tu miniaturowe wersje dzieł Literatury Polskiej. Jest ich 87 egzemplarzy składających się ze 165 miniaturowych dzieł. Najmniejsza z nich jest „Alfabet łaciński” mający wymiary 0,8 na 1 milimetr.


 

Muzeum Nośników Danych – Katowice

Muzeum powstało w 2004 roku. Jest to pierwsza w Polsce kolekcja nośników danych. Stworzyła ją katowicka firma MBM Ontrack. Znajdują się tu pamięci ferrytowe z 1970 roku, karty perforowane z 1978 roku, dyskietki, taśmy magnetyczne oraz dyski twarde.


 

Izba Muzealna Polskiego Radia – Katowice

Muzeum działa od 2009 roku i mieści się przy rozgłośni Polskiego Radia Katowice. Znajdują się tu eksponaty związane z historią katowickiej radiofonii. Są to m.in.: radioodbiorniki, magnetofony, mikrofony czy miksery.


 

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej – Częstochowa

Muzeum działa od 1997 roku i mieści się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Znajdują się tu takie eksponaty jak: rzeźby, obraz świętych, naczynia i szaty liturgiczne, numizmaty i medale.


 

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – Częstochowa

Muzeum utworzone zostało w 1989 roku. Znajdują się ty odtworzone wyrobiska kopalnianie, sprzęt górniczy. Wystawę tworzył kierownik Działu Historii Górnictwa i Techniki Górniczej – Tadeusz Lostera i Bożena Mazur.


 

Muzeum Historii Kolei – Częstochowa

Muzeum powstało w 2001 roku. Gromadzi ono pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Są to lampy, szyny, mundury, dokumenty, mapy, fotografie oraz elementy wyposażenia kolejowego. Prócz tego stoją tu również dwa zabytkowe parowozy.


 

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – Częstochowa

Jest to prywatne muzeum działające od 2011 roku. Utworzył je filantrop i częstochowski biznesmen – Krzysztof Witkowski. Wśród zbiorów znajdują się monety i medale z wizerunkiem papieża, znaczki pocztowe i repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża.

Muzeum Produkcji Zapałek – Częstochowa

Muzeum funkcjonujące od 2002 roku. Znajdują się tu ekspozycje mieszczące się w dwóch salach wystawowych. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość obejrzenia jak wygląda proces produkcji zapałek.


 

Park Miniatur Sakralnych „Złota Góra” – Częstochowa

Jest to park założony w 2011 roku mieszczący się na stokach Złotej Góry. Budynki znajdujące się w nim są zbudowane w skali 1:25 oraz 1:10. Prócz nich znajduje się tu również rekonstrukcja rzymskich katakumb, figura Jana Pawła II i liczne figury postaci biblijnych.


 

Muzeum Prasy Śląskiej – Pszczyna

Muzeum założono w 1985 roku. Znajdują się tu maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie i dawna prasa. Prócz tego mieszczą się tu gazety wydane przez Wojciecha Korfantego czy Karola Miarkę.


 

Zagroda Wsi Pszczyńskiej – Pszczyn

Jest to skansen z zabytkami architektury ludowej regionu pszczyńskiego. Utworzono go w 1975 roku i mieści się na terenie Parku Kolejowego. Znajdują się tu takie zabudowania jak m.in.: wiata bramna, szopa, spichlerz, wozownia, studnia, kapliczka i pasieka.

Muzeum – Tarnowskie Góry

Muzeum działające od 1958 roku. Gromadzi i prezentuje zbiory z zakresu historii, sztuki i etnografii. Prócz tego organizuje wystawy czasowe i wydarzenia cykliczne.

Muzeum Miejskie – Tychy

Muzeum utworzone w 2005 roku. Mieści się w danej młotowni Browaru Książęcego. Znajdują się tu eksponaty w takich działach jak: historii miasta, sztuki, tradycji kultury historycznej Ziemi Pszczyńskiej. Prócz tego organizuje się tu wystawy czasowe, konferencje naukowe czy wykłady.


 

Muzeum Maszyn Biurowych „Typewriter” – Tychy

Muzeum działające od 2004 roku. Jest to działalność prywatna Jana Kałuży – mechanika maszyn biurowych. Na ekspozycję składa się ponad 300 eksponatów. Wśród nich są maszyny do pisania, maszyny do liczenia, datowniki, zszywacze czy dziurkacze. Najstarszy eksponat pochodzi z 1882 roku.  

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza” – Wisła

Jest to prywatne muzeum. Znajdują się w nim trofea zdobyte przez Adama Małysza – skoczka narciarskiego. Są to medale, Kryształowe Kule, puchary i trofea. Znajdują się tu również kombinezony skoczka, narty, kaski i plastrony.

Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych – Wisła

Muzeum powstało w 2003 roku i mieści się w willi Agawa. Znajdują się tu eksponaty z zakresu historii i teraźniejszości polskiego i cywilnego spadochroniarstwa i wojsk służb specjalnych. Są to odznaki, nagrody, dokumenty, znaczki, monety, proporczyki, sprzęt, filmy, książki itp.


 

Muzeum Górnictwa Węglowego – Zabrze

Muzeum utworzono w 1981 roku. Znajdują się tu zbiory związane z historią górnictwa, techniką i kulturą górniczą. Przedmioty podzielone są na działy tematyczne: geologia, technika górnicza, historia górnictwa, archiwum, przetwórstwo węgla, kultura górnicza i biblioteka.


 

MuzeumMiejskie – Zabrze

Muzeum powstało w 1935 roku. Znajduje się tu dział kultury, dział plastyki, dział sztuki, dział historii, dział dokumentacji, oświaty i promocji oraz wystawy stałe i czasowe.


 

Skansen Górniczy Królowa Luiza – Zabrze

Skansen powołany został w 1791 roku i mieści się na terenie kopalni węgla kamiennego. W skład ekspozycji wchodzą dawne wyrobiska, chodniki i komory kopalni. Jest tu również budynek maszynowni i nadszybia.


 

Muzeum Browaru Żywiec – Żywiec

Muzeum działa od 2006 roku i mieści się w wykutych w skale piwnicach leżakowych żywieckiego browaru. Znajduje się tu sala Trzech Żywiołów, gdzie dowiedzieć się można więcej o pochodzeniu składników do robienia ****. Mieści się tu również makieta browaru, pracownia architektoniczna, zakład bednarski, drukarnia, sklep kolonialny i galicyjska karczma.


Muzeum Miejskie – Żywiec

Muzeum działa od 2005 roku i mieści się w pomieszczeniach dawnego Starego Zamku. Znajdują się tu zbiory historyczne, etnograficzne, przyrodnicze, sztuki sakralnej, rzeźby i medale autorstwa Stanisława Sikory. Na parterze budynku mieści się również Park Miniatur prezentujący 23 budowle o tematyce „Od Komorowskich do Habsburgów”. 

...