Muzeum Budownictwa Ludowego – Sanok
Jest to pierwsze i największe pod względem obiektów muzeum etnograficzne w Polsce po II wojnie światowej. Powstało w 1958 roku. Mieści się na terenie Babiej Góry nad Sanem. Inicjatorem powstania był Aleksander Rybicki i Jerzy Tur. Muzeum prezentuje kulturę ludową pogranicza pogórzy i Karpat. Muzeum jest podzielone na sektory i działy:
- sektor bojkowski,
- sektor łemkowski,
- sektor pogórzański,
- sektor przemysłowy, związany z przemysłem górniczym i naftowym,
- rynek galicyjski – małomiasteczkowy.
W muzeum odbywają się także cykliczne festiwale muzyki, rękodzieła, ludowego jadła, gdzie występują artyści z Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://skansen.mblsanok.pl/a/strona.php?id=strona
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Pog%C3%B3rze_zach._skansen_Sanok.jpg/800px-Pog%C3%B3rze_zach._skansen_Sanok.jpg
Muzeum Narciarstwa – Cieklin
Muzeum istnieje od 2008 roku. Inicjatorami jego założenia były władze gminy i prywatni kolekcjonerzy wraz z darczyńcami. Muzeum mieści się w Wiejskim Domu Kultury. Znajdują się tu zbiory związane z historia polskiego narciarstwa. Są to m.in. narty, w tym najstarsze z 1917 roku, kijki, buty, wiązania, medale, odznaki, fotografie, książki i publikacje.
Czynne – środy i soboty
Wstęp – bezpłatny
Strona muzeum - http://www.muzeum-narciarstwa.pl
Muzeum Skamieniałości i Minerałów – Dubiecko
Jest to prywatne muzeum działające od 2007 roku. Utworzył je Robert Szybiak w swojej piwnicy. Znajdują się tu
- skamieniałości fliszu karpackiego – ryby, skorupiaki, rośliny,
- kości ssaków kopalnych – mamut, renifer, nosorożec włochaty, łoś,
- amonity,
- trylobity,
- ramienionogi,
- jeżowce,
- minerały – agaty, kryształy górskie, gipsy, rudy żelaza.
Właściciel odkrył również skamielinę prawróbla z okresu oligocenu. Otrzymał on nazwę Jamna szybiaki.
Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym
Strona muzeum - http://muzeumdubiecko.republika.pl
Muzeum Historyczne – Sanok
Muzeum działa od 1934 roku. Jest to regionalne muzeum gromadzące zbiory z okresu sztuki dawnej i współczesnej. Początkowo w muzeum prezentowane były wystawy prac sanockich artystów. Obecnie wszystkich eksponatów jest ponad 20 000 i znajdują się one w takich działach jak: archeologiczny, ikonograficzny, historyczny, konserwatorski i galeria autorska Zdzisława Beksińskiego. Najcenniejsze zbiory stanowi ceramika pokucka i cenne obrazy.
Czynne – codziennie
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeum.sanok.pl/index.php/pl/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0f/Sanok31DSC_1010.JPG/800px-Sanok31DSC_1010.JPG
Muzeum Jana Pawła II – Stalowa Wola
Muzeum działa od 2010 roku i mieści się w Domu Katedralnym przy bazylice. Inicjatorem powstania muzeum był ks. Bpa Krzysztof Nitkiewicz. Wystawy znajdujące się w muzeum przypominają lekcje tematyczne, gdyż podzielone są na takie działy jak: człowiek, ojczyzna, Kościół, rodzina, młodzież, miłość, przebaczenie, pokój, wolność, radość, dialog. Znajdują się tu również fotografie i cytaty Jana Pawła II.
Strona muzeum - http://bazylikastw.pl/muzeum-jana-pawla-ii/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a2/Muzeum_JP2.JPG/1024px-Muzeum_JP2.JPG
Muzeum Kamienica Orsettich – Jarosław
Muzeum działa tu od 1945 roku. Mieści się w mieszczańskiej kamienicy. Znajdują się w niej przedmioty związane z historią miasta i kultura mieszczańską. W skład muzeum wchodzi izba, piwnice i dwa 2 podziemne składy. Można tu zobaczyć polichromię z przełomu XVII i XVIII wieku, dekorowany wspornik, belkowy strop oraz portal z czasów renesansu z ormiańskimi cechami.
Czynne – środa – niedziela
Wstęp – płatny, prócz niedziel
Strona muzeum - http://www.muzeum-jaroslaw.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Jaroslaw_rynek_kamienica_orsettich.jpg/800px-Jaroslaw_rynek_kamienica_orsettich.jpg
Podziemne trasy turystyczne – Jarosław
Są to dwa obiekty tworzące zespoły dawnych miejskich piwnic, które wchodzą w skład podziemnej trasy turystycznej. Są to:
- Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego – liczy sobie 3 kondygnacje z okresu od XV do XVII wieku. Mieści się one pod Kamienicą Rydzikowską. Odkryto ją przez przypadek w czasie awarii sieci wodociągowej. Oficjalnie trasę otwarto w 1984 roku. Ma ona 150 metrów długości i sięga 9 metrów głębokości.
Czynna – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny
- Podziemne Przejście Turystyczne – łączy ono piwnice pod Kamienicą Orsettich, Kamienicą Attavantich i Kamienicą Gruszewiczów. Ma długość 187 m i sięga 5,6 metra głębokości. Otwarto ja w 2015 roku. W jej korytarzach znajdują się ekspozycje archeologiczno-historyczne, kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny
Strona podziemnej trasy - http://www.ckip.jaroslaw.pl/podziemne-przejscie-turystyczne
Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego – Jeżowe
Pierwotnie była to Zbiornica Sztuki Ludowej. Znajdują się tu rzeźby Chrystusa Frasobliwego i dlatego też zmieniono jego nazwę. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Mieści się tu wiele obrazów, rzeźb religijnych związanych z postacią Chrystusa Frasobliwego. Eksponaty w większości pochodzą od ks. Ludwika Bielawskiego.
Czynne – poniedziałek – piątek
Strona muzeum - http://www.muzeum.jezowe24.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/Muzeum_Chrystusa_Frasobliwego_w_Je%C5%BCowem.jpg/800px-Muzeum_Chrystusa_Frasobliwego_w_Je%C5%BCowem.jpg