pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

4 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Chata Kaszubska – Brusy-Jaglie

Muzeum otwarto w 2005 roku. Znajdują się tu pamiątki związane z historią i kulturą materialną Ziemi Zaborskiej. Są to przedmioty codziennego użytku i zabytki techniki użytkowej. W terenie znajdują się rzeźby i ule.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków i niedziel


 

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów – Chmielno

Muzeum powstało w 1993 roku i mieści się przy warsztacie rodziny Naclów. Znajdują się tu eksponaty ceramiki z 300 lat, sprzęty rzemieślnicze i piec do wypalania ceramiki. Każdy zwiedzający może nabyć pamiątkę w firmowym sklepiku.

Czynne – codziennie, prócz niedziel

Strona muzeum - http://www.necel.pl


 

Muzeum Regionalne – Człuchów

Muzeum powstało w 1976 roku i mieści się w dawnych pomieszczeniach zamkowych. Znajdują się tu zbiory dotyczące historii zamku i miasta oraz kultury materialnej Ziemi Człuchowskiej.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.czluchow.pl


 

Domek Stefana Żeromskiego – Gdynia

Muzeum działa od 1997 roku i mieści się w domku, gdzie kiedyś mieszkał Stefan Żeromski z rodziną. Znajdują się tu jego fotografie, kopie rękopisów, listy, dokumenty i plansze informacyjne.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Wstęp – co łaska


 

Akwarium Gdyńskie – Gdynia

Jest to rodzaj Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego. Utworzono je w 1971 roku. Znajdują się tu wystawy dotyczące oceanografii, hydrobiologii, akwariów z flora i fauną morką i słodkowodną. Łącznie jest 215 gatunków zwierząt pochodzących z 61 rodzin.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona akwarium - http://www.akwarium.gdynia.pl


 

Dar Pomorza – Gdynia

Jest to statek-muzeum udostępniony do zwiedzania od 1982 roku. Jest to trójmasztowiec żaglowiec szkolny zakupiony przez Pomorzan w 1929 roku dla Szkoły Morskiej. Odbył on 102 rejsy szkolne, przepłynął pół miliona mil morskich i wyszkolił 13 384 studentów.

Czynne – codziennie (sezon), wtorek – niedziela (poza sezonem)

 

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – Gdynia

Muzeum założone w 2007 roku jest prywatnym przedsięwzięciem właściciela. Znajdują się tu eksponaty m.in. skutera OSA, Skody Tudor z 1948 roku, samochodu Raleigh z 1918 roku oraz motocykli.

Czynne – codziennie, prócz niedziel

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://gmm.gdynia.pl


 

Muzeum Emigracji – Gdynia

Muzeum utworzone w 2012 roku. Jest to miejsce historyczne dokumentujące historię emigracji Polaków. Mieści się w budynku Dworca Morskiego. Prowadzi również działalność naukowo-badawczą poświęconą dziejom emigracji Polaków na wszystkie kontynenty.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz środy

Strona muzeum - http://muzeumemigracji.pl


 

Muzeum Marynarki Wojennej – Gdynia

Muzeum powstało w 1953 roku. Znajdują się tu eksponaty związane z Marynarką Wojenną RP. Wśród eksponatów znajduje się muzeum okręt ORP Burza, który miał być przeznaczony na złom oraz ORP Błyskawica.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeummw.pl


 

Muzeum Miasta Gdyni – Gdynia

Muzeum powstało w 1983 roku. Zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem obiektów związanych z historią miasta i jej współczesnością. Znajduje się tu Dział Dokumentacji Historii Miasta i Dział Sztuki z 50 000 obiektów.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumgdynia.pl


 

Galeria Starych Zabawek – Gdańsk

Jest to prywatne muzeum działające od 2011 roku. Założyli go państwo Szymańscy. Znajdują się tu zbiory historycznych zabawek z terenów Polski, pochodzące z lat 1920 – 1989. Prócz tego są tu również lalki, tekstylne zwierzęta, zabawki blaszane, drewniane, gry planszowe, rzutniki i projektory oraz zdjęcia.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://stare-zabawki.pl


 

Izba Pamięci Wincentego Pola – Gdańsk – Wyspa Sobieszewska

Muzeum mieszczące eksponaty związane z osobą Wincentego Pola. Działa od 1974 roku. Znajduje się tu ponad 200 eksponatów, a wśród nich zdjęcia, listy, obrazy, mapy, rękopisy, książki, przedmioty użytkowe.


 

Muzeum Kryminalistyki – Gdańsk

Muzeum utworzone w 2012 roku jedyne takie w Polsce. Znajdują się tu zbiory z przeszło 30 lat. Podzielone są na działy: broni i amunicji, medycyny sądowej, seryjnych morderców, szubienicę, największych tragedii.

Strona muzeum - http://arch.ug.edu.pl/pl/?id_wyd=5078


 

Muzeum Archeologiczne – Gdańsk

Muzeum działa od 1953 roku. Znajdują się tu zbiory dokumentujące pradzieje Polski północnej, kulturę mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, bursztyny i wyroby z bursztynu oraz kulturę materialna i duchową dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu.

Strona muzeum - http://www.archeologia.pl


 

Muzeum Bursztynu – Gdańsk

Jest to muzeum rzemiosła działające od 2000 roku. Mieści się ono w Wieży Więziennej. Znajdują się tu m.in.: inkluzje zwierząt „Jaszczurki Gierłowskiej” sprzed 40 milionów lat, kabinet w typie gdańskiej szafy barokowej z 1724 roku, kolia paciorków bursztynowych, kolekcja miniatur biżuterii muzycznej oraz Bursztynowy Słowik.

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mhmg.gda.pl/index.php?oddzial=4

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – Gdańsk

Działa od 2000 roku i mieści w sobie zbiory dokumentujące historię Gdańska od czasów średniowiecznych do XX wieku. Siedziba muzeum jest Ratusz Główny Miasta.

Strona muzeum - http://www.mhmg.gda.pl


 

Muzeum Zegarów Wieżowych – Gdańsk

Muzeum działa od 1996 roku i mieści się w wieży kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to jedyne w Polsce muzeum gromadzące mechanizmy zegarowe. W skład ekspozycji wchodzą zegary od Xv do XX wieku. Znajduje się tu m.in. zegar wahadłowy i zegar pulsarowy.

Strona muzeum - http://www.mhmg.gda.pl/index.php?oddzial=5


 

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Gdańsk

Muzeum utworzono w 2006 roku. Znajdują się tu przedmioty dotyczące historii medycyny i szkolnictwa medycznego. Muzeum mieści się przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Do ciekawych eksponatów należą m.in. apteczki, książki, fotografie, aparatura medyczna czy dokumenty.

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – bezpłatny


 

Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne – Gdańsk

Jest to muzeum przyrodnicze i archeologiczne. Znajdują się tu 4 działy tematyczne: geologiczno-paleontologiczny, botaniczny, zoologiczny i prehistoryczny. Muzeum działa od 1880 roku a założył je sejmik pruski.


 

Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii – Władysławowo

Miejsce to nazywa się również Hallerówką. Jest to drewniana willa należąca do Józefa Hallera. Znajdują się tu obecnie pamiątki po generale oraz pomnik generała.


 

Muzeum Hymnu Narodowego – Będomin

Muzeum mieści się w domu Wybickich, gdzie urodził się Józef Wybicki – twórca Mazurka Dąbrowskiego, hymnu Polski. Znajdują się tu pamiątki po nim, dokumenty historyczne, elementy wyposażenia dworu z przełomu XVIII-XIX wieku, meble, dywany, obrazy, broń, biżuteria patriotyczna, medale i dzieła literackie.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz piątków

Strona muzeum - http://mng.gda.pl/oddzialy/muzeum-hymnu-narodowego/


 

Chata Rybacka – Jastarnia

Mieści się ona w chacie z 1881 roku zbudowanej z wyrzuconego przez morze drewna. Znajdują się tu sprzęty i narzędzia rybackie z okresu od XV do XIX wieku. W otoczeniu znajduje się również dawna rybacka zagroda.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

chata rybacka

chata rybacka w jastarnii - wnętrze
 

Muzeum Rybackie Pod Strzechą – Jastarnia

Jest to muzeum prywatne Juliusza Strucka. Znajdują się tu eksponaty takie jak: sieci i narzędzia do połowu ryb. Mieści się tu również izba rybacka z przedmiotami gospodarstwa domowego i zakład szkutniczy.

Czynne – codziennie w sezonie

muzeum rybackie w jastarni

muzeum rybackie pod strzechą w jastarni


 

Kaszubski Park Etnograficzny – Wdzydze Kiszewskie

Jest to muzeum/skansen, gdzie znajduje się ponad 50 obiektów architektury ludowej z Kaszub i Kociewia. Do zabytków należą: drewniany kościół, szkoła, tartak, kuźnia, zagrody chłopskie, dworki, domy robotników, karczma, wiatraki.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl


 

Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby – Kościerzyna

Muzeum założono w 2006 roku. Nosi imię Jerzego Knyby – etnografa i nauczyciela. Mieszczą się w nim takie wystawy jak: historyczna (dzieje Kościerzyny), etnograficzna (kultura ludowa Ziemi Kościerskiej) i przyrodnicza (flora i fauna Kaszub).

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumziemikoscierskiej.com.pl


Muzeum – Lębork

Muzeum założono w 1925 roku. Obecnie mieszczą się w niej wystawy stałe takie jak: archeologiczna (zabytki z epoki kamienia i żelaza), historyczna (meble i wnętrza domów), i etnograficzna (zabytki kultury materialnej Kaszub). Są tu również liczne obrazy.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.lebork.pl


 

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego – Lipusz

Muzeum działa od 2002 roku, a jego głównym założycielem był leśniczy Stanisław Lewna. Mieści się on w byłym kościele poewangelickim. Znajdują się w nim obecnie dawne sprzęty rolnicze, wyposażenie domów, sprzęt gospodarczy, pojazdy, dawne tablice nagrobne i zbiory z Izby Pamięci.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Wstęp – bezpłatny

 

Muzeum Kolejnictwa – Kościerzyna

Muzeum założone w 1992 roku znajduje się w sąsiedztwie dworca kolejowego. Obecnie w zbiorach muzealnych znajdują się parowozy, lokomotywy (spalinowe i elektryczne), EZT, wagony motorowe, pociąg ratunkowy czy pociąg wąskotorowy.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumziemikoscierskiej.com.pl


 

Muzeum Stutthof – Sztutowo

Muzeum założone w 1962 roku z inicjatywy byłych więźniów KL Stutthof. Mieści się ono w miejscu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Znajduje się tu Stary Obóz, komora gazowa, komendantura, garaże, miejsce po ogrodach warzywnych i szklarnie, krematoria, pomnik.

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.stutthof.org

muzeum sturrhof w sztutowie


 

Muzeum Techniki Wojskowej GRYF – Dąbrówka

Muzeum założone w 2013 roku przez Mariana Koteckiego. Mieści się ono na terenie byłej jednostki wojskowej. Znajdują się tu eksponaty związane z techniką wojskową II wojny światowej, czołgi, transporter, ciężarówki, działa czy silniki.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym (tylko dla grup)

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumgryf.pl/pl/

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Zamkowe – Malbork

Muzeum założono w 1961 roku. Ma ono charakter historyczno-artystyczny i kulturalno-naukowy. Znajduje się tu ponad 40 000 eksponatów rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Dzieła mieszczą się poszczególnych sekcjach: archeologicznej, rzeźby, militariów, metali zabytkowych, bursztynu, ceramiki, kafli, szkła artystycznego, tkanin, mebli, techniki, numizmatów, malarstwa, witraży, rycin, historii, odbudowy zamku.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.zamek.malbork.pl

zamek mabork

wnętrze zamku w malborku


 

Żuławski Park Historyczny – Nowy Dwór Gdański

Muzeum powstało w 2011 roku i mieści się w budynku dawnej serowni. Znajdują się tu takie wystawy jak:

- Stolica Żuław. Delta Wisły,

- Na polskim polderze. Z dziejów mennoitów - niederlandzkiej mniejszości religijnej,

- Strych pełen osobliwości,

- Magazynek strażnika wałowego.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.zph.org.pl


 

Muzeum Obrony Wybrzeża – Hel

Muzeum działa od 2006 roku. Powstało z inicjatywy sekcji Zabytki Militarne Stowarzyszenia Przyjaciele Helu. Nosi ono imię komandora Zbigniewa Przybyszewskiego – bohaterskiego obrońcy Helu. We wnętrzu znajduje się wystawa poświęcona kpt. Karolowi Olgierdowi Borchardtowi, bateria 406 mm Schleswig-Holstein, mieszkanie kpt. Zwane „Siódme niebo”.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.helmuzeum.pl


 

Grodzisko - Owidz

Jest to rekonstrukcja XI-wiecznego grodu utworzona w 2012 roku. Mieści się na wzgórzu Wierzyca. Wówczas pełnił funkcję militarną i mieszkalną. Obecnie jest to miejsce udostępnione do zwiedzania, gdzie mieszki się również restauracja, sklep z pamiątkami, plac zabaw, parking i przystań kajakowa.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.owidz.pl

 

Muzeum Diecezjalne im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego – Pelplin

Muzeum działa od 1928 roku, a założył je Stanisław Okoniewski. Mieści się w kurii biskupiej. Znajdują się tu zbiory gotyckie (sztuka gotycka, obrazy, starodruki, rękopisy) i szaty (szaty liturgiczne).


 

Muzeum Volkswagena – Pępowo

Jest to prywatne muzeum, które jest największym muzeum samochodów w Polsce i w Europie. Mieści się przy pensjonacie „Galeria Pępowo”. Znajduje się tu 40 pojazdów, z których większość to Volkswagen. Prócz tego znajdują się tu również miniaturowe pojazdy wykonane w skalach 1:64 i 1:18.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://vwmuseum.pl/pl/Prywatne Muzeum Motyli – Władysławowo

Muzeum założono w 1999 roku i mieści się ono w wieży widokowej Domu Rybaka na III piętrze. Ekspozycję utworzył Tomasz Falkiewicz. Znajduje się tu 6 000 okazów, które umieszczono w 132 gablotach. Prócz motyli można tu obejrzeć jeszcze kolekcję owadów, które zajmują 18 gablot.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeummotyli.pl


 

Muzeum Wyrzutni Rakiet –Rąbka – Łeba

Muzeum mieści się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w miejscu dawnego poligonu. Znajdują się tu rakiety z różnych okresów, zabudowania wojenne takie jak bunkry, lej wyrzutni, hala montażowa, militaria. Prócz tego znajduje się tu także wieża widokowa.

Czynne – codziennie w sezonie

Wstęp – płatny

wyrzutnia rakiet rąbka

Wyrzutnia rakiet w Rąbce


 

Muzeum Rybołówstwa – Hel

Muzeum działa od 1972 roku i mieści się w poewangelickim kościele św. Piotra i Pawła. Znajduja się tu zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem, dziejami Mierzei Helskiej i gospodarką morską. Wokół muzeum znajdują się łodzie rybackie.Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego – Sarbsk

Muzeum działa od 2003 roku. Znajdują się tu ekspozycje stałe takie jak: Pomorska Szopka, Rybackie Scenki Rodzajowe, Pomorskie Łodzie i Kutry, Rękodzieło Marynistyczne, Malarstwo Marynistyczne. Mesa Kapitana Morgana, Dyplomy Ceremoniału Morskiego, Warsztat cieśli okręgowego.


 

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego – Smołdzino

Muzeum działa od 1974 roku. Znajduje się tu ekspozycja dotyczące ekosystemów występujących na morzu, plaży, wydmach, w lasach i na jeziorach. Prócz tego prezentowana jest także fauna i flora parku oraz eksponaty archeologiczne.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://slowinskipn.pl/pl/muzeum-przyrodnicze.html
 


Muzeum Ziemi Kociewskiej – Starogard Gdański

Muzeum założono w 1980 roku i mieści się ono w dwóch basztach pozostałości dawnych murów miejskich: Baszcie Narożnej i Baszcie Gdańskiej. Baszta Narożna prezentuje wystawę historyczną z dziejów Kociewia i początków II RP. Baszta Gdańska przedstawia wystawę dotyczącą II wojny światowej i wystawę etnograficzną.

Czynne – codziennie, prócz niedziel

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum-kociewie.gda.pl/go.html


 

Muzeum Miasta Słupska „Leśny Kot” – Słupsk

Muzeum powstało w 2012 roku i jest to prywatne muzeum. Znajdują się tu 3 sale muzealne obrazujące historię miasta, przemysłu i rzemiosła, a także ukazujące powojenną historię Słupska.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Sopotu – Sopot

Muzeum powstało w 2001 roku i mieści się w willi Claaszena. Znajduje się w nim wystawa dotyczące historii miasta i regionu. Są to grafiki, rzeźby, ceramika, rzemiosło artystyczne, pocztówki, mapy i dokumenty.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz czwartków

Strona muzeum - http://www.muzeumsopotu.pl
 


Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa – Ustka

Jest to muzeum prywatne Eugeniusza i Adama Brzóski. Otwarto je w 1998 roku i mieści się ono w działającej do dziś piekarni. Znajdują się tu piece, maszyny, urządzenia piekarnicze i cukiernicze, stół do wyrabiania ciasta piernikowego, automat do sprzedaży cukierków, urządzenie do sękaczy. Poza tym można tu obejrzeć pocztówki, książki, dokumenty, znaczki pocztowe czy obrazy ceramiczne.

Czynne – po uzgodnień telefonicznym

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumchleba.pl


 

Muzeum Ziemi Usteckiej – Ustka

Muzeum działa od 2000 roku i prowadzi je Towarzystwo Przyjaciół Ustki. Znajduje się tu wystawa dotycząca historii Ustki, dawne fotografie, przedmioty użytkowe, zabytki techniki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny


 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – Wejherowo

Muzeum działa od 1968 roku i mieści się w Pałacu Przebendowskich. Muzeum zajmuje się gromadzeniem, opisywaniem i upowszechnianiem dóbr kultury tematycznie związanych z piśmiennictwem i muzyka kaszubsko-pomorską.

Strona muzeum - http://www.muzeum.wejherowo.pl


 

Muzeum Zalewu Wiślanego – Kąty Rybackie

W muzeum znajdują się eksponaty dotyczące szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Są to m.in.: warsztat szkutniczy, barkas, łodzie rybackie, ślizg lodowy.

muzeum zalewu wiślanego

muzeum zalewu wiślanego w kątach rybackich

...