pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
Lista muzeów w województwie kujawsko-pomorskim

6 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum – Brodnica

Istnieje od 1973 roku i ma charakter regionalny. Mieści się w barokowym spichlerzu z XVII wieku. Eksponaty z muzeum są podzielone i znajdują się również w podziemiach zamku krzyżackiego oraz w Bramie Chełmińskiej. Do stałych wystaw muzeum należą:

- Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszaba sprzed 10 000 lat (archeologiczna),

- Region brodnicki w średniowieczu (archeologiczna),

- Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.brodnica.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Spichlerz_brodnica.JPG


 

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – Bydgoszcz

Jest to jedyna taka placówka w kraju, która prezentuje historię dyplomacji i rządu polskiego na uchodźstwie. Funkcjonuje od 1999 roku i jest to placówka badawcza działająca przy Instytucie Historii UKW. Znajdują się w nim ekspozycje z „Archiwum Rodziny Poznańskich” wraz z dokumentami, fotografiami, listami, rękopisami i testamentami. Prócz tego jest również kolekcja sztychów, zbiór polskich banknotów z okresu międzywojennego, mundurów historycznych, odznaczeń, medali, sztandarów i chorągwi.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek

Strona muzeum - http://www.muzeum.ukw.edu.pl/jednostka/muzeum_dyplomacji

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Muzeum_Dyplomacji_Bydgoszcz.jpg


 

Exploseum – Bydgoszcz

Jest to oddział Muzeum Okręgowego, w którym znajduje się prezentacja architektury przemysłowej III Rzeszy na obszarze koncernu DAG Fabrik Bromberg. W skład „ekspozycji” wchodzi również podziemna trasa turystyczna. Przedmiotem zwiedzania jest historia koncernu założonego przez Alfreda Nobla, fabryka DAG, wojskowość, uzbrojenie, materiały wybuchowe oraz działalności przymusowej na terenie III Rzeszy. By odwiedzić to miejsce, należy zebrać więcej osób, gdyż możliwe jest tylko w grupie i z przewodnikiem. Zwiedzający zobaczą specjalne przejście tunelami, obejrzą wystawy i multimedia oraz krótki film. Wszystkie ekspozycje mieszczą się w siedmiu budynkach: 2 budynki przygotowania produkcji, budynek denitracji, płuczki kaskadowe, budynek stabilizacji, budynek że latynizacji oraz walce osuszające i magazyn.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.exploseum.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6b/Eksploseum_wej%C5%9Bcie.jpg

 

Muzeum Farmacji – Bydgoszcz

Muzeum to mieści się w aptece „Pod Łabędziem”. Jest to młode muzeum, gdyż powstało dopiero w 2003 roku. Znajduje się tu 5000 eksponatów, które niegdyś były na wyposażeniu apteki. W jego skład wchodzi 5 pomieszczeń:

- zielarnia, gdzie przygotowywało się leki ziołowe. Jest tu dużo naczyń aptecznych oraz zielniki pochodzące z XIX wieku;

- laboratorium galenowe, jest to jedyne takie laboratorium w Polsce. Wyrabiało się tu leki z surowców roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Znajduje się tu 70-letnia maszyna do wyrobu maści, tabletek, czopków, nalewek i syropów;

- biblioteka, gdzie znajduje się ponad 3000 woluminów o historii farmacji i medycyny

- receptura,

- korytarz – sala wystawowa.

Czynne – codziennie, prócz niedziel

Wstęp – bezpłatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8e/Bdg_Gda%C5%84ska_5_ca%C5%82a.jpg/240px-Bdg_Gda%C5%84ska_5_ca%C5%82a.jpg


 

Muzeum Fotografii – Bydgoszcz

Muzeum założył Ryszard Hodyna, dyrektor Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych Foton. Powstało ono w 2004 roku. Wewnątrz muzeum znajduje się interaktywna przestrzeń łącząca ekspozycje oraz aktywne poznawanie fotografii. Znajduje się tu 2635 eksponatów: aparaty fotograficzne, kamery filmowe, powiększalniki, projektory, akcesoria, książki, czasopisma, wyposażenie atelier itp.

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumfoto.byd.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Muzeum_Fotografii_Bydgoszcz.jpg/800px-Muzeum_Fotografii_Bydgoszcz.jpgMuzeum Kanału Bydgoskiego – Bydgoszcz

Muzeum założył historyk i nauczyciel Sebastian Malinowski. Muzeum jest młodym muzeum, bo otwartym dopiero w 2006 roku. Na muzealnej ekspozycji znajdują się zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski. Prezentowane są tam dokumenty związane z historia tego miejsca. Prowadzi się tu również lekcje muzealne.

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.muzeumkanalu.pl


 

Muzeum Wojsk Lądowych – Bydgoszcz

Jedyne takie muzeum w Polsce, swoje początki miało już w 1928 roku. Muzeum ma swoje filie w Toruniu i we Wrocławiu. Prezentowane są w nim dzieje Pomorza i Kujaw od 1918 (Powstanie Wielkopolskie) oraz zbiory broni i wyposażenia żołnierzy. Znajdują się tu wystawy stałe, czasowe oraz ekspozycje plenerowe.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny (prócz wtorku)

muzeum wojsk lądowych

Muzeum wojsk lądowych w bydgoszczy

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Mydła i Historii Brudu – Bydgoszcz

Jest to prywatne muzeum, w którym znajdują się eksponaty i akcesoria związane z historią higieny i mydła. Muzeum otwarto w 2012 roku. Twórcami jego są Daria Kieraszewicz oraz Adam Bujny. Można tu zobaczyć: średniowieczną łaźnię, pokój kąpielowy, żeliwne wanny, szczotki, pralki, suszarki oraz wiele akcesoriów do kąpieli. Prócz tego znajdują się tu liczne dokumenty oraz przedwojenne reklamy o środkach czystości. Eksponatów można dotykać, wąchać, kupić, ale co jest w tym wszystkim najciekawsze można samemu zrobić mydło.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeummydla.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Muzeum_Myd%C5%82a_i_Historii_Brudu_Bydgoszcz_2012a.jpg/800px-Muzeum_Myd%C5%82a_i_Historii_Brudu_Bydgoszcz_2012a.jpg


 

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego – Bydgoszcz

Muzeum to powstało w 1923 roku. Początkowo znajdowały się w nim zabytki archeologiczne, historyczne, numizmatyczne i etnograficzne. Obecnie muzeum jest podzielone tematycznie i znajduje się w wielu budynkach rozsianych po Bydgoszczy m.in.: w spichlerzach nad Brdą, Europejskim Centrum Pieniądza czy Domu Młynarza. W poszczególnych oddziałach mieszczą się wystawy stałe i czasowe jak np. Twórczość Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Mennica Bydgoska lub wystawy czasowe związane z historią Bydgoszczy czy lokalnymi artystami. W Muzeum znajdują się następujące działy:

- archeologiczny,

- etnograficzny,

- graficzny,

- historyczny,

- Leona Wyczółkowskiego,

- muzyczny,

- numizmatyczny,

- sztuki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.bydgoszcz.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Bdg_Gdanska4_3_07-2013.jpg

Muzeum Oświaty – Bydgoszcz

Muzeum założono w 1979 roku z inicjatywy emerytowanych nauczycieli. Początkowo nosiło ono nazwę Muzeum Pamiątek Nauczycielskich i mieściło 1000 przedmiotów. Obecnie muzeum jest podzielone na działy:

- Muzealiów, gdzie znajdują się sprzęty, przybory ucznia, stroje szkolne itp.,

- Dokumentów Życia Społecznego, gdzie znajdują się afisze, kalendarze, dyplomy, zaproszenia, podziękowania itp.,

- Archiwaliów, gdzie znajdują się szczątki akt, biografie, kroniki,

- Księgozbiór, gdzie znajdują się podręczniki, programy nauczania itp.

W skład obecnych ekspozycji wchodzi około 17 000 przedmiotów, 4000 książek i 700 czasopism. Prezentowane są tu wystawy czasowe i stałe, do których należą: Szkoła sprzed lat, Szkice dziejów oświaty, Losy nauczycieli bydgoskich w latach okupacji, Oświata w PRL-u czy Tradycje związkowe pracowników oświaty.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, piątek

Wstęp – płatny

Strona internetowa - http://www.muzeumoswiaty_bydgoszcz.republika.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/47/Muzeum_O%C5%9Bwiaty_Bydgoszcz.jpg/791px-Muzeum_O%C5%9Bwiaty_Bydgoszcz.jpg


 

Galeria Sportu Bydgoskiego – Bydgoszcz

Jest to placówka muzealna, działająca od 2009 roku. Znajdują się w niej m.in. archiwa dotyczące stadionu im. Zdzisława Krzyszkowiaka, medale olimpijskie bydgoskich sportowców, trofea, fotografie, puchary, pamiątki czy sprzęt sportowy. Wszystkie te przedmioty dotyczą bydgoskich sportowców jak chociażby:

- Zdzisława Krzyszkowiaka – biegi,

- Ryszarda Kubiaka – wioślarstwo,

- Marka Leśniewskiego – kolarstwo,

- Beaty Mikołajczyk – kajakarstwo.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek

Wstęp – bezpłatny

Strona galerii - http://www.galeria-sportu.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/Bydgoski_Stadion_Miejski.jpg/800px-Bydgoski_Stadion_Miejski.jpg


 

Muzeum Wodociągów - Bydgoszcz

Muzeum powstało w 2012 roku w ramach projektu „Ścieżka Edukacji Ekologicznej na bazie zabytkowych obiektów Hali Pomp i Wieży Ciśnień”. Mieści się ono w wieży ciśnień oraz w stacji pomp Las Gdański. Znajduje się tu ekspozycja starych, drewnianych rur wodociągowych, hydrantów, studzienek, wanien, umywalek itp. Można tu również obejrzeć animacje, filmy i multimedia w tzw. multimedialnych kioskach. Prócz tego można zobaczyć jak wyglądały niegdyś łazienki czy toalety. Na Tarsie wieży można podziwiać panoramę Bydgoszczy. W oddziale stacji ciśnień natomiast znajduje się ścieżka edukacyjna, kanał wodno-ściekowy oraz rur mus, czyli urządzenie do podnoszenia wody z rzeki.

Czynne – codziennie, prócz piątku

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Muzeum_Wodoci%C4%85g%C3%B3w_w_ci%C5%9Bn_Bydg_03-2013.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Bdg_MuzWodociagowLasGdanski_noc3_12-2013.jpg


 

Muzeum Wolności i Solidarności – Bydgoszcz

Muzeum założono w 2006 roku z inicjatywy Sebastiana Malinowskiego, historyka, nauczyciela i działacza społecznego. Na ekspozycjach znajdują się historyczne pamiątki, archiwa, filmy dokumentalne, dzieła sztuki, które są związane z NSZZ Solidarność. Można tu zobaczyć umundurowanie oficerów ZOMO, dawne aparaty fotograficzne, łóżka dla osób internowanych czy nagrania z okresu stanu wojennego.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/27/Szko%C5%82a_Plac_Ko%C5%9Bcieleckich_8.jpg/795px-Szko%C5%82a_Plac_Ko%C5%9Bcieleckich_8.jpg


 

Muzeum Ziemi Mogileńskiej – Chabsko

Muzeum powstało w 2002 roku. Mieszczą się w nim wystawy stałe podzielone na tematyczne ekspozycje:

- Archeologiczną, gdzie znajdują się eksponaty z wykopalisk na Ziemi Mogileńskiej,

- Historyczną, gdzie znajdują się pamiątki związane z historią oraz z rozwoje duchowieństwa katolickiego,

- Etnograficzną, gdzie znajdują się przedmioty związane z kulturą ludową na tych terenach.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Ziemi Chełmińskiej – Chełmno

Muzeum działało już w 1933 roku, kiedy to otwarto pierwszą wystawę historyczną z okazji 700-lecia miasta. Po II wojnie światowej muzeum działo dzięki Polskiemu Towarzystwu Archeologicznemu i Numizmatycznemu. Obecne nazwa muzeum została nadana w 1983 roku. W muzeum znajdują się wystawy stałe prezentujące:

- historię miasta i ziemi chełmińskiej,

- biografię chirurga i generała Ludwika Rydygiera,

- dzieła sztuki, w szczególności obrazy malarza Antoniego Piotrowicza.

W drugiej części muzeum, w Baszcie Prochowej, mieści się wystawa etnograficzna. W niej znajduje się m.in. drewniany rower z XIX wieku.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumchelmno.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Chelmno_ratusz_03.jpg

Muzeum Dobrzyńskie – Dobrzyń nad Wisłą

Muzeum to działa od 1994 roku i założył je Klub Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej PTTK. Obecnej nazwy muzeum używa się od 2005 roku. Można tu obejrzeć wystawy związane z historią miasta i ziemi dobrzyńskiej, eksponaty archeologiczne, monety, dawne narzędzia, sprzęty domowego użytku, zabytki techniki, książki, dokumenty i fotografie.

Czynne – codziennie, prócz niedzieli

Strona muzeum - http://www.ddkzak.pl/?muzeum-dobrzynskie,11


 

Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi – Grudziądz

Muzeum założono w 1884 roku, natomiast obecną nazwę nosi dopiero od 2005 roku. Założyło je Towarzystwo Starożytności, na którego czele stał Siegfried Anger. Początkowo znajdowało się w nim około 741 eksponatów, głównie archeologicznych. W kolejnych latach, ze względu na wciąż powiększające się zbiory, muzeum było przenoszone w inne, większe budynki. W czasie II wojny światowej muzeum działało w cieniu hitlerowskiej propagandy politycznej. Obecnie w skład muzeum wchodzą:

- dział historii (dzieje miasta),

- dział archeologii (dzieje ziemi chełmińskiej),

- dział sztuki (prace artystów z regionu),

- dział etnografii (kultura ludowa regionu pomorskiego),

- gabinet numizmatyczny,

- dział naukowo-oświatowy.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.grudziadz.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/PalacOpatek.JPG/800px-PalacOpatek.JPG


 

Muzeum im. Jana Kasprowicza – Inowrocław

Muzeum istnieje od 1927 roku. Założyło je Akademickie Koło Kujawian. Początkowo siedzibą muzeum był dom siostry Kasprowicza – Anny Rolirad. W muzeum znajdują się wystawy m.in.: Gabinet Stanisława Szenica, Artystom Inowrocławskim, Miasto na soli czy Kopalnia Soli Solno. W 1976 roku wykupiono również Dom Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu, gdzie dziś także mieści się oddział muzeum. Mieści się w nim wystawa etnograficzna oraz poświęcona literatowi.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Muzeum_Jana_Kasprowicza_Inowroc%C5%82aw.JPG/800px-Muzeum_Jana_Kasprowicza_Inowroc%C5%82aw.JPG

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Dom_rodzinny_Jana_kasprowicza_Inowroclaw-Szymborze_ul.Wielkopolska11_01_iwona.JPG

Muzeum Kolei Wąskotorowej – Wenecja

Istnieje od 1972 roku i działa przy ruchu turystycznym linii kolejki wąskotorowej. Jest to oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. W muzeum tym można zobaczyć m.in. tabor wąskotorowy, w którym można zwiedzać wagony i lokomotywy. Prócz nich zwiedzić można również wagon pocztowy, w którym obecnie mieści się sklep z pamiątkami. Warto zobaczyć też obrotnicę kolejową, budkę dróżnika, żurawia wodnego i parowóz.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumznin.pl/pl/contents/16

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Wenecja_w%C4%85skotor%C3%B3wka_2.JPG/800px-Wenecja_w%C4%85skotor%C3%B3wka_2.JPG


 

Galeria Kujawska – Kowal

Jest to muzeum prywatne Państwa Łukaszewiczów. Mieści się w dawnym młynie pochodzącym z lat 80. XX wieku. Młyn działa do dziś. Muzeum istnieje od 2011 roku i mieści w sobie wyposażenie dawnych zakładów rzemieślniczych, izb mieszkalnych czy sprzętów gospodarstwa domowego. Prócz tego zobaczyć tu można pojazdy konne, urządzenia przemysłowe czy zbiory sakralne.

Czynna – po uzgodnieniu telefonicznym

Strona galerii - http://galeriakujawska.republika.pl/#1
 

Kujawsko – Dobrzyński Park Etnograficzny – Kłóbka

Jest to skansen i oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Leży nad rzeką Lubienką i znajduje się tu 18 obiektów pochodzenia ludowego. Podzielone są one na Ziemię Kujawską i Ziemię Dobrzyńską. Wewnątrz drewnianych domków zobaczyć można tradycyjne wyposażenie wnętrz, przedmioty i narzędzia pochodzące z XVIII wieku aż do lat 30. XX wieku. W skład zabudowań wchodzą m.in.: chałupy, stodoły, spichlerze, stajnie, kuźnia, garncarnia, szkoła, wiatrak, karczma i remiza.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=10

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Klobka001.jpg/800px-Klobka001.jpg


 

Izba Pamięci Poli Negri – Lipno

Muzeum działa od 2005 roku, a jego założycielką jest nauczycielka Dorota Łańcucka. Wystawy w muzeum poświęcone są aktorce kina niemego Poli Negri. Znajdują się tu zbiory zdjęć i filmów aktorki, a także publikacje, tygodniki Kino. Zwiedzając muzeum można również zobaczyć filmy, w których występowała aktorka.

Czynne – poniedziałek – piątek

Strona muzeum - http://polanegri.pl/index.php

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Ziemi Krajeńskiej – Nakło nad Notecią

Muzeum powstało w latach 60. XX wieku, a dokładnie w 1964 roku i mieści się w XIX-wiecznym spichlerzu o szkieletowej konstrukcji. Znajduje się w nim ekspozycja głównie poświęcona dziejom miasta i ziemi krajeńskiej. Są to m.in. eksponaty pochodzące z okresu pradziejów, aż do II wojny światowej. Prócz nich można tu zobaczyć również kolekcję pocztówek, wystawę biograficzną Klemensa Biniakowskiego (lekkoatlecie) czy lapidarium.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.naklo.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/Naklo8.JPG/800px-Naklo8.JPG

Muzeum Stanisława Noakowskiego – Nieszawa

Jest to filia Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Znajdują się tu zbiory dotyczące osoby Stanisława Noakowskiego i Ludwika Boucharda. Pierwsza wystawa miała miejsce w 1934 roku i mieściła się na terenie plebani, lecz zamknięto ją na czas Ii wojny światowej. Później muzeum otwarto dopiero w 1983 roku i obecnie mieści się ono w neoklasycystycznym domu, w którym mieszkał Noakowski. Wewnątrz znajdują się wystawy monograficzne, pamiątki, rysunki Stanisława Noakowskiego. Zaś na piętrze eksponaty poświęcone nauczycielowi Ludwikowi Bouchardowi. Prócz tych dwóch wystaw można również obejrzeć eksponaty związane z historią Nieszawy.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=9

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Nieszawa_muzeum_Noakowskiego.jpg/800px-Nieszawa_muzeum_Noakowskiego.jpg

Muzeum Komunikacji – Paterek

Istnieje od 2011 roku i prezentuje kolekcję zabytkowych autobusów. Znajduje się tu:

- 30 autobusów kursujących w latach 70. i 90.,

- fotografie,

- historię komunikacji,

- stroje kierowców,

- stare bilety.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Strona muzeum - http://www.zabytkowe-autobusy.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/Ikarus_280_Byd.jpg


 

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego – Redecz Krukowy

Jest to prywatne muzeum Pana Janusza Borkowskiego. Muzeum mieści się w dawnym zakładzie produkcyjnym. Eksponaty pochodzą głównie od darczyńców oraz od rodziny właściciela. Znajdują się tam m.in.: maszyny rolnicze, urządzenia, samochody, motocykle, pojazdy konne, przedmioty użytkowe, militaria, prace twórców ludowych.

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – bezpłatny
 

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej – Rypin

Muzeum powstało w 1968 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Rypińskiej. Siedzibą muzeum jest dawny Dom Kaźni. Znajduje się tam ekspozycja martrologiczna oraz archeologiczna. Aktualnie można tu obejrzeć takie wystawy stałe jak: Stary Rypin w mrokach przeszłości, Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej, Piwnice Domu Kaźni.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.rypin.eu

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/77/Rypin-muzeum.jpg/1024px-Rypin-muzeum.jpg


 

Muzeum Solca im. księcia Przemysła – Solec Kujawski

Utworzono je w 2009 roku, a za jego siedzibę wybrano Villa Anna. Jest to muzeum regionalne, w którym znajdują się eksponaty związane z historią miasta i okolicy. Muzeum nosi imię księcia Przemysła, który niegdyś ulokował Solec Kujawski na prawie magdeburskim. Znajduje się tu fragment motyki rogowej z okresu paleolitu, fragmenty ceramiki, narzędzia krzemienne, a także pamiątki i kolekcja monet.

Czynne – wtorek – piątek

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.soleckujawski.pl


 

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna – Szubin

Muzeum działa od 1993 roku, ale dopiero od 2003 roku nosi imię Zenona Erdmanna – działacza harcerskiego i pierwszego kustosza muzeum. Znajdują się tu zbiory pochodzące z Izby Pamięci Narodowej, a także ekspozycje poświęcone dziejom szubińskiego zamku, harcerstwa na terenie Szubina i kulturze ludowej. Prócz tego można również obejrzeć odezwę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1792 roku, proporzec bojowy generała Tadeusza Kutrzeby oraz sztandar skautowski.

Czynne – poniedziałek – piątek

Strona muzeum - http://www.muzeum.szubin.net/index.php

 

Muzeum Artylerii – Toruń

Mieści się ono na terenie wojskowego centrum szkolenia artylerii, a działa od 2005 roku. Znajdują się tu ekspozycje sprzętu i pojazdów wojskowych. Są to np. wyrzutnie rakiet, rakiety, działa, armaty, transportery, granatniki, dalmierze czy broń strzelecka.

Strona muzeum - http://artyleria.csaiu.torun.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Armata_samobiezna_2S7_Pion.jpg/800px-Armata_samobiezna_2S7_Pion.jpg


 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej – Toruń

Muzeum istnieje od 1959 roku, zaś imię Marii Znamierowskiej-Prufferowej nosi od 1999 roku. Mieści w sobie historię kultury ludowej Kujaw, Pałuk, Kaszub i ziemi chełmińskiej. Znajduje się tu wystawa stała „Tajemnice codzienności”. Prócz niej znajdują się tu również urządzenia multimedialne (filmy, dźwięki, prezentacje). Na kolekcję zbiorów wchodzi ponad 60 000 obiektów związanych z etnografii i etnologii. Muzeum prowadzi również działalność wydawniczą – publikuje teksty naukowe badań nad kulturą ludową i współczesnymi problemami kulturowymi.

Przy muzeum znajduje się również Park Etnograficzny, gdzie obejrzeć można budownictwo pochodzące z Kujaw, ziemi chełmińskiej, dobrzyńskiej, Kociewia czy Kaszub.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Stroma muzeum - http://etnomuzeum.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ae/Toru%C5%84_Park_Etnograficzny-_chata_bogatego_ch%C5%82opa_03.JPG/240px-Toru%C5%84_Park_Etnograficzny-_chata_bogatego_ch%C5%82opa_03.JPG

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń – Toruń

Jest to skansen militarny, który działa od 2004 roku. Główną atrakcją muzeum jest Bateria pochodząca z lat 1895 – 1896. Była ona modelem eksperymentalnym i unikatowym na skalę europejską. Prócz niej znajduje się tu również schron, eksponaty oraz wystawy. Obiektem opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji Oddział Toruń. Poszczególnymi obiektami wchodzącymi w skład ekspozycji muzeum są:

- schron amunicyjny Baterii SLB,

- pruska bateria półpancerza SLB,

- polski składany schron bierny,

- radziecki schron obserwacyjno-bojowy,

- radziecki schron bojowy,

- polskie stanowisko obserwacyjno bojowe,

- niemiecki schron BWS,

- Ringstand 58c.

Czynne – niedziela

Strona muzeum - http://www.torun.fortyfikacje.pl/index.php?id=ab4_zwiedzanie

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/Bateria_eksperymentalna.JPG/800px-Bateria_eksperymentalna.JPG


 

Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej – Toruń

Muzeum mieści się w wieży ciśnień wybudowanej w 1894 roku i jest prowadzone przez Toruńskie Wodociągi. Znajdują się tu ekspozycje dotyczące historii inżynierii komunalnej miasta od początków jego dziejów, aż do współczesności. Prócz wystaw w muzeum odbywają się również warsztaty edukacyjno-kulturalne.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7c/Torun_Bielany_wieza_cisnien.jpg/800px-Torun_Bielany_wieza_cisnien.jpg


 

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – Toruń

Znajduje się ono w dzielnicy Torunia w Grębocinie. Utworzone zostało w 2004 roku z inicjatywy Dariusza Subocza. Mieści się ono w poewangelickim kościele. Znajdują się tu eksponaty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa oraz europejskiego i azjatyckiego drukarstwa. Muzeum otwarto w 1998 roku. Obejrzeć tu można repliki oraz oryginały pras drukarskich, sprzętu introligatorskiego czy wyposażenie dawnej papierni. Muzeum to jest również miejscem interaktywnym, gdzie prowadzone są warsztaty.

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.grebocin.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Siedziba_muzeum.JPG/800px-Siedziba_muzeum.JPG


 

Muzeum Toruńskiego Piernika – Toruń

Jest to oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, który mieści się w XIX-wiecznej fabryce pierników. Jest to największe muzeum poświęcone historii korzennych wypieków w Polsce. Historia tego miejsca pochodzi już z 1763 roku, kiedy to rodzina Weese utworzyła przedsiębiorstwo piekarskie. Tradycje tego wypieku przetrwały do dziś i wyrabia się je w Fabryce Cukierniczej Kopernik S.A. W muzeum można obejrzeć film o piernikach, wystawy form piekarskich, pieców do wypieków, interaktywną książkę kucharskiej. Największą atrakcją jednak jest możliwość wypieku własnych pierników i ich degustowanie.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.torun.pl/strona-36-muzeum_torunskiego_piernika.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Muzeum_Toru%C5%84skiego_Piernika1.jpg/1024px-Muzeum_Toru%C5%84skiego_Piernika1.jpg


 

Muzeum Uniwersyteckie – Toruń

Muzeum działa od 2005 roku i znajdują się w nim dokumenty, świadectwa, przedmioty, pamiątki osobiste, fotografie czy sprzęt laboratoryjny pochodzący z 1945 roku. Wszystkie eksponaty związane są z działalnością UMK, jej wybitnymi pracownikami i absolwentami, nauką i edukacją, działalnością Uniwersytetu Wileńskiego i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a także dziejami i dorobkiem emigracji polskiej i Polonii w XX wieku.

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek

Strona muzeum - http://www.muzeum.umk.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fe/Collegium_Maximum_2011.jpg/800px-Collegium_Maximum_2011.jpg


 

Muzeum Zabawek i Bajek – Toruń

Jest to muzeum prywatne, założone przez Państwa Karasiewiczów. Utworzone zostało w 2013 roku i obejrzeć w nim można historyczne zabawki, gry planszowe, projektory, rzutniki z dziecięcymi filmami oraz książki. Wśród eksponatów znajduje się np. jedna z pierwszych lalek Barbie czy kukiełki teatralne.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Toru%C5%84%2C_ul._Bydgoska_40_r%C3%B3g_Konopnickiej_%28OLA_Z.%29.JPG/800px-Toru%C5%84%2C_ul._Bydgoska_40_r%C3%B3g_Konopnickiej_%28OLA_Z.%29.JPG
 


Muzeum Okręgowe – Toruń

Jest to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, którego początki działalności sięgają XVI wieku, a dokładnie 1594 roku, kiedy to otworzono pierwsze muzeum w tym mieście. Początkowo muzeum to gromadziło szkielety zwierząt, szczątki kopalne oraz globusy i obrazy. W kolejnych latach muzeum jeszcze wielokrotnie zmieniało nazwy, miejsca oraz zasoby. Obecną nazwę muzeum nosi od 1965 roku. Na Muzeum Okręgowe składają się tez inne poszczególne muzea:

- Etnograficzne,

- Dom Kopernika,

- Zamek Krzyżacki,

- Sztuki Dalekiego Wschodu,

- Archeologii,

- Pałac Eskenów,

- Podróżników im. Tony Halika,

- Toruńskiego Piernika.

W Muzeum Okręgowym można zobaczyć kolekcję sztuki polskiej i europejskiej, zbiory archeologiczne, historyczne, militarne. Łącznie jest tu ponad 100 pamiątek masońskich i wolnomularskich, 13 tabliczek pisma klinowego, zbiory graficzne oraz medalierstwa.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.torun.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Torun_ratusz_corr.jpg/1024px-Torun_ratusz_corr.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Żywe Muzeum Piernika – Toruń

Istnieje od 2006 roku i jest to pierwsze tego typu muzeum w Europie. Powstało z inicjatywy Pani Elżbiety Olszewskiej. Jest to interaktywne muzeum, w którym można samodzielnie wykonać swój piernik według tradycyjnych receptur i narzędzi. Muzeum to zostało nominowane do wielu nagród m.in. do National Geographic Traveler jako jedno z 7 Nowych Cudów Polski.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeumpiernika.pl/pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/%C5%BBywa_Muzeum_Piernika_w_Toruniu.jpg/800px-%C5%BBywa_Muzeum_Piernika_w_Toruniu.jpg

Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska – Toruń

Muzeum to istnieje od 1973 roku i mieści się w salach Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska UMK. Ekspozycje podzielone są na trzy sale:

- Kolekcje (okazy motyli, kolekcja alergika, flora i fauna, porosty, zwierząt afrykańskich),

- Dzieje Ziemi (skamieliny roślin, bursztyny),

- Zoologia (eksponaty zwierzęce).

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mp.umk.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/UMK_BiNoZ.jpeg/800px-UMK_BiNoZ.jpeg


 

Muzeum Podróżników im. Tony Halika – Toruń

Jest to oddział Muzeum Okręgowego, które powstało z inicjatywy żony Ton’ego Halika, Elżbiety Dzikowskiej. Muzeum otwarto w 2003 roku. To właśnie Elżbieta Dzikowska przekazała kilkaset eksponatów, które wspólnie z mężem przywoziła z licznych podróży. Łącznie jest ponad 500 różnych przedmiotów. Są to m.in.: fotografie, nakrycia głowy, ceramika, broń, pamiątki osobiste.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałków

Wstęp – płatny, prócz środy

Strona muzeum - http://www.muzeum.torun.pl/strona-33-muzeum_podroznikow_im_tony_ego_halika.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Muzeum_Podr%C3%B3%C5%BCnik%C3%B3w_w_Toruniu2.jpg/1024px-Muzeum_Podr%C3%B3%C5%BCnik%C3%B3w_w_Toruniu2.jpg

 

Szkolne Muzeum Motoryzacji – Toruń

Muzeum powstało z inicjatywy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych, którzy początkowo naprawiali Fiata Topolino na zaliczenie pracy dyplomowej. Wyremontowany eksponat stanął przy szkole. To dało uczniom możliwości renowacji kolejnych aut, które później stanęłyby na widok publiczny. Obecnie w muzeum znajduje się około 10 samochodów i 103 pojazdów jednośladowych. Wśród ekspozycji znajdują się modele polskie, niemieckie, czeskie, włoskie, węgierskie, radzieckie, japońskie i francuskie.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.zssam-torun.org/106/szkolne-muzeum-motoryzacji-2

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Widok_muzeum.jpg


 

Muzeum Borów Tucholskich – Tuchola

Jest ono oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Istnieje od 1980 roku i mieści się w budynku pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku. Znajdują się tu trzy wystawy:

- historyczna (historia miasta),

- etnograficzna (rekonstrukcje chat, sprzętów i wyposażenia mieszkańców Borów Tucholskich),

- przyrodnicza (flora i fauna Borów Tucholskich).

Czynne – poniedziałek – piątek

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.tuchola.plMuzeum Miejskie – Wąbrzeźno

Muzeum istnieje od 2001 roku i początkowo mieściło się w pomieszczeniu dawnego młyna z XIX wieku. Obecnie siedzibą muzeum jest Wąbrzeski Dom Kultury. W muzeum znajdują się ekspozycje starych, zabytkowych mebli, sprzętu domowego, a także pamiątki, zbiory filatelistyczne, modelarskie, przyrodnicze. Prócz tego muzeum bogate jest w liczne obrazy z plenerów malarskich.

Czynne – codziennie

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://wdkwabrzezno.pl/ekspozycje-stale/muzeum/


 

Muzeum Indiańskie – Wymysłowo

Jest to prywatne muzeum założone przez Stanisława Supłatowicza. Był on pisarzem i byłym żołnierzem AK, półkrwi Szaunisem (plemiona Indian Ameryki Północnej). Muzeum mieści się w otoczeniu gospodarstwa agroturystycznego i działa od 2000 roku. Znajdują się tu eksponaty związane z kulturą Indian, przedmioty codziennego użytku, ozdoby, broń, stroje, regalia oraz indiańskie tipi.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.huuskaluta.com.pl


 

Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania – Żnin

Muzeum istnieje od 1999 roku i mieści się przy parafii św. Floriana. Znajdują się tu eksponaty pochodzące z kościołów archidiecezji gnieźnieńskiej. Są to m.in.: obrazy, rzeźby, szaty, sztandary, kielichy, naczynia liturgiczne, księgi, medale, monety czy meble.

Czynne – wtorek – piątek

...