Muzeum Kanału „Dętka” – Łódź
Jest to część Muzeum Miasta Łodzi, która znajduje się w łódzkich kanałach na placu Wolności. Muzeum było dawnym zbiornikiem na wodę, który został wybudowany w 1926 roku. Woda ta służyła do okresowego oczyszczania kanałów w centrum miasta. Mogło tam się zmieścić 300 m3 wody. Całość ma 142 metry długości, 187 centymetrów wysokości i 1,5 metra szerokości. Muzeum Kanału otwarto w 2008 roku. Znajduje się tu wystawa przedmiotów, dokumentów i zdjęć z budowy kanalizacji.
Czynne – czwartek – niedziela (w sezonie)
Wstęp – płatny
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d1/Muzeum_Kana%C5%82u_D%C4%99tka_-_wej%C5%9Bcie.JPG/800px-Muzeum_Kana%C5%82u_D%C4%99tka_-_wej%C5%9Bcie.JPG
Muzeum jako samodzielna jednostka działa od 1986 roku. Obecnie mieści się ono w pałacu Karola Scheiblera. Znajdują się w nim filmy, plakaty, elementy scenografii oraz urządzenia techniczne. Taśm z filmami jest tu około 1 000. Ciekawą ekspozycję w muzeum stanowi oryginalny i działający fotoplastykon. W tym muzeum powstawały scenografie do takich filmów jak m.in.: Ogniem i mieczem, Stara Baśn, Quo vadis, Pan Tadeusz. Są tu również ekspozycje poswięcone Krzysztofowi Kieślowskiemu, Poli Negri, Romanowi Polańskiemu, Jerzemu Kawalerowiczowi czy Agnieszce Holland. Zwiedzający mogą również obejrzeć filmy niszowe, przedwojenne, dokumentalne, animacje w kinie Kinematograf znajdującym się prze muzeum. Muzeum współpracuje również przy festiwalach: Muzyki Filmowej, Mediów w Łodzi czy Lochy Manhattanu.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Wstęp – płatny, prócz wtorków
Strona muzeum - http://www.kinomuzeum.pl


Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź
Jest to muzeum o tematyce tramwajowo-autobusowej działające od 2006 roku. Powstało z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Znajdują się tu takie eksponaty jak: fotografie, bilety, tablice informacyjne, wyposażenie tramwajów oraz zabytkowy tabor tramwajowy i autobusowy.
Czynne – poniedziałek – czwartek
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeum.mpk.lodz.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Muzeum_Komunikacji_Miejskiej_Lodz.jpg/1024px-Muzeum_Komunikacji_Miejskiej_Lodz.jpg
Muzeum Książki Artystycznej - Łódź
Muzeum działa od 1993 roku i powstało z inicjatywy fundacji Correspondance des Arts. Mieści się ono w willi Henryka Grohmana – łódzkiego fabrykanta. Muzeum wspiera działalność związaną z książką artystyczną i z ideą korespondencji sztuki. Celem muzeum jest inspiracja i kreacja książki poprzez gromadzenie kolekcji książek artystycznych, a także kolekcji urządzeń technicznych w zakresie drukarstwa, papiernictwa i introligatorstwa. Na muzealnych wystawach można obejrzeć maszyny i urządzenia m.in.: czcionki drewniane i metalowe, urządzenia do czerpania papieru, zespół matryc i urządzeń produkcyjnych z Warszawskiej Odlewni Czcionek.
Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym
Wstęp – ustalenie indywidualne
Strona muzeum - http://book.art.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Muzeum_Ksi%C4%85%C5%BCki_Artystycznej.jpg
Muzeum mieści się w jednym z największych budynków miasta, pałacu łódzkiego fabrykanta – Izraela Poznańskiego. Można tu obejrzeć ekspozycje muzealne przedstawiające życie znaczących dla miasta osób, a także dzieła sztuki i przedmioty użytkowe. Prócz tego znajdują się tu wystawy przedstawiające historię i kulturę Łodzi oraz jej mieszkańców związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.
W skład muzeum wchodzą jego 3 oddziały:
- Oddział Sportu i Turystyki,
- Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych,
- Muzeum Kanału „Dętka”.
Wystawami stałymi w Muzeum Miasta Łodzi są: „Z dziejów Łodzi – historia, kultura, codzienność”, „Panteon Wielkich Łodzian”, „Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina”, „Malarstwo artystów żydowskich”, „W kręgu sztuki łódzkiej” oraz „Galeria Mistrzów Polskich”.
Czynne – codziennie, prócz piątku
Wstęp – płatny
Strona muzeum - http://www.muzeum-lodz.pl
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/%C5%81%C3%B3d%C5%BA_-_Pa%C5%82ac_Izraela_Pozna%C5%84skiego.jpg/1024px-%C5%81%C3%B3d%C5%BA_-_Pa%C5%82ac_Izraela_Pozna%C5%84skiego.jpg
Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu – Łódź
Jest to zespół memoriałowy znajdujący się w miejscu dawnego „Rozszerzonego Więzienia Policyjnego” z 1940 roku. Działało ono w fabryce włókienniczej Samuela Abbego. On wraz ze 1500 więźniami został spalony w 1945 roku. Zaraz po II wojnie światowej miejsce to uznano za Miejsce Pamięci Narodowej. Mauzoleum otwarto w 1961 roku. Tworzyła ją 30-metrowa iglica oraz sarkofag, a także fragment dziedzińca więziennego. Muzeum natomiast powstało w 1976 roku. Mieści się tu Dział Okupacji 1939 – 1945 MTN-Łódź. Znajdują się tu również dwie wystawy stałe:
-Radogoszcz 1939 – 1945,
- Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji 1939 – 1945.
Czynne – codziennie, prócz poniedziałków
Strona muzeum - http://www.muzeumtradycji.pl/1-historia/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Radogoszcz_mauzoleum.jpg/800px-Radogoszcz_mauzoleum.jpg
Dawne Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Muzeum działa od 1959 roku i gromadzi pamiątki związane z dziejami polskimi i regionalnymi ruchu robotniczego. Inicjatorami jego założenie byli weterani łódzkiego ruchu robotniczego oraz pracownicy Referatu Historii Partii komitetu Łódzkiego PZPR. Mieści się ono w budynku dawnego więzienia carskiego. Początkowo było to więzienie koedukacyjne, a w czasie wojny wyłącznie kobiece. Potem mieściła się tu Wojewódzka Szkoła Milicji Obywatelskiej.
Znajdują się dwie wystawy stałe:
- Drogi do Niepodległej 1791 – 1921,
- Więzienie przy Długiej w Łodzi 1885 – 1953.
Czynne – codziennie, prócz piątku
Strona muzeum - http://www.muzeumtradycji.pl/historia/
