Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – Łambinowice – Opole
Muzeum działa od 1964 roku. Powstało w celu udokumentowania i badania losów jeńców wojennych w czasie okupacji, zabezpieczenia pozostałości po obozach oraz upamiętnienia osób tam zmarłych. Zgromadzone są tu pamiątki związane z jeńcami wojennymi, których jest ponad 10 000. Są to m.in. rzeczy należące do administracji, służby wartowniczej, pamiątki z obozów, mikrofilmy, fotografie.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – bezpłatny
Strona muzeum - http://www.cmjw.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Lamsdorf_14.jpg/800px-Lamsdorf_14.jpg
Muzeum Regionalne – Głogówek
Powstanie muzeum sięga przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze muzeum otworzył baron i kolekcjoner Ernst von Woikowsky-Biedau. Obecne muzeum powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Głogówka i mieści się ono w czterech pomieszczeniach. Znajduje się w nich:
- Baszta – wystawa etnograficzna,
- zamek Dolny – wystawa historyczna,
- Brama – izba pamięci Jana Cybisa i Rafała Urbana.
Czynne – poniedziałek – piątek
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://muzeum.glogowek.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/2011-10_G%C5%82og%C3%B3wek_05.jpg/1024px-2011-10_G%C5%82og%C3%B3wek_05.jpg
Muzeum im. Jana Dzierżona – Kluczbork
Muzeum zajmuje się gromadzeniem, konserwacją, opracowaniem i udostępnianiem dóbr kultury z terenu ziemi kluczborskiej. Działa w zakresie archeologii, historii, etnografii i pszczelarstwa. Prócz tego znajdują się tu również pamiątki patrona muzeum ks. Jana Dzierżona. To on stworzył tu pszczelarstwo upamiętnione na fotografiach w muzeum. Znajduje się tu również pawilon z ulami figuralnymi.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków i sobót
Wstęp – płatny, prócz niedziel
Strona muzeum - http://www.muzeum.kluczbork.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/69/Muzeum_ul._Zamkowa_10_02_wrze%C5%9Bnia_2013.jpg/800px-Muzeum_ul._Zamkowa_10_02_wrze%C5%9Bnia_2013.jpg
JuraPark – Krasiejów
Zwane też Dinoparkiem muzeum paleontologiczne. Jest to park rozrywki połączony z aktywnymi wykopaliskami. Znajdują się tu eksponaty muzealne, spacer po terenie wykopalisk oraz prezentacja replik prehistorycznych zwierząt. Wydobywanie archeologów odbywa się w kopalni Strzelce Opolskie. Badania wykazały, że na tym terenie żyły takie dinozaury jak m.in. aetozaur czy silezaur.
Czynne – codziennie
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.juraparkkrasiejow.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Krasiej%C3%B3w_museum.jpg/800px-Krasiej%C3%B3w_museum.jpg
Muzeum Ziemi Prudnickiej – Prudnik
Muzeum założono w 1929 roku. Znajdują się tu zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne województwa opolskiego. Wśród zbiorów archeologicznych znajdują się zabytku kultury łużyckiej. Na wystawie etnograficznej zobaczyć można stroje regionalne, narzędzia, przedmioty użytkowe. Zaś wystawa historyczna prezentuje dokumenty, druki, wyroby rzemieślnicze, broń białą i palną. Najciekawszym zabytkiem jest pergamin księcia Władysława Polczyka z 1384 roku.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeumprudnik.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Muzeum_Ziemi_Prudnickiej.jpg/800px-Muzeum_Ziemi_Prudnickiej.jpg
Muzeum – Nysa
Muzeum założone w 1897 roku mieszczące się w Pałacu Biskupim. Powstało ono z inicjatywy Towarzystwa Sztuki i Starożytności w Nysie. Znajdują się tu zbiory prezentowane na wystawach stałych takie jak:
- archeologiczna „Pradzieje ziemi nyskiej”,
- historyczna w wystawami takimi jak m.in.: „Nyskie rzemiosło artystyczne i pamiątki miejskie” czy „Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim”,
- sztuki z malarstwem z okresu od XV do XIX wieku.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny, prócz środy
Strona muzeum - http://www.muzeum.nysa.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/09/Nysa%2C_pa%C5%82ac_biskupi_1.jpg/800px-Nysa%2C_pa%C5%82ac_biskupi_1.jpg
Muzeum Regionalne im. Jana Nikodema Jaronia – Oleśno
Muzeum powstało w 1960 roku i nosi imię poety, dramatopisarza i powstańca śląskiego – Jana Nikodema Jaronia. Znajdują się na nim wystawy: archeologiczna, historyczna oraz Izba Leśno-Łowiecka. Pierwsza z nich prezentuje eksponaty z wykopalisk na ziemi oleskiej, druga ukazuje historię miasta i osób z nim związanych, zaś trzecia to prezentacja trofeów łowieckich i fauny.
Czynne – codziennie, prócz sobót
Wstęp – bezpłatny
Strona muzeum - http://oleskiemuzeum.pl
Park Miniatur – Olszowa
Jest to prywatny park/muzeum, który założyła Aleksandra Materla. Mieści się on w dawnej stadninie koni. Park został otwarty w 2014 roku, a wszystkie budowle wykonane są w skali 1:25. Są to budowle z Polski oraz z Włoch, Portugalii, Francji i Izraela. Wśród nich znajduje się m.in. Bazylia św. Marka – Wenecja, Plac św. Piotra z Bazyliką – Watykan, Sanktuarium – Lipka, Katedra Notre-Dame – Paryż.
Na terenie parku znajduje się również park linowy, bawialnia, restauracja i pokoje noclegowe.
Czynne – codziennie
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.miniaturyolszowa.pl