pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

12 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Historyczno – Etnograficzne – Andrychów

Muzeum działa od 2002 roku. Na swoich wystawach prezentuje ekspozycję zrekonstruowanych pomieszczeń mieszkalnych z okresu międzywojennego, informację o Żydach andrychowskich wraz z fotografiami i przedmiotami codziennego użytku oraz wystawę dawnych sprzętów i narzędzi rolniczych, która mieści się w 40 metrowej stodole. Tam również można zobaczyć stare meble, skrzynie i kufry podróżne. Odwiedzający poznają unikalne budownictwo z XIX wieku, przedmioty codziennego użytku, salony, pamiątki miasta oraz piękno rodzimej przyrody.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Strona muzeum - http://www.muzeum.andrychow.pl

 

Muzeum Ziemi Bieckiej – Biecz

Muzeum powstało w 1953 roku, a jego inicjatorami byli historycy i miłośnicy Biecza. Początkowo w muzeum znajdowały się 3 działy: historyczny, przyrodniczy i etnograficzny. Obecnie ekspozycje tam się znajdujące związane są ściśle z historią miasta i regionu. Muzeum znajduje się w centrum miasta w tzw. Domu z Basztą – zabytkowej kamienicy. Tam też znajduje się ekspozycja tematycznie związana z aptekarstwem. Łącznie jest 5 budynków z wystawami. Są to:

- Muzeum Ziemi Bieleckiej,

- Kromerówka – historia miasta i okolicy, kultura materialna i umysłowa bieczan,

- Dom z Basztą – Historia aptekarstwa i aptek w Polsce południowo – wschodniej,

- Baszta Kowalska – galeria malarstwa współczesnego,

- Turma pod wieżą ratuszową, czyli średniowieczne więzienie, miejsce kaźni.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.biecz.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/DomZBaszt%C4%85-POL%2C_Biecz.JPG/220px-DomZBaszt%C4%85-POL%2C_Biecz.JPG


 

Muzeum im. Stanisława Fischera – Bochnia

Patronem, tego powstałego w 1959 roku, muzeum jest nauczyciel, jeden ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Stanisław Fischer. To właśnie on podarował muzeum dawne rzeźby ludowe, obrazy, starodruki, rękopisy, pamiątki, militaria i okazy archeologiczne. Muzeum jego imienia mieści się w dawnym klasztorze dominikanów. Eksponowane są tam wystawy archeologiczne i historyczne dotyczące Bochni, dzieje kopalni Bochnia, wystawy etnograficzne i sztuki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://www.muzeum.bochnia.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Bochnia_-_Muzeum_Fischera_01.JPG/1024px-Bochnia_-_Muzeum_Fischera_01.JPG


 

Muzeum Motyli Arthropoda – Bochnia

Jest to prywatne muzeum Jacka Kobieli istniejące od 2009 roku. Znajduje się w nim kolekcja motyli, z której najstarsze okazy pochodzą z lat 70. XX wieku. Muzeum to jest również największą stałą ekspozycją motyli świata w Polsce. Znajduje się w nim ponad 4 500 okazów motyli i stawonogów. Okazy przywieźli właściciele muzeum i pochodzą one m.in. z Europy, Afryki i Ameryk. Prócz okazów motyli do innych należą również: chrząszcze, patyczaki, pluskwiaki, modliszki i cykady.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeummotyli.com


 

Muzeum Górnictwa Rud – Bukowno

Muzeum działa od 1990 roku, a jego siedzibą jest Zespół Szkół „Skałka”. Część muzealnych zbiorów pochodzi z lat 60. I 70. XX wieku. Obecnie placówka składa się w 13 pomieszczeń. Przedstawiona jest w nich historia górnictwa rud żelaza, sztolnia, przedmioty pochodzące z ZGH „Bolesław” (lokomotywy akumulatorowe, wozy). Znajduje się tu również ekspozycja etnograficzna z eksponatami codziennego użytku na ziemiach olkuskich.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Wstęp – bezpłatny


 

Muzeum Powstania Chochołowskiego – Chochołów

Muzeum to działa od 1978 roku i jest filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Mieści się ono w dawnej chałupie gospodarza Jana Bafii, która to został wzniesiona w 1798 roku. Znajduje się tu biała izba, czarna izba, komora oraz wyżka. Zwiedzający obejrzą tu wystawy:

- historyczną (powstanie chochołowskie z 1846 roku, eksponaty broni, listy uczestników czy utwory literackie),

- etnograficzną (życie mieszkańców Chochołowa w XIX wieku, dawne meble, ceramika, ozdoby).

Czynne – środa – niedziela

Wstęp – płatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Muzeum_Powstania_Chocho%C5%82owskiego_T63.jpg/800px-Muzeum_Powstania_Chocho%C5%82owskiego_T63.jpg
 


Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich – Chrzanów

Muzeum działa od 1960 roku i powstało z inicjatywy profesora Mieczysława Mazarakiego. Mieści się ono w dawnym budynku gospodarczym rodziny Ligęzów. Budynek ten pochodzi z końca XVI wieku. W jego wnętrzach znajdują się takie wystawy stałe jak:

- Flora i fauna okolic Chrzanowa,

- Skały i minerały Ziemi Chrzanowskiej,

- Pradzieje Ziemi Chrzanowskiej,

- Fablok – pierwsza fabryka lokomotyw w Polsce,

- Chrzanów i Chrzanowianie na przestrzeni dziejów,

- W synagodze i w domu żydowskim,

- Salonik biedermeierowski.

Czynne – codziennie, prócz sobót

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.chrzanow.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/Chrzanow_muzeum2.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków – Ciężkowice

Muzeum otwarto w 1989 roku i nosi imię małżeństwa Tomków, gdyż to oni jako pierwsi zaczęli kolekcjonować eksponaty oraz działać na rzecz przyrody. Na ekspozycjach znajduje się około 200 gatunków ptaków, w tym 20 z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Prócz tego mieści się tu również kolekcja entomologiczna składająca się z owadów i motyli, których jest około 500 sztuk. Ściany muzeum wieńczą trofea łowieckie oraz termoplasty ssaków, 100 roślin naczyniowych i skamieniałości. Ciekawe eksponaty stanowią stanowiska interaktywne, w których skład wchodzi m.in.: szklana podłoga z fragmentami siedlisk roślinnych, budowa ciała ptaka, infokiosk z panelem dotykowym, fotoramki z prezentacjami rodzin ptaków czy projekcja rzeki.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.ciezkowice.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Muzeum_K._i_W._Tomk%C3%B3w.JPG/1024px-Muzeum_K._i_W._Tomk%C3%B3w.JPG


 

Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew – Dabrowa Tarnowska

Jest to prywatne muzeum działające od 2005 roku. Inicjatorem jego utworzenia jest Krzysztof Połoński. Każdy odwiedzający może również zakupić dowolny minerał. Zebrał on kolekcję:

- agatów pochodzących z terenów Polski oraz z Argentyny, Botswany, Czech, Maroka i Niemiec,

- skamieniałych drzew pochodzących z Roztocza, Śląska Opolskiego oraz z Madagaskaru i USA.

Zwiedzający zanim wejdą do muzeum mogą również zobaczyć największy w Polsce okaz czarnego dębu „Robert-Krzysztof”. Jego wymiary to: średnica – 2 m, obwód – 6 m.

Czynne – codziennie

Strona muzeum - http://www.agatesworld.eu


 

Muzeum Powiśla Dąbrowskiego – Dąbrowa Tarnowska

Muzeum istnieje od 1983 roku. Jego założycielem jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dąbrowskiej i Dąbrowskiego Domu Kultury. Mieści się ono w dawnej synagodze chasydzkiej. Znajduje się tam ekspozycja archeologiczna, historyczna, etnograficzna oraz sztuki. Prezentowane są przedmioty kultury łużyckiej, pamiątki z II wojny światowej, eksponaty historyczne miasta, zbiory twórczości ludowej, obrazy Felicji Curyłowej

Czynne – poniedziałek – piątek

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Synagoga_w_D%C4%85browie_Tarnowskiej.JPG/800px-Synagoga_w_D%C4%85browie_Tarnowskiej.JPG


 

Muzeum Parafialne – Dobra

Jest to filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Mieści się ono w plebanii i kościele parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Muzeum działa od 1955 roku. Znajdują się tu zbiory malarstwa, rzeźby, rzemiosła i zabytków etnograficznych. Najcenniejsze z nich to m.in.: obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1760 roku, rzeźby św. Anny i św. Joachima czy żelazny kufer z XVI wieku.
 


Muzeum Drogownictwa – Szczucin

Jest to muzeum oraz skansen działający od 1982 roku. Znajdują się tu przedmioty związane z historią i techniką budowy dróg. Ekspozycje podzielone są na zewnętrzną i wewnętrzną. Ekspozycja zewnętrzna przedstawia maszyny i urządzenia niegdyś służące drogownictwu. Na ekspozycjach wewnętrznych zobaczymy eksponaty związane z budową dróg i mostów.

Wokół muzeum znajduje się las mieszany, a w nim alejki oraz oryginalne elementy dróg takie jak: krawężniki, przepusty czy kraty ściekowe.

Wstęp – bezpłatny


 

Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza – Gorlice

Początki muzeum sięgają 1915 roku, kiedy to znajdowały się tu dwie wystawy z pamiątkami bitwy pod Gorlicami. Pierwsza wystawa w tym miejscu prezentująca pamiątki bitwy pod Gorlicami odbyła się w 1919 roku, a druga w 1935 roku. Natomiast dzisiejsze muzeum powstało w 1957 roku. Obecna ekspozycja składa się z 13 pomieszczeń, gdzie znajdują się wystawy związane z historia miasta, z historią wydobycia ropy naftowej na tych terenach, wystawa etnograficzna związana z kulturą Łemków i Pogórzan, zbiory sztuki oraz wystawa biograficzna ukraińskiego poety i prozaika – Bohdana Ihora Antonycza.

Czynne – wtorek – piątek

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.gorlice.pttk.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/Muzeum_Regionalne_PTTK_w_Gorlicach_088.JPG/800px-Muzeum_Regionalne_PTTK_w_Gorlicach_088.JPG


 

Muzeum Emila Zegadłowicza – Gorzeń Górny

Muzeum znajduje się niedaleko Wadowic, w dworku Emila Zegadłowicza – poety, prozaika, tłumacza i znawcy sztuki. Muzeum utworzono w 1946 roku, a jego inicjatorkami była żona pisarza oraz ich dwie córki. Z czasem młodsza z córek – Atessa, wraz z rodzina założyła fundację „Czartak”, która do dziś prowadzi muzeum. Na wystawach muzealnych można zobaczyć ekspozycje biograficzne, na których przedstawiona jest twórczość pisarza oraz jego życie. Jest tu również dużo obrazów wielu znanych malarzy, kolekcja malarstwa chińskiego oraz rzeźby Jędrzeja Wowry.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Strona muzeum - http://www.muzeumezegadlowicza.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/be/Gorze%C5%84_G%C3%B3rny%2C_dw%C3%B3r%2C_ob._Muzeum_Emila_Zegad%C5%82owicza_7.JPG/1024px-Gorze%C5%84_G%C3%B3rny%2C_dw%C3%B3r%2C_ob._Muzeum_Emila_Zegad%C5%82owicza_7.JPGMuzeum Parafialne – Grybów

Muzeum znajduje się na plebanii i jest ono filią tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego. Powstało w 1962 roku. Początkowo założył je ks. Jan Solak, a obecnie zajmuje się nim ks. Ryszard Sorota. W muzeum tym można obejrzeć kolekcję dawnego malarstwa i rzeźby, zbiór rzemiosła artystycznego i piśmiennictwa z kościołów katolickich, grekokatolickich i judaistycznych. Najcenniejszymi zabytkami są gotyckie malowidła, późnogotyki obraz Świętej Rodziny. Ponadto można tu zobaczyć ikony z łemkowskich cerkwi czy dzieła grybowskich kościołów, starodruki, księgi liturgiczne, zwój Tory.

Czynne – wtorki i soboty

Wstęp – co łaska

Strona muzeum - http://www.grybow.parafia.info.pl/?p=main&what=222

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Gryb%C3%B3w%2C_Stara_Plebania.JPG/1024px-Gryb%C3%B3w%2C_Stara_Plebania.JPG

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Regionalne – Iwanowice

Siedziba muzeum znajduje się w dawnej karczmie z XVIII wieku i powstało w 1977 roku. Początkowo była to Izba Regionalna i Pamięci Narodowej. W obecnym wyglądzie i siedzibie muzeum działa od 1992 roku. Znajdują się tu ekspozycje historyczne Iwanowic i okolicy, archeologiczne, geologiczne, a także pamiątki po sławnych osobach odwiedzających Iwanowice. Warto również obejrzeć izbę chłopską z XIX wieku.

Strona muzeum - http://www.pttk.pl/kznw/muzea/index.php?co=muz02Muzeum Pszczelarstwa – Kamianna

Jest to prywatne muzeum znajdujące się na terenie Pasieki BARĆ. W muzeum zobaczyc można ekspozycję biograficzną osoby ks. Dr Henryka Ostacha, który był kapłanem i pszczelarzem oraz wystawę związaną z tematyką pszczelarstwa (urządzenia i narzędzia pszczelarskie). Prócz tego ciekawym miejscem jest również skansen uli figuralnych i rzeźb m.in. św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Zwiedzający mają możliwość zakupu miodu z tutejszych pasiek. W ofercie znajduje się miód pszczeli, propolis, mleczko pszczele i pyłek kwiatowy.

Strona muzeum – V


 

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego – Kęty

Jest to muzeum regionalne założone przez, nieżyjącego już, Aleksandra Kłosińskiego, którego imię nosi teraz owe muzeum. Znajdują się w nim eksponaty historyczne i etnograficzne Kęt, militaria oraz warsztaty: tkacki i kuśnierski. Obecne muzeum funkcjonuje od 2004 roku. Wcześniej opiekowało się nim Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej. Eksponaty w muzeum stale się powiększają dzięki darowiznom od mieszkańców miasta i gminy i jest ich już ponad 4000.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków i sobót

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://muzeum.kety.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/13/K%C4%99ty_Muzeum_im_Aleksandra_K%C5%82osi%C5%84skiego_001.JPG/1024px-K%C4%99ty_Muzeum_im_Aleksandra_K%C5%82osi%C5%84skiego_001.JPG


 

Muzeum Archeologiczne – Kraków

Muzeum powstało w 1850 roku. Znajdują się tu wystawy stałe i czasowe. Do wystaw stałych zalicza się ekspozycje:

- Bogowie starożytnego Egiptu (sarkofagi z wykopaliska w el-Gamhud, maski kartonażowe, posągi czy figurki),

- Garncarstwo prahistoryczne,

- Ogród ceramiki,

- Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski,

- Wazy z Bronocic.

Czynne – codziennie, prócz sobót

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://www.ma.krakow.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/Muzeum_Archeologiczne2.jpg/800px-Muzeum_Archeologiczne2.jpg


 

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły – Kraków

Inicjatorem powstania muzeum w 1906 roku był kardynał Jan Puzyna. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło dopiero w 1994 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego. Znajdują się tu wystawy poświęcone sztuce sakralnej, głównie malarstwu, rzeźbie i rzemiosłu artystycznemu. Prócz tego można zobaczyć dary papieskie oraz pokój papieski.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumkra.diecezja.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/Kanonicza_21_-_Krak%C3%B3w.jpg/1024px-Kanonicza_21_-_Krak%C3%B3w.jpg


 

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” – Kraków

Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, które upamiętnia wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej. Powstało w 1992 roku. Nosi ona imię dowódcy Kedywu AK i zastępcy Komendanta Głównego AK – Emila Fieldorfa. Na ekspozycjach można zobaczyć historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej, życie codzienne pod okupacjami czy rekonstrukcje czołgu Vickers. Główna wystawa znajduje się w podziemiach, gdzie znajdują się zdjęcia, pamiątki, elementy uzbrojenia i umundurowania oraz kadłub brytyjskiego bombowca Halifax.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://www.muzeum-ak.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/Muzeum_Armii_Krajowej_w_Krakowie.jpg/1024px-Muzeum_Armii_Krajowej_w_Krakowie.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Czynu Niepodległościowego – Kraków

Muzeum istnieje od 1934 roku. Mieści się w Domu im. Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach. Znajdują się tu następujące wystawy stałe poświęcone:

- marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu,

- marszałkowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi,

- duszpasterstwu wojskowemu,

- II wojnie światowej,

- sztandarom Legionowym,

- pamiątkom po Legionistach,

- Polskiego Państwa Podziemnego,

- PRL-owi i Stanowi Wojskowemu,

- historii Kopca Józefa Piłsudskiego.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/28/Ekspozycja_na_korytarzu.JPG/800px-Ekspozycja_na_korytarzu.JPGMuzeum Czynu Zbrojnego – Kraków

Muzeum prowadzi Małopolska Fundacja Dom Kombatanta Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszą wystawę można było oglądać w 1963 roku. Nosiła ona nazwę „Pracownicy Huty im. Lenina w walkach o Polskę Ludową”. Wówczas zbiory na niej przedstawione pochodziły od pracowników i kombatantów. W roku 1970 wszystkich eksponatów było już 3000. Należą do nich m.in.: broń rożnego typu, mundury żołnierzy i partyzantów, ordery, odznaczenia i medalem gazety, zdjęcia oraz dzieła więźniów obozów koncentracyjnych. Ponadto w muzeum znajduje się 21 sztandarów, urny z prochami z pól bitewnych II wojny światowej. Przed muzeum znajduje się czołg IS-2.

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – wolny

Strona muzeum - http://www.mczz.3-2-1.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Museum_of_Armed_Deed_%2C_23%2Cos._Gorali%2C_Nowa_Huta%2C_Krakow%2CPoland.jpg/1024px-Museum_of_Armed_Deed_%2C_23%2Cos._Gorali%2C_Nowa_Huta%2C_Krakow%2CPoland.jpg


 

Dom Historii Podgórza – Kraków

Muzeum powstało w 2003 roku. Powołała go Rada Dzielnicy XIII Podgórze. Znajdują się tu pamiątki związane z historią Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze i krakowskiego Podgórza. Zwiedzający mogą obejrzeć stałą ekspozycję „Krótka historia miasta Podgórze”, gdzie znajduje się XIX-wieczne biurko burmistrzów Podgórza oraz insygnia Rady Miasta Podgórze.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków i niedziel

Strona muzeum - http://domhistoriipodgorza.pl

 

Dom Zwierzyniecki – Kraków

Jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dom – Muzeum mieści się w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, w której w 1912 roku mieszkał Lenin. Dom ten zajmuje się mikrohistorią, badaniem i dokumentowaniem zmian zachodzących na przedmieściach Krakowa. Można tu obejrzeć wnętrza mieszkań Krakowa, poznac dawne tradycje i folklor. Dom jako muzeum zaczął funkcjonować już w 1970 roku, a obecną nazwę nosi od 2014 roku. W tym miejscu turyści mogą też nabyć przewodniki, pamiątki i książki związane z krakowskimi przedmieściami.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz środy

Strona muzeum - http://www.mhk.pl/oddzialy/dom-zwierzyniecki

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Zwierzyniecki_Salon_Artystyczny.jpg/1024px-Zwierzyniecki_Salon_Artystyczny.jpg


 

Dworek Jana Matejki – Kraków

W miejscu tym znajduje się również Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Miejsca te mieszczą się w staropolskim dworku z 1826 roku otoczonym parkiem. Jako muzeum sprawuje funkcję od 1966 roku. Z czasów kiedy tworzył tu Jan Matejko do dziś zachował się ganek, drzwi wejściowe, drewniana ławka, dzwon do zwoływania domowników. Poza tym ciekawymi eksponatami są:

- komplet mebli,

- szafa z 1737 roku,

- fortepian, na którym grała Teodora Matejko, żona Jana Matejki,

- skrzynia na rysunki,

- obrazy Jana Matejki.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://palac-sztuki.krakow.pl/muzea/dworek-jana-matejki/

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8c/Krzes%C5%82awice_Dworek_Jana_Matejki1.JPG/800px-Krzes%C5%82awice_Dworek_Jana_Matejki1.JPG


 

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli – Kraków

Początkowe plany otwarcia muzeum miały miejsce już w 1902 roku. Na wystawie muzealnej miała znajdować się sztuka ludowa Seweryna Udzieli. Muzeum to jako oddzielna placówka powstała w 1911 roku. Zaś od czasów II wojny światowej do dziś muzeum mieści się w Ratuszu Kazimierowskim. Znajduje się tu ponad 80 000 zabytków związanych z polską kulturą oraz z kultura innych krajów Europy i Świata.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://etnomuzeum.eu

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/The_Folk_Museum%2C_Krakow.jpg/800px-The_Folk_Museum%2C_Krakow.jpg


 

Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Kraków

Muzeum to założone zostało w 1946 roku. Znajdują się w nim eksponaty związane z historią farmacji i techniki farmaceutycznej. Ekspozycje mieszczą się na pięciu kondygnacjach budynku przy ul. Floriańskiej. Zajmują również piwnicę i strych. W piwnicach niegdyś przechowywano materiały ulegające zepsuciu, zaś na strychu suszono zioła. Wśród ekspozycji muzealnych najważniejszy jest pokój poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi – farmaceucie, pionierowi w destylacji ropy naftowej i wynalazcy lampy naftowej. W pokoju tym znajduje się jeszcze domowa apteczka czy sekretarzyk.

Na piętrze muzeum jest pokój poświęcony Tadeuszowi Pankiewiczowi. On to w czasie II wojny światowej prowadził aptekę „Pod Orłem”. Poza tym w muzeum można zobaczyć wynalazki techniczne związane z farmaceutyką m.in.: odważniki poniżej jednego grama czy urządzenia do sterylizacji recept.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumfarmacji.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f1/Krak%C3%B3w_Muzeum_Farmacji_CMUJ.JPG/800px-Krak%C3%B3w_Muzeum_Farmacji_CMUJ.JPG

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Żydowskie Muzeum Galicja – Kraków

Muzeum to zostało założone w 2004 roku, a jego inicjatorem jest brytyjski fotograf Chris Schwarz. Mieści się ono w dawnej fabryce mebli. Znajduje się tam wystawa „Śladami Pamięci” przedstawiająca 140 kolorowych fotografii dużego formatu. Prócz tego są tu też książki dotyczące żydowskiego życia, kultury, tożsamości, literatury . W muzeum organizowane są również warsztaty edukacyjne, wykłady, zajęcia plastyczne czy wycieczki edukacyjne z przewodnikiem.

Czynne – codziennie

Wstęp - płatny

Strona muzeum - http://www.pl.galiciajewishmuseum.org

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/62/Galicia_Jewish_Museum%2C_18_Dajw%C3%B3r_street%2C_Kazimierz%2C_Krak%C3%B3w%2C_Poland.jpg/800px-Galicia_Jewish_Museum%2C_18_Dajw%C3%B3r_street%2C_Kazimierz%2C_Krak%C3%B3w%2C_Poland.jpg


 

Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN – Kraków

Zbiory zaczęto gromadzić już od 1865 roku i są one ujęte w kolekcje. Wśród nich znajdują się 132 kolekcje dokumentalne, 72 kolekcje porównawcze i 2 dydaktyczne. Muzeum to posiada największą kolekcję meteorytów w Polsce. Jest ich aż 333 okazy. Najcenniejszym z nich jest szczotka kryształów halitu znaleziona w Wieliczce w 1901 roku. Prócz tego znajdują się tu wystawy stałe i czasowe. Wystawy stałe mają charakter popularnonaukowy.

Czynne – czwartek, piątek, sobota

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.ing.pan.pl/muzeum/indeksm.htm

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Muzeum_Geologiczne_PAN_w_Krakowie.jpg/800px-Muzeum_Geologiczne_PAN_w_Krakowie.jpg


 

Groby Królewskie na Wawelu – Kraków

Groby mieszczące się pod katedrą wawelską. Znajdują się tu krypty, w których pochowane są ważne dla państwa polskiego osoby. Wśród krypt wymienić można:

- Kryptę św. Leonarda, wybudowaną w latach 1090 – 1117. Znajdują się w niej groby m.in. biskupa Maurusa, Jana III Sobieskiego, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki czy Władysława Sikorskiego.

- Krypta Stefana Batorego,

- Krypta rodziny Władysława IV Wazy, gdzie również znajdują się sarkofagi Cecylii Renaty – jego żony oraz ich dzieci: Zygmunt Kazimierz Waza i Anna Maria Izabela,

- Krypta Zygmuntowska, gdzie pochowani są członkowie rodziny króla Zaygmunta Starego,

- Krypta Zygmunta Starego,

- Krypta Wazów,

- Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywa m.in. Józef Piłsudski, Lech Kaczyński wraz z żoną Marią.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Wawel_St_Leonard.JPG/1024px-Wawel_St_Leonard.JPG


 

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego – Kraków

Muzeum działa od 2002 roku. Znajduje się w nim stała ekspozycja przedstawiająca m.in. prehistorię fotografii, latarnię magiczną, rekonstrukcje atelier fotograficznego, fotografie historyczną, rozwój techniki aparatów, Fotoklub Polski i Wileński, reklamy prasowe zakładów fotograficznych czy wyposażenie ciemni fotograficznej.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków i wtorków

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://www.mhf.krakow.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/86/Budynek_MHF.jpg/1024px-Budynek_MHF.jpg

Muzeum Historyczne Miasta – Kraków

Założono je w 1899 roku. Mieści się ono w Pałacu pod Krzysztofory. Celem muzeum jest kultywowanie lokalnych tradycji m.in. Lajkonik, bractwo kurkowe, szopki krakowskie. Stała wystawa jest „Z dziejów i Kultury Krakowa”, gdzie zobaczyć można dawna broń, dzieła sztuki czy pamiątki związane z Krakowem. Do oddziałów muzeum należą m.in.: Apteka pod Orłem, Barbakan, Dom pod Krzyżem, Dom Mieszczański, Krzysztofory, Podziemia Rynku, Synagoga Stara, Wieża Ratuszowa czy Dom Zwierzyniecki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mhk.pl/oddzialy/palac-krzysztofory

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Krzysztofory_02.JPG/800px-Krzysztofory_02.JPG

Muzeum Inżynierii Miejskiej – Kraków

Założono je w 1998 roku w dawnej zajezdni tramwaju wąskotorowego elektrycznego. Znajdują się tu eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej i zabytki historii techniki. Zwiedzający mogą też obejrzeć wystawy interaktywne poświęcone technice, chemii i historii. Całość jest organizowana w programie edukacyjnym „Przygody z wiedzą”.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mimk.com.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Krak%C3%B3w%2C_Muzeum_In%C5%BCynierii_Miejskiej_-_fotopolska.eu_%28219996%29.jpg/1024px-Krak%C3%B3w%2C_Muzeum_In%C5%BCynierii_Miejskiej_-_fotopolska.eu_%28219996%29.jpg

 

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu – Kraków

Jest to prywatne muzeum, które powstało w 1978 roku. Mieści się ono w Domu Katedralnym na wzgórzu wawelskim. Ekspozycje, które się tu znajdują są jednymi z najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym w Polsce. Przedmioty można zwiedzać w czterech salach:

- Sali królewskiej, gdzie znajdują się przedmioty związane z koronacjami i pochówkami królewskimi,

- Sali Skarbca Katedralnego XI – XVI wieku, gdzie znajdują się przedmioty podarowane przez biskupów królewskich i magnackich dla Katedry,

- sala Skarbca Katedralnego XVII – XX wieku, gdzie znajduje się m.in. infuła bp. Andrzeja Lipskiego, monstrancje, portrety, ordery i kielichy,

- sala papieska, gdzie mieszczą się pamiątki związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Krak%C3%B3w_-_Wawel_-_Cathedral_Museum_01.jpg/240px-Krak%C3%B3w_-_Wawel_-_Cathedral_Museum_01.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Lotnictwa Polskiego – Kraków

Muzeum znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny. Jest to ósme najlepsze muzeum lotnictwa na świecie. Znajdują się tu eksponaty związane z historią lotnictwa. Mieści się tu obecnie ponad 200 statków powietrznych. Są to egzemplarze wycofane z użytku prze wojsko lub władze państwowe. Znajduje się tu również biblioteka z ponad 30 000 pozycji. Zwiedzając teren muzeum można spotkać 3 pomniki:

- Pomnik Lotników,

- tablica pamiątkowa wsparcia lotniczego dla okupowanej Polski,

- tablica pamiątkowa 80. rocznicy powstania lotnictwa polskiego.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz wtorków

Strona muzeum - http://www.muzeumlotnictwa.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ae/Polish_Aviation_Museum_%28Main_Building%2C_2005_by_arch._Bartlomiej_Kisielewski%29%2C_39_John_Paul_II_Av%2C_Nowa_Huta%2C_Krakow%2C_Poland.jpg/1280px-Polish_Aviation_Museum_%28Main_Building%2C_2005_by_arch._Bartlomiej_Kisielewski%29%2C_39_John_Paul_II_Av%2C_Nowa_Huta%2C_Krakow%2C_Poland.jpg


 

Muzeum Kościuszkowskie – Kraków

Muzeum znajduje się przy Kopcu Kościuszki w Forcie nr 2 „Kościuszko”. Znajduje się tam stała wystawa zatytułowana „Insurekcja i Tradycje Kościuszkowskie w Krakowie”. Podzielona jest ona na dwa działy:

- Dzieje życia Tadeusza Kościuszki, od jego narodzin po śmierć,

- Tradycje kościuszkowskie w Polsce i Krakowie.

Muzeum od 2014 roku wzbogacone jest o urządzenia interaktywne i multimedialne.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.kopieckosciuszki.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d9/Kopieckosciuszki.jpg/800px-Kopieckosciuszki.jpg


 

Muzeum Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej – Kraków

Muzeum mieści się w Narodowym Starym Teatrze. Działa od 1981 roku. Inicjatorem jego założenia był profesor Jerzy Got – historyk teatru. Na muzealnych wystawach znajdują się dokumenty takie jak m.in. pierwszy plan widowni teatru, portrety teatralne z 1820 roku, rekwizyty, elementy scenografii, fotografie i autentyczne kostiumy teatralne wystawione na manekinach.

Strona muzeum - http://www.stary.pl/content.php?url=page/konmuzeum

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Narodowy_Stary_Teatr.jpg/800px-Narodowy_Stary_Teatr.jpg


 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” – Kraków

Muzeum działające od 1994 roku. Przedmioty w nim znajdujące się przekazał na rzecz muzeum Feliks Jasieński – kolekcjoner i pisarz. Są to głównie przedmioty związane z Japonią. Sztuką tą zafascynował się również Andrzej Wajda, który za nagrodę filmową Kioto, przeznaczył na wybudowanie budynku obecnego muzeum. Wewnątrz budynku znajdują się sale wystawowe i konferencyjne. Na wystawach muzealnych można obejrzeć przedmioty związane ze sztuką japońską, kulturą i techniką. Zwiedzający mogą wziąć udział w kursie parzenia herbaty, układania kwiatów czy kursie języka japońskiego.

Czynne – wtorek – niedziela

Wstęp – płatny, prócz wtorków

Strona muzeum - http://manggha.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Manggha_Museum_of_Japanese_Art_and_Technology_%2CKrakow%2CPoland.jpg/1280px-Manggha_Museum_of_Japanese_Art_and_Technology_%2CKrakow%2CPoland.jpg


 

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kraków

Muzeum istnieje od 1867 roku. Znajdują się tu ekspozycje związane z dziejami uniwersytetu i są one podzielone na 7 kolekcji:

- kolekcja instrumentów naukowych licząca 2000 obiektów (arabskie astrolabium, aparat do skraplania gazów, kolekcja globusów),

- kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego (21 obrazów i rzeźba antyczna),

- kolekcja klisz i fotografii (ponad 35 000 starych negatywów i 1 000 zdjęć),

- kolekcja rzeźby,

- kolekcja grafiki (ponad 5 000 sztuk),

- kolekcja rzemiosła artystycznego (ponad 7 000 obiektów),

- kolekcja klocków drzeworytniczych (około 3 000 sztuk).

Prócz tych wystaw znajduje się tu również wystawa interaktywna „Świat zmysłów” działająca od 2005 roku. Prezentowane są na niej prawa fizyki, a cała wystawa składa się z trzech wysp tematycznych: receptory, mono czy stereo oraz iluzje.

Czynne – poniedziałek – sobota

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.maius.uj.edu.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Krak%C3%B3w%2C_Wn%C4%99trza_-_fotopolska.eu_%28331747%29.jpg/1024px-Krak%C3%B3w%2C_Wn%C4%99trza_-_fotopolska.eu_%28331747%29.jpg

 

Muzeum Narodowe – Kraków

<muzeum działające od 1879 roku. Znajduje się w nim zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. Dzięki temu jest to jedna z najciekawszych i najważniejszych kolekcji w Polsce i na świecie. Mieszczą się tu zbiory malarstwa, grafik, rzeźby, numizmatów, rzemiosła artystycznego, starodruków, rękopisów i pamiątek.

Czynne – wtorek – niedziela

Wstęp – płatny, prócz niedziel

Strona muzeum - http://mnk.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/2015_Building_of_the_National_Museum_in_Krak%C3%B3w.jpg/800px-2015_Building_of_the_National_Museum_in_Krak%C3%B3w.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – Kraków

Jest to park edukacyjny powstały w 2007 roku. Jest on plenerowym oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, wzorowane na Polu Doświadczeń Zmysłowych w Norymberdze i podobnym parku w Paryżu. Znajdują się tu urządzenia edukacyjne, konstrukcje i modele pomagające poznać prawa fizyki i świat przyrody. Są to m.in. huśtawki, równoważnie, trampoliny, turbiny wodne, koło spiralne, kołyska Newtona, pływający taras, gongi czy wózki na szynach.

Czynne – codziennie (od kwietnia do października)

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.ogroddoswiadczen.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/28/Ogr%C3%B3d_Do%C5%9Bwiadcze%C5%84_w_Krakowie-kolyska_Newtona.jpg/800px-Ogr%C3%B3d_Do%C5%9Bwiadcze%C5%84_w_Krakowie-kolyska_Newtona.jpg

Park Edukacji Rozwojowej „Globalna Wioska” – Kraków

Park działa od 2009 roku. Inicjatorami jego powstania byli Salezjańscy Wolontariusze Misyjni „Młodzi Światu”. Kształtem przypomina mapę świata, która mieści się na 2 ha. Znajdują się tu zabudowania typowe dla danych zakątków świata, ścieżki edukacyjne. Zwiedzający mogą zobaczyć następujące warsztaty edukacyjne: Ghański, Peruwiański, Indiański, Inuicki, Mongolski, Papualski.

Czynne – soboty i niedziele

Wstęp – płatny

Strona parku - http://wioskiswiata.org

 

Muzeum PRL-u – Kraków

Muzeum działa od 2013 roku, a inicjatorami jej powstania od wielu lat byli: Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Teresa Bogucka oraz Anna i Jacek Federowicz. W tym celu założyli oni fundację SocLand. Muzeum ma być miejscem spotkań różnych narracji o PRl-u, ma pokazywać co było niezaprzeczalne w tamtych czasach oraz podkreślać pozytywne postawy ludzi. Znajdują się tu wystawy stałe oraz odbywają się warsztaty dla dzieci.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mprl.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/Museum_of_Polish_People%27s_Republic_%28former_movie_theater_Swiatowid%29%2C_1_Centrum_E%2C_Nowa_Huta%2C_Krakow%2C_Poland.jpg/1024px-Museum_of_Polish_People%27s_Republic_%28former_movie_theater_Swiatowid%29%2C_1_Centrum_E%2C_Nowa_Huta%2C_Krakow%2C_Poland.jpg

 

Muzeum Przyrodnicze Instytuty Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN – Kraków

Muzeum Przyrodnicze funkcjonuje od 1865 roku. Znajduje się tu jedyny na świecie okazy nosorożca włochatego wymarłego przed ponad 12 000 lat temu. Prócz tego znajdują się tu wystawy stałe i czasowe. W skład wystaw stałych wchodzą takie ekspozycje jak m.in.:

- Mięczaki Świata,

- Rozmowa z kamieniem,

- Fauna Plejdocenu.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://web.archive.org/web/20140215022056/http://www.isez.pan.krakow.pl/museum/museum.htm

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Szyld_PAN.JPG/800px-Szyld_PAN.JPG


 

Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” – Kraków

Muzeum mieszczące się w zabytkowym dworku prowadzone od 1969 roku. Muzeum to jest zwane Rydlówką, gdyż odbyło się tu słynne wesele poety Lucjana Rydla, znane z dramatu Wyspiańskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć 5 pomieszczeń:

- izbę sceny – pokój Tetmajera, gdzie rozgrywało się Wesele,

- izbę taneczną, gdzie znajdują się portrety i pamiątki rodzinne Rydlów,

- alkierz, gdzie mieszczą się pamiątki związane z weselnymi gośćmi,

- świetlica – pracownia i biblioteka Lucjana Rydla,

- kuchnia.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków i niedziel

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.rydlowka.com

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Rydlowka_manor_house%2C_28_Tetmajera_street%2C_Bronowice_Ma%C5%82e%2C_Krakow%2C_Poland.jpg/1280px-Rydlowka_manor_house%2C_28_Tetmajera_street%2C_Bronowice_Ma%C5%82e%2C_Krakow%2C_Poland.jpg


 

Muzeum Sztuki Współczesnej – Kraków

Muzeum utworzone w 2011 roku mieszcząca się w dawnych halach Fabryki Schindlera. Znajdują się tu wystawy sztuki awangardowej i konceptualizmu artystów z całego świata. Prócz stałych wystaw mieszczą się tu również wystawy czasowe indywidualnego dresingu, dźwięku i tekstu. Działa też biblioteka, księgarnia i pracownia konserwatorska.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - https://www.mocak.com.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/2727_MOCAK_2011.jpg/1024px-2727_MOCAK_2011.jpg


 

Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego – Kraków

Muzeum działa od 2004 roku założone przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Mieszczą się w nim pamiątki związane z historią owego Uniwersytetu. Znajdują się tu wystawy stałe i czasowe. Prócz tego są również wystawy stałe w Bibliotece Głównej UE.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://uekwww.uek.krakow.pl/pl/kategorie-dodatkowe/muzeum-uek.html


 

Muzeum Witrażu – Kraków

Jedyne takie muzeum w Polsce. Muzeum mieści się w secesyjnej kamienicy wybudowanej w latach 1906 – 1907 na zamówienie właściciela firmy witrażowej – Stanisława Gabriela Żeleńskiego. Muzeum funkcjonuje od 2000 roku i założył go Piotr Ostrowski. Zwiedzający mogą zobaczyć jak powstaje proces tworzenia witraży, w co była wyposażona pracownia oraz wnętrza. Mieści się tu również Galeria Szkła współczesnego z wystawami czasowymi.

Czynne – wtorek – sobota

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumwitrazu.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/62/Museum_of_stained_glass%2C_Krak%C3%B3w.JPG/800px-Museum_of_stained_glass%2C_Krak%C3%B3w.JPG

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka – Kraków

Muzeum powstało w 1951 roku i mieści się w nieczynnej części kopalni soli kamiennej. Znajduje się tam wystawa dotycząca historii górnictwa soli, rozwoju techniki kopalnianej, dziejów przemysłu solnego oraz historii miasta Wieliczka. Łącznie jest tam ponad 20 000 eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć ekspozycję:

- podziemną na głębokości 135 m. Jest to największe podziemne muzeum stanowiące górniczy skansen,

- na powierzchni mieszczącą się w Zamku Żupnym.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.wieliczka.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Zamek_Zupny.jpg/800px-Zamek_Zupny.jpg


 

Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich - Podegrodzie

Początki muzeum sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to zaczęto zbierać przedmioty. Po raz pierwszy były one prezentowane dla zwiedzających w 1975 roku. Muzeum nosi imię Państwa Chrząstowskich, gdyż to oni zbierali, a potem przekazywali zbiory do kolejnych siedzib muzeum. Zwiedzający mogą obecnie oglądać ekspozycje poświęcone kulturze i historii Podegrodzia i regionu Lachów Sądeckich.

Czynne – poniedziałek – piątek

Strona muzeum - http://www.biblioteka.podegrodzie.net/index.php/muzeum.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Wystawa_stroj%C3%B3w_Podegrodzkich_w_Muzeum_Lach%C3%B3w_S%C4%85deckich.jpg


 

Muzeum Regionalne im. Olgi Cygankiewicz – Libiąż

Inicjatorkami założenia muzeum było koło Ligi Kobiet. Jego patronką jest Olga Cygankiewicz – główna propagatorka jego powstania. Członkinie koła zbierały samodzielnie eksponaty, które można teraz oglądać na muzealnych wystawach. Muzeum oficjalnie otwarto w 1992 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć zbiory historyczne, etnograficzne, malarstwa nieprofesjonalnego, pszczelarstwa z zabytkowymi ulami oraz wystawę poświęconą patronce.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Strona muzeum - http://www.libiaz.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=1028&lang=pl


 

Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii – Libusza

Jest to prywatne muzeum, powstałe z inicjatywy Anny i Tadeusza Pabisów, którzy pracowali w przemyśle naftowym. Założyli oni muzeum w 1977 roku. Przygotowali dla zwiedzających dwie wystawy:

- przemysłu naftowego, gdzie znajdują się eksponaty związane tematycznie z górnictwem i przetwórstwem ropy naftowej w tej okolicy (destylarnia nafty, kuźnia, modele szybów, mapy, narzędzia, dokumenty oraz około 500 biogramów górników i nafciarzy,

- etnografii, gdzie znajdują się dawne meble, stroje, przedmioty uzytkowe, narzędzia rolnicze, obrazy i pamiątki.

Czynne – poniedziałek – piątek

Strona muzeum - http://muzeumlibusza.republika.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/65/Libusza_%28woj_ma%C5%82opolskie%29-muzeum_Przem_Naft_i_Etn.jpg/800px-Libusza_%28woj_ma%C5%82opolskie%29-muzeum_Przem_Naft_i_Etn.jpg


 

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej – Limanowa

Muzeum mieści się w pomieszczeniach Domu Marsów, który pochodzi z XVIII i XIX wieku. Powstało w 1970 roku. Znajdują się tu takie wystawy jak:

- etnograficzna (tradycja i kultura Lachów Limanowskich, Sądeckich, Zagórzan, Górali Łąckich),

- historyczno-artystyczna (eksponaty związane z historią Limanowej i okolicy),

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz wtorków

Strona muzeum - http://www.muzeum.limanowa.pl/pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Dw%C3%B3r_Mars%C3%B3w.jpg


 

Muzeum Regionalne PTTK – Muszyna

Muzeum funkcjonuje od 1958 roku jako „Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju”. PTTK zarządza nim dopiero od 2008 roku, Mieści się ono w dawnej karczmie, która należała do podzamkowego zespołu dworskiego. W muzeum znajdują się 4 izby muzealne, na których można zobaczyć zbiory związane z historią Muszyny i jego mieszkańców, poznać społeczność łemkowską i żydowską, obejrzeć prace sztuki nieprofesjonalnej i współczesnej.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.muszyna.pl/pl/43970/0/Muzeum_Regionalne.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Zespol_dworu_starostow_muszynskich_Kity_26_ffolas_01.jpg/240px-Zespol_dworu_starostow_muszynskich_Kity_26_ffolas_01.jpgMuzeum Diecezjalne – Tarnów

Jest to najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne, działające od 1888 roku. Powstało z inicjatywy rektora tarnowskiego seminarium duchownego – ks. Józefa Bąbę. Muzeum wielokrotnie zmieniało swoją siedzibę. Z początku był to budynek seminarium, potem ratusz, a obecnie kamienica znajdująca się w pobliżu katedry. Znajdują się w nim dwie sale, w których zabytki podzielone są na 4 działy:

- zabytki sztuki cechowej,

- tkaniny kościelne,

- sztuka ludowa,

- dzieła sztuki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Strona muzeum - http://www.muzeum.diecezja.tarnow.pl/index_pl_b.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f9/Zesp%C3%B3%C5%82_zabudowy_%283_domy%29-_Scholasteria_w_Tarnowie%2C_pl_Katedralny_5_1_pavw.JPG/800px-Zesp%C3%B3%C5%82_zabudowy_%283_domy%29-_Scholasteria_w_Tarnowie%2C_pl_Katedralny_5_1_pavw.JPG

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum im. Władysława Orkana – Rabka-Zdrój

Muzeum mieści się z zabytkowym drewnianym kościele, a dokładnie w jego wieży - dzwonnicy. Przekształcono go na muzeum w latach 1929 – 1936 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1936 roku. Znajduje się tu 5 pomieszczeń, a w nich tematycznie uporządkowane wystawy przedstawiające dawny świat górali mieszkających w Beskidach. Przedmioty, które znajdują się w muzeum związane są ze sztuką, ubiorem, rzemiosłem wiejskim i gospodarką. Zwiedzający zobaczą również dawne zabawki, instrumenty muzyczne i zdjęcia patrona muzeum.

Strona muzeum - http://www.muzeum-orkana.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/Stary_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_w_Rabce.jpg/800px-Stary_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_w_Rabce.jpg


 

Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach – Zawoja

Muzeum powstało w 1966 roku. Inicjatorem jego utworzenia był Edward Moskały. W muzeum znajdują się ekspozycje poświęcone historii turystyki górskiej w rejonie Babiej Góry na polanie Markowe Szczawiny. Znajdują się tu również zbiory poświęcone Hugonowi Zapałowiczowi – podróżnikowi, botanikowi, prawnikowi i badaczowi Karpat i Kazimierzowi Sosnowskiemu – profesorowi Akademii Handlowej w Krakowie, programatorowi turystyki pieszej, twórcy szlaków. Ekspozycje muzealne mieszczą się budynku dawnego GOPR-u oraz w starej siedzibie placówki.

Czynne – codziennie

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/be/Markowe_-_Goprowka.JPG/240px-Markowe_-_Goprowka.JPG

 

Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha – Koszyce

Muzeum nosi imię Stanisława Boducha – biznesmena z Chicago, który w 2004 roku kupił ruiny w Koszycach i je wyremontował tworząc obecne muzeum. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się w 2007 roku. W muzeum znajduje się wystawa reprodukcji prac Stanisława Wyspiańskiego, eksponaty z wykopalisk archeologicznych, przedmioty użytkowe mieszkańców pochodzące sprzed kilku lat, meble, rękodzieło, obrazy oraz XVII-wieczne haftowane ornaty mszalne.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/28/FrontSynagogiKoszyce.jpg/800px-FrontSynagogiKoszyce.jpg


 

Muzeum Regionalne „Dom Grecki” – Myślenice

„Dom Grecki”, czyli dawny zajazd odwiedzany przez kupców ormiańskich, zwanych Grekami. Muzeum utworzono w 1929 roku, a jego inicjatorami byli działacze Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Znajdują się w nim eksponaty historyczne (wnętrza mieszczańskie z XIX wieku i losy miasta w czasie II wojny światowej), etnograficzne przedmioty codziennego użytku, rzemiosło i sztuka), archeologiczne wykopaliska na terenie myślenickiego zamku) i geologiczne.

Czynne – codziennie, prócz niedziel

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.myslenice.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/DomGrecki-POL%2C_My%C5%9Blenice.jpg/800px-DomGrecki-POL%2C_My%C5%9Blenice.jpg

Nadwiślański Park Etnograficzny - Wygiełzowo

Powstał w 1968 roku. Jest to skansen, w którym znajdują się budynki drewniane charakterystyczne dla Zachodniej Małopolski. Łącznie wszystkich budynków jest 25, a wśród nich m.in.: dom z Chrzanowa z 1804 roku, karczma z małomiasteczkową zabudową, studnia z Aleksandrowic, spichlerz dworski, chałupa modrzewiowa sołtysa, dzwonnica z 1778 roku, kościół z Ryczowa, zagroda okołowa, młyn z Sadek czy ośmioboczna stodoła. Prócz tego zwiedzający skansen zobaczą ule kłodowe, dzwonek na Anioł Pański czy amfiteatr na 500 osób.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona parku - http://www.mnpe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=72

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Wygielzow_museum21.JPG/800px-Wygielzow_museum21.JPG


 

Parki Miniatur Spiska Kraina – Niedzica

W skład Spiskiej Krainy wchodzą 2 parki tematyczne:

  1. Park Miniatur Zabytków Podtatrza – otwarty w 2015 roku, gdzie znajdują się miniatury ważnych zabytków Podhala, Spiszu i Orawy (zamki, sanktuaria, kościoły i dwory),

  2. Park „Śladami Objawień Matki Bożej” – gdzie znajdują się miniatury świątyń sanktuariów misyjnych, związanych z objawieniami Matki Bożej (Lourdes, Fatima, Guadalupe, Gietrzwałd).

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona parku - http://spiskakraina.pl

 

Muzeum Okręgowe – Nowy Sącz

Pierwsze pamiątki do obecnego muzeum, gromadzono już w latach 80. I 90. XIX wieku. Pierwsza siedziba muzeum znajdowałam się w domu Józefa Wieniawy-Zubrzyckiego i powstała w 1896 roku. Prócz muzeum mieściła się tam również biblioteka. Potem siedziba muzeum zmieniła swoje miejsce na zamku nowosądeckim. Oficjalne otwarcie odbyło się w 1938 roku. Jednak podczas II wojny światowej większość eksponatów, jak i budynek muzeum, ucierpiało. Muzeum odbudowano i ponownie otwarto w 1965 roku, a za siedzibę wybrano Dom Gotycki. Wśród wystaw można obejrzeć sądecka sztukę cechową, galerię portretów burmistrzów Nowego Sącza, dawna sztukę ludową czy cerkiewną.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz sobót

Strona muzeum - http://www.muzeum.sacz.pl/44,Dom_Gotycki_w_Nowym_Saczu.htm

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Nowy_Sacz_Dom_Gotycki.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego – Nowy Targ

Muzeum mieści się w dawnym ratuszu nowotarskim i nosi imię organizatora i kustosza muzeum – Czesława Pajerskiego. Otwarto je w 1966 roku. Podlega ono pod Miejski Ośrodek Kultury. Znajdują się w nim zbiory związane z historią Nowego Targu, rzemiosłem takim jak: kuśnierstwo, tkactwo, bednarstwo, snycerstwo, szewstwo, stolarstwo, kowalstwo i drukarstwo). Zwiedzający mogą obejrzeć również obrazy, rzeźby i ceramikę, a także twórczość ludową i ekspozycję związaną z Janem Pawłem II.

Czynne – codziennie, prócz niedziel (soboty – po uzgodnieniu telefonicznym)

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.nowytarg.pl

Muzeum Ziemi Wiśnickiej – Nowy Wiśnicz

Muzeum działa od 2002 roku i mieści się w budynku dawnego szpitala. Znajdują się w nim zbiory sztuki artystów Ziemi Wiśnickiej (malarzy, rzeźbiarzy), pamiątki historyczne (dokumenty, książki, przedmioty regionalne). Najcenniejszym zabytkiem jest moździerz Stanisława Lubomirskiego pochodzący z XVII wieku. Został on odnaleziony w 2006 roku podczas robót budowlanych na tutejszym stadionie.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.zamekwisnicz.pl/muzeum-ziemi-wisnickiej

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego – Ojców

Muzeum działa od 1965 roku. Znajdują się tu ekspozycje związane z terenem Doliny Prądnika, flora i fauną, geologia, hydrologią, klimatem i ochrona środowiska. Zwiedzający zobaczą też eksponaty związane z osadnictwem na tym terenie sprzed 120 000 lat, a także pamiątki po profesorze Władysławie Szaferze. Ciekawska jest również możliwość obejrzenia filmu w 3D przedstawiających Dolinę Prądnika. Wśród wystaw prezentowane są: rekonstrukcje jaskiń, makieta Ojcowskiego Parku Narodowego, Diorama czy Infokioski.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/muzeum.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/Polska_OjcowskiPN_008.jpg/240px-Polska_OjcowskiPN_008.jpg
 


Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka” – Poręba Wielka

W muzeum znajdują się pamiątki związane z Władysławem Orkanem – pisarzem. Muzeum działa tu od roku 1979. W otoczeniu domu znajduje się stodoła, studnia, zagroda oraz sad. W muzeum znajdują się takie pomieszczenia jak:

- kuchnia, gdzie mieści się wystawa etnograficzna, a w niej przedmioty codziennego użytku, narzędzia,

- pokój matki z autentycznie zachowanym wnętrzem,

- weranda, będąca ulubionym miejscem Orkana,

- pokój przejściowy,

- gabinet, który również jest urządzony autentycznie,

- pokój narożny, gdzie ukazane zostały etapy rozwoju literackiego Orkana,

- jadalnia z ekspozycja ukazującą wkład pisarza w ideę regionalizmu podhalańskiego, tradycji góralskich i dążenia do ich ocalenia.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/W%C5%82adys%C5%82aw_Orkan-orkan%C3%B3wka%2C_dom_3.jpg


 

Muzeum Zamek – Oświęcim

Muzeum działa od 2010 roku i mieści się w pomieszczeniach zamku w Oświęcimiu. Znajdują się tu takie wystawy jak:

-archeologiczna (eksponaty z wykopalisk),

- religijna (eksponaty kultu religijnego katolickiego i judaizmu),

- etnograficzna (wnętrza mieszkań katolików i Żydów),

- biograficzna (o osobie Aleksandra Orłowskiego – kompozytora i dyrygenta).

Czynne – codziennie, prócz sobót

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum-zamek.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/O%C5%9Bwi%C4%99cim_zamek_06.JPG/240px-O%C5%9Bwi%C4%99cim_zamek_06.JPG


 

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – Oświęcim

Muzeum działa od 1947 roku. Powstało z inicjatywy byłych więźniów, którzy chcieli zostawić slad po nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. W jego skład wchodzą dwie części kompleksu obozowego:

- Auschwitz I Stammlager,

- Auschwitz I Birkenau.

W ich skład wchodzi 150 obiektów budowlanych, 300 ruin, autentyczne drogi, rampa, ogrodzenia, archiwa, przedmioty więźniów i esesmanów. Mieści się tu wystawa stała główna i kilkanaście wystaw narodowych oraz wystawy czasowe.

Czynne – codziennie

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.auschwitz.org

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/Bloki_Auschwitz.jpg/800px-Bloki_Auschwitz.jpg


 

Muzeum Parafialne – Paszyn

Muzeum mieści się przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i jest filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Istnieje od 1994 roku. Inicjatorem jego utworzenia był ówczesny proboszcz ks. Edward Nitka. Znajdują się tu ekspozycje rzeźby muzealnych, obrazów o tematyce religijnej (postacie świętych, sceny rodzajowe), prace twórców ludowych (Droga Krzyżowa, konfesjonały, chrzcielnica, świeczniki).

Czynne – codziennie

Strona muzeum - http://paszyn.eu


 

Park Miniatur – Ropa

Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pogranicze w 2012 roku. Znajduje się tu 10 miniatur architektury drewnianej leżących na terenie Beskidu Niskiego. Wszystkie wykonane zostały przez Janusza Kuliga – rzemieślnika z Chmielnika, który wykonał je w skali 1:25. Zwiedzający wśród obiektów mogą obejrzeć m.in.: kościoły, cerkwie, zagrodę pogórzańską, zagrodę łemkowską.

Czynne – codziennie

Wstęp – bezpłatny

Strona parku - http://www.myczkowce.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=47

...