Muzeum Historyczno – Etnograficzne – Andrychów
Muzeum działa od 2002 roku. Na swoich wystawach prezentuje ekspozycję zrekonstruowanych pomieszczeń mieszkalnych z okresu międzywojennego, informację o Żydach andrychowskich wraz z fotografiami i przedmiotami codziennego użytku oraz wystawę dawnych sprzętów i narzędzi rolniczych, która mieści się w 40 metrowej stodole. Tam również można zobaczyć stare meble, skrzynie i kufry podróżne. Odwiedzający poznają unikalne budownictwo z XIX wieku, przedmioty codziennego użytku, salony, pamiątki miasta oraz piękno rodzimej przyrody.
Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym
Strona muzeum - http://www.muzeum.andrychow.pl
Muzeum Ziemi Bieckiej – Biecz
Muzeum powstało w 1953 roku, a jego inicjatorami byli historycy i miłośnicy Biecza. Początkowo w muzeum znajdowały się 3 działy: historyczny, przyrodniczy i etnograficzny. Obecnie ekspozycje tam się znajdujące związane są ściśle z historią miasta i regionu. Muzeum znajduje się w centrum miasta w tzw. Domu z Basztą – zabytkowej kamienicy. Tam też znajduje się ekspozycja tematycznie związana z aptekarstwem. Łącznie jest 5 budynków z wystawami. Są to:
- Muzeum Ziemi Bieleckiej,
- Kromerówka – historia miasta i okolicy, kultura materialna i umysłowa bieczan,
- Dom z Basztą – Historia aptekarstwa i aptek w Polsce południowo – wschodniej,
- Baszta Kowalska – galeria malarstwa współczesnego,
- Turma pod wieżą ratuszową, czyli średniowieczne więzienie, miejsce kaźni.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeum.biecz.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/DomZBaszt%C4%85-POL%2C_Biecz.JPG/220px-DomZBaszt%C4%85-POL%2C_Biecz.JPG
Muzeum im. Stanisława Fischera – Bochnia
Patronem, tego powstałego w 1959 roku, muzeum jest nauczyciel, jeden ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Stanisław Fischer. To właśnie on podarował muzeum dawne rzeźby ludowe, obrazy, starodruki, rękopisy, pamiątki, militaria i okazy archeologiczne. Muzeum jego imienia mieści się w dawnym klasztorze dominikanów. Eksponowane są tam wystawy archeologiczne i historyczne dotyczące Bochni, dzieje kopalni Bochnia, wystawy etnograficzne i sztuki.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny, prócz niedziel
Strona muzeum - http://www.muzeum.bochnia.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Bochnia_-_Muzeum_Fischera_01.JPG/1024px-Bochnia_-_Muzeum_Fischera_01.JPG
Muzeum Motyli Arthropoda – Bochnia
Jest to prywatne muzeum Jacka Kobieli istniejące od 2009 roku. Znajduje się w nim kolekcja motyli, z której najstarsze okazy pochodzą z lat 70. XX wieku. Muzeum to jest również największą stałą ekspozycją motyli świata w Polsce. Znajduje się w nim ponad 4 500 okazów motyli i stawonogów. Okazy przywieźli właściciele muzeum i pochodzą one m.in. z Europy, Afryki i Ameryk. Prócz okazów motyli do innych należą również: chrząszcze, patyczaki, pluskwiaki, modliszki i cykady.
Czynne – codziennie
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeummotyli.com
Muzeum Górnictwa Rud – Bukowno
Muzeum działa od 1990 roku, a jego siedzibą jest Zespół Szkół „Skałka”. Część muzealnych zbiorów pochodzi z lat 60. I 70. XX wieku. Obecnie placówka składa się w 13 pomieszczeń. Przedstawiona jest w nich historia górnictwa rud żelaza, sztolnia, przedmioty pochodzące z ZGH „Bolesław” (lokomotywy akumulatorowe, wozy). Znajduje się tu również ekspozycja etnograficzna z eksponatami codziennego użytku na ziemiach olkuskich.
Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym
Wstęp – bezpłatny
Muzeum Powstania Chochołowskiego – Chochołów
Muzeum to działa od 1978 roku i jest filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Mieści się ono w dawnej chałupie gospodarza Jana Bafii, która to został wzniesiona w 1798 roku. Znajduje się tu biała izba, czarna izba, komora oraz wyżka. Zwiedzający obejrzą tu wystawy:
- historyczną (powstanie chochołowskie z 1846 roku, eksponaty broni, listy uczestników czy utwory literackie),
- etnograficzną (życie mieszkańców Chochołowa w XIX wieku, dawne meble, ceramika, ozdoby).
Czynne – środa – niedziela
Wstęp – płatny
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Muzeum_Powstania_Chocho%C5%82owskiego_T63.jpg/800px-Muzeum_Powstania_Chocho%C5%82owskiego_T63.jpg
Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich – Chrzanów
Muzeum działa od 1960 roku i powstało z inicjatywy profesora Mieczysława Mazarakiego. Mieści się ono w dawnym budynku gospodarczym rodziny Ligęzów. Budynek ten pochodzi z końca XVI wieku. W jego wnętrzach znajdują się takie wystawy stałe jak:
- Flora i fauna okolic Chrzanowa,
- Skały i minerały Ziemi Chrzanowskiej,
- Pradzieje Ziemi Chrzanowskiej,
- Fablok – pierwsza fabryka lokomotyw w Polsce,
- Chrzanów i Chrzanowianie na przestrzeni dziejów,
- W synagodze i w domu żydowskim,
- Salonik biedermeierowski.
Czynne – codziennie, prócz sobót
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeum.chrzanow.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/Chrzanow_muzeum2.jpg