pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

6 odpowiedzi

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Bielawska Placówka Muzealna - Bielawa

Utworzona w 2009 roku placówka, w której znajdują się zbiory muzealne pochodzące głównie z darowizn mieszkańców miasta. Są to m.in. przedmioty związane z historią miasta, wyposażenie dawnej apteki, pamiątki z przemysłu włókienniczego, organizacji sportowych i turystycznych, handlu, rzemiosła, militariów czy sztuki ludowej. Ponadto odtworzono tu izbę mieszkalną oraz klasę szkolną.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, piątek, sobota

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.mbp.bielawa.pl/index.php/aktualnoscibpm1


 

Muzeum Ceramiki – Bolesławiec

Utworzone w 1908 roku prezentuje zbiory archeologiczne, etnograficzne, rzemiosła artystycznego, kolekcję ceramiki, obrazy, dokumenty historyczne oraz księgozbiór. Do stałych wystaw w Muzeum należą: Dział Ceramiki oraz Dział Historii Miasta.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.boleslawiec.net/pl/site

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/PL_Boles%C5%82awiec_Muzeum_Ceramiki.JPG


 

Muzeum i Gród Średniowieczny – Brzeźnik

Jest to prywatne muzeum mieszczące się na terenie zrekonstruowanego grodu wczesnośredniowiecznego. Inicjatorem jest państwo Kłoniccy. Miejsce to zostało utworzone w 2013 roku. Znajdują się tam zrekonstruowane osady z chatami i budynkami użytkowymi. Mieszkają tu również zwierzęta gospodarskie. Dla zwiedzających właściciele przygotowali różnego rodzaju warsztaty, pokazy walk wojów, a nawet możliwość wynajęcia pomieszczeń (chat).

Czynne - – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.grodbrzeznik.pl


 

Muzeum Regionalne – Chojnów

Muzeum to mieści się na Zamku Piastowskim. Utworzono je w 1908 roku. Eksponaty znajdujące się w tutejszym muzeum pochodzą głównie z depozytu Muzeum Państwowego we Wrocławiu, gdzie były przetrzymywane na czas wojny oraz od osób prywatnych, instytucji i zakładów. Obecnie można zwiedzać tu wystawy stałe – ekspozycje archeologiczne i historyczne. Ponadto znajdują się tu zbiory sztuki, numizmatów, rękodzieła i mebli.

Czynne – codziennie, prócz niedzieli

Wstęp – płatny, prócz soboty

Strona muzeum - http://www.muzeum.chojnow.eu

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Baszta-tkaczy-chojnow.jpg


 

Muzeum Regionalne – Jawor

Siedziba muzeum mieści się w pomieszczeniach pobernardyńskiego zespołu klasztornego z XV wieku. Zajmuje ono pomieszczenia kościoła halowego, krużganki, wirydarz (ogród wewnątrz murów) oraz dansker (gdanisko). Otworzono je w 1929 roku. W muzeum można obejrzeć wystawy stałe:

- Ziemia Jaworska w pradziejach

- Dawne rzemiosło

- Przekraczanie niemożliwego

- Warczą karabiny i dzwonią pałasze

- Izba dolnośląska

- Skarbiec Sudetów

- Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej

Czynne – środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela

Wstęp – płatny, prócz środy

Strona muzeum - http://www.muzeumjawor.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/SM_Jawor_Klasztorna_6-7_%280%29_ID_591268.jpg


 

Muzeum Tkactwa – Kamienna Góra

Istnieje od 1969 roku i początkowo nosiło nazwę Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego. W muzeum tym, znajdują się ekspozycje:

- Z dziejów tkactwa ludowego

- W izbie

- Salon mieszczański

- Historia Kamiennej Góry

Czynne – codziennie, prócz niedzieli

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumtkactwa.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Kamienica%2C_ob._Muzeum_Tkactwa_Dolno%C5%9Bl%C4%85skiego%2C_XVIII%2C_XIX.jpg


 

Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego – Jelenia Góra

Jest to placówka wystawiennicza – edukacyjna reprezentująca przyrodę Karkonoszy. Zgromadzone są w nim i przechowywane zbiory przyrodnicze, historyczne, etnograficzne i archiwalne z obszaru Karkonoszy. Działa tu również alpinarium z roślinami rosnącymi na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.kpnmab.pl


 

Park Miniatur „Minieuroland” - Kłodzko

Otwarto go w 2015 roku i jest on własnością spółki JM Park Sp. z.o.o. Znajdują się tu miniatury budowli, które zlokalizowane są na terenie Dolnego Śląska , Europy i Ameryki Północnej. Są to m.in.: ratusz, UW, mosty, Twierdza Kłodzko, kościoły, kamienice, wiadukty, zamek Książ, Bazylika w Wambierzycach, parowozownia (Dolny Śląsk), Łuk Triumfalny, Fontanna di Trevi, Big Ben, Zwinger (Europa) oraz Statua Wolności (Ameryka Północna).

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona parku - http://minieuroland.pl


 

Muzeum Miedzi – Legnica

Muzeum otwarto po raz pierwszy w 1962 roku. Siedzibą muzeum jest barokowy budynek pochodzący z 1728 roku. Znajdują się w nim zbiory związane z wydobyciem, przeróbką i zastosowaniem miedzi, złotnictwem współczesnym, a także historią Legnicy i regionu legnickiego. Łącznie znajduje się tu około 30 000 eksponatów, 8 200 woluminów i 1 700 tomów czasopism. Muzeum to posiada również 4 oddziały: Akademię Rycerską, Mauzoleum Piastów Śląskich, Kaplicę zamkową oraz Muzeum Bitwy Legnickiej. W skład Muzeum wchodzi także lapidarium i zabytkowy tramwaj – pomnik, który pochodzi z lat 50. XX wieku.

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota

Wstęp – płaty, prócz soboty

Strona muzeum - http://muzeum-miedzi.art.pl


 

Muzeum Regionalne – Lubań

Mieści się ono w ratuszu, a działa od 1975 roku. Początkowo było to Muzeum Osadnictwa Wojskowego. Gromadzenie przedmiotów na obecne ekspozycje rozpoczęto dopiero w 1982 roku. Aktualna nazwa muzeum utworzona została w 1993 roku. W muzeum można obejrzeć wystawy stałe poświęcone historii miasta i regionu, eksponaty dotyczące geologii oraz te poświęcone sztuce.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny, prócz soboty

Strona muzeum - http://muzeum-luban.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Luban_rynek_2006.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Ziemi Lubińskiej – Lubin

Powstało w 2002 roku, a założyło je Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubińskiej. Siedzibą muzeum jest szyb Bolesław. Znajdują się tu zbiory biograficzne związane z osobą Jana Wyżykowskiego, wyposażenie i ubiór górniczy, maszyny górnicze, minerały miedzi oraz eksponaty związane z historią regionu.
 


Muzeum Browarnictwa Dolnośląskiego – Lwówek Śląski

Istnieje od 2010 roku i mieści się ono w podziemiach browaru. Znajdują się tu zbiory związane z historią browarnictwa na terenie Dolnego Śląska. Są to m.in.: butelki i zamknięcia z 40 dolnośląskich browarów, kufle, etykiety, szyldy, skrzynki, lodówka do schładzania **** z 1905 roku czy beczka. Zwiedzający mają również możliwość obejrzenia procesu warzenia ****, leżakowania i rozlewni.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.browarlwowek.pl/browar/muzeum-browarnictwa.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d9/L%C3%B6wenberg-Bierbrauerei.JPG


 

Placówka Historyczno – Muzealna – Lwówek Śląski

Działa od 2006 roku, a swoją siedzibę ma lwóweckim ratuszu. Znajdują się w niej takie wystawy jak: Sala Agatowa (kolekcja minerałów i skamielin), Sala Miejska (eksponaty ze zbiorami dotyczącymi miasta i powiatu), Sala Historyczna (zbiory z lwóweckiego browarnictwa, górnictwa złota, przedmioty codziennego użytku oraz wystawa bitwy nad Bobrem), Izba Tortur, Loch Głodowy.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Lwówek_Śląski_Ratusz_%283%29.JPG


 

Muzeum Archeologiczno – Historyczne – Głogów

Muzeum to istnieje od 1967 roku i początkowo nosiło nazwę Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych. Mieści się ono na zamku Książąt Głogowskich. Znajduje się tu około 23 000 eksponatów. Są to głównie zabytki związane z historią Głogowa i okolic. Są to m.in.: karty pocztowe, widokówki, wydawnictwa kartograficzne, radio – odbiorniki, gramofony, urządzenia grające, numizmaty, miecz, mapy itp.

Czynne – środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela

Wstęp – Płatyny, prócz soboty

Strona muzeum - http://muzeum.glogow.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Muzeum_Archeologiczno-Historyczne_w_Glogowie.jpg

Muzeum Bitwy Legnickiej – Legnickie Pole

Muzeum to stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. Utworzono je w 1961 roku. Główna ekspozycja muzealna znajduje się w gotyckim kościele. Na stałej wystawie można zobaczyć eksponaty broni, ryciny ilustrujące bitwę pod Legnicą, kopię nagrobka Henryka II Pobożnego.

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota

Wstęp – płatny, prócz soboty

Strona muzeum - http://muzeum-miedzi.art.pl/index.php

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/Legnickie_Pole_5.JPG


 

Muzeum Broni i Militariów – Świdnica

Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, istniejące od 2001 roku. Założone zostało przez Pana Stanisława Gabryś. To prywatne muzeum zawiera ponad 1000 sztuk militariów. Są tu m.in.: eksponaty broni strzeleckiej, maszynowej czy przeciwpancernej. Większość ich pochodzi z czasów II wojny światowej. Właściciel planuje również rozbudowę muzeum o nowe, większe eksponaty jak czołgi, samoloty, wozy opancerzone i armaty. Zwiedzający mogą, prócz oglądania wystaw, spróbować swoich sił na strzelnicy strzelając z różnego rodzaju broni.

http://pttk-strzelin.pl/galeria/sudeckie/swidnica_muzeum_broni/


Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej – Szklarska Poręba

Muzeum to założyło Stowarzyszenie Elektryków Polskich w Jeleniej Górze w 1975 roku. Znajduje się tu około 600 eksponatów, z których dominują urządzenia używane prze elektryków i elektroenergetyków od XX wieku. Są to m.in.: liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe, transformatory, izolatory energetyczne, prądnice, przyrządy pomiarowe czy agregaty prądotwórcze. Prócz tego zwiedzający mogą obejrzeć tradycyjne stroje energetyków, adresarkę, czyli urządzeni do pisania krótkich tekstów oraz wiele książek i czasopism. Największą atrakcję stanowi jednak specjalny balkon, z którego można podziwiać funkcjonowanie elektrowni wodnej.

Czynne – sobota

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.szklarskaporeba.pl/o-szklarskiej-porebie/atrakcje-i-zabytki/1421-muzeum-energetyki-jeleniogorskiej-w-szklarskiej-porebie.html


 

Muzeum Kargula i Pawlaka – Lubomierz

Istnieje od 1995 roku a inicjatorami byli mieszkańcy miasta oraz ówczesny burmistrz. To dzięki mieszkańcom i przedmiotów, które gromadzili, mogło powstać takie muzeum. Ciekawostką jest, że rynek tego miasta, kilkukrotnie był scenerią w filmie „Sami Swoi”. Muzeum mieści się w budynku zwanym Domem Płócienników. Zwiedzający mogą oglądać tablice pamiątkowe, rekwizyty wykorzystywane w filmie (karabin, granat, fragment płotu czy pierwsza kopia filmu).

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.sami-swoi.com.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Lubomierz_muzeum_Kargula_i_Pawlaka.jpg


 

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” – Jelenia Góra

Muzeum jest dawnym domem niemieckiego pisarza i noblisty Gerharta Hauptmanna. Zanim powstało owe muzeum mieścił się tu Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”. Budynek został oficjalnie przemianowany na muzeum w 2005 roku. Celem muzeum jest kultywowanie wielokulturowego dziedzictwa Dolnego Śląska, przechowywanie i udostępnianie spuścizny Gerharda Hauptmanna, a także prezentowanie zbiorów związanych z kulturą i życiem noblisty.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum-dgh.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Jagni%C4%85tk%C3%B3w_-_Muzeum_Miejskie_Dom_Gerharta_Hauptmanna.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa – Dzierżoniów

Muzeum to otwarto w 2011 roku. Wcześniej, zanim stało się muzeum, była to Izba Regionalna działająca przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Zwiedzający muzeum mogą obejrzeć zbiory kartograficzne oraz dokumenty dotyczące miasta i okolicznych miejscowości. Prócz tego znajdują się tu zabytki przemysłu i rzemiosła oraz wystawa stała poświęcona Diorze (fabryce produkującej odbiorniki radiowe).

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek, niedziela

Wstęp – płatny, prócz niedzieli

Strona muzeum - http://www.mmdz.pl


 

Muzeum Powozów i Zaprzęgów – Galowice

Siedzibą powstałego w 2011 roku muzeum jest zabytkowy spichlerz pochodzący z 1730 roku. Należał on niegdyś do zespołu folwarcznego rodziny von Lieres Und Wilkau. W muzeum można zwiedzić ponad 50 powozów, a wśród nich są m.in.: sanie śnieżne, karety, bryczki, historyczny konny wóz strażacki. Wśród eksponatów znajdują się również siodła kawaleryjskie, uprzęże oraz kiełzna.

Strona muzeum - http://www.gallen.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Museum_of_carriages_in_Galowice.jpg


 

Muzeum Przemysłu i Techniki – Wałbrzych

Miejsce to nosi również inną nazwę, a mianowicie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. Siedzibą muzeum jest właśnie zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia”. Zwiedzający mogą obejrzeć, prócz przygotowanych eksponatów, również część obiektów należących do byłej kopalni (łaźnię, budynek maszyny wyciągowej, warsztat elektryczny, plac kopalniany czy fragment tzw. lisiej sztolni leżącej na głębokości 30 metrów). Od 2014 muzeum nosi nazwę Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki. Ekspozycje są podzielno na dwie trasy oraz Lisią Sztolnię. Trasa 1 obejmuje zwiedzanie zabytkowej kopalni „Julia”, zaś trasa numer 2 zwiedzanie szybu „Sobótka”, a w nim: zrąb szybu, maszynę wyciągową, szybowe maszyny oraz urządzenia górnicze.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.starakopalnia.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6e/Muzeum_Przemyslu_i_Techniki_w_Walbrzychu_-_wejscie.jpg/800px-Muzeum_Przemyslu_i_Techniki_w_Walbrzychu_-_wejscie.jpg


 

Miejskie Muzeum Zabawek – Karpacz

Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Pana Henryka Tomaszewskiego, który jest twórcą Wrocławskiego Teatru Pantomimy i który założył to muzeum. Zbiory zabawek można oglądać w specjalnie dla nich przygotowanych gablotach, które stworzył Pan Kazimierz Wiśniak.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumzabawek.pl


Muzeum Ziemi „Juna” – Szklarska Poręba

Jest to prywatne muzeum, w którym znajduje się zbiór minerałów oraz kamieni szlachetnych i ozdobnych. W większości pochodzą one z okolic Sudetów. Wśród okazów znajdują się m.in.: siarka, baryt, chryzopraz, agat, ametys, szczotki kwarcowe, kwarce dymne. Z innych okolic, poza terenami naszego kraju, pochodzą okazy czaroitu – Rosja, geody ametystowe – Brazylia czy malachitowe stalaktyty – Kenia. Prócz kamieni i minerałów w muzeum można również oglądać zabytkowy XVIII – wieczny piec chlebowy, a także narzędzia do jego wypieku.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – bezpłatny


Muzeum Złota – Złotoryja

Muzeum istnieje od 1978 roku. Wcześniej owe muzeum nosiło nazwę Muzeum Społeczne Ziemi Złotoryjskiej. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Leopolda Schmeterlinga. Znajdują się tu zbiory geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne. Zwiedzający mogą oglądać takie wystawy stałe jak: Między Metamorfikiem Kaczawskim a Jesztedzkim, Historia Górnictwa Złota w Złotoryi oraz wystawy czasowe.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Muzeum_zlota.jpg

Muzeum Górnictwa – Nowa Ruda

Jest to prywatne muzeum, które utworzono w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego w 1992 roku. Zwiedzający, prócz oglądania wystaw muzealnych, mogą również zwiedzić podziemną trasę turystyczną. Obecnie muzeum należy do Barbary Korbas. Zwiedzając można się dowiedzieć więcej o noworudzkim górnictwie węgla kamiennego, poznać jego historię, organizację, narzędzia i urządzenia górnicze, stroje i ubiory robocze oraz pooglądać dawne budynki i maszyny. Podziemna trasa turystyczna natomiast liczy sobie 700 metrów i została urządzona w dawnym polu górniczym „Piast”. Spacerując nią turyści dowiadują się o metodzie wydobywania i transportu węgla, o działaniu urządzeń czy zobaczą tzw. „ul”, czyli górniczą ubikację. Na koniec zwiedzania trasy czeka przejażdżka kolejką elektryczną.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://kopalnia-muzeum.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Kopalnia_Nowa_Ruda_pole_Piast_29.07.2011_p.jpg


 

Muzeum Minerałów – Nowa Ruda

Prywatne muzeum Roberta Borzęckiego, utworzone w 2001 roku. Muzeum to zostało urządzone w pokopalnianych budynkach. Zwiedzając wystawy można obejrzeć kolekcję ponad 2 700 okazów z różnych kategorii. Należą do nich: Minerały Świata, Minerały Polski, Kamienie szlachetne, Meteoryty, Skały, Bursztyny i inkluzje, Skamieliny oraz Okazy dydaktyczne.

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.redbor.pl


 

Muzeum Cukrownictwa – Pszenno

Muzeum mieści się na terenie cukrowni, należącej do Sudzucker. Istnieje od 2008 roku. W muzeum można obejrzeć techniki produkcji cukru oraz wystawy, z których można dowiedzieć się o historii cukrownictwa, surowcach cukrowniczych, technikach produkcji, badaniach laboratoryjnych, sposobach składowania i pakowanie cukru. Prócz tego na wystawach muzealnych można zapoznać się z dokumentami, zdjęciami, obrazami i materiałami audiowizualnymi dotyczącymi cukrownictwa. Na terenie muzeum można również oglądać maszyny i sprzęty służące pracy przy burakach cukrowych.

Czynne – drugi wtorek miesiąca

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://www.ks-j.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=435:muzeum-cukrownictwa&catid=140&Itemid=604&lang=pl


 

Muzeum Ślężańskie – Sobótka

Istnieje od 1962 roku, a założył je Stanisław Dunajewski – żołnierz Wojska Polskiego i AK. Zwiedzający mogą obejrzeć następujące wystawy stałe: Dawne wierzenia (dawne wierzenia i kultura duchowa terenów Ślęży), Przyroda Masywu Ślęży (zbiory geologiczne, fauna i flora) oraz lapidarium.

Czynne – środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela

Wstęp – płatny, prócz soboty

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Sowiogórskie Muzeum Techniki – Dzierżoniów

Muzeum otwarte w 2003 roku prezentuje parowozownię, zabytkowy tabor kolejowy oraz kolekcję komputerów im. A. Piotrowskiego. Główną atrakcją jest oczywiście parowozownia, w skład której wchodzi lokomotywa Ls40. Jest to lokomotywa spalinowa produkcji chrzanowskiej. W latach 90 XX wieku pracowała ona na bocznicy Zakładów Porcelany Elektrotechnicznej w Ciechanowie. Drugą atrakcja są również komputery przekazane przez A. Piotrowskiego w ilości 5 000 sztuk. Wśród nich znajduje się m.in. komputer Odra 1305 czy oprogramowanie firmy Zenith Data Systems ZDS. Zwiedzający mogą również obejrzeć folwark Dieriga czy kopalnię srebra „Silberloch”.
 


Muzeum Sportu i Turystyki – Karpacz

W muzeum tym, otwartym w 1974 roku, znajdują się eksponaty oraz dokumenty związane z rozwojem sportu i turystyki, a także ochrona przyrody karkonoskiej. Zwiedzający znajdą tu zabytki kultury fizycznej, turystki i krajoznawstwa. Są to m.in. odznaki, nagrody, znaczki, plakaty, monety, stroje, akcesoria podróżne i dzieła o tematyce sportowej. Wystawy są bogate także w fotografie, filmy, książki i czasopisma. Znajdują się tu takie wystawy jak:

- Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach ze szczególnym uwzględnieniem turystki polskiej,

- Rozwój sportów zimowych w Karkonoszach,

- Ochrona przyrody,

- Ekspozycje czasowe.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeumsportu.org

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Karpacz_Muzeum_Sportu_I_Turystyki.JPG

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego – Ziębice

Muzeum istnieje od 1931 roku i jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Tak więc znajdują się tu eksponaty żelazek, chłodziarek, naczyń mosiężnych i miedzianych, meble, sztućce, ale również rzeźby. Do stałych ekspozycji należy kolekcja rzeźby sakralnej, broni wojskowej i myśliwskiej, obrazów Josepha Langera, kuchni mieszczańskiej, sali etnograficznej, salonik barowy i mieszczański oraz kolekcja szkła użytkowego.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny, prócz soboty

Strona muzeum - http://muzeumziebice.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Zi%C4%99bice%2C_ratusz%2C_01.JPG


Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej – Strzegom

Muzeum to działa od 1997 roku. Znajdują się tu eksponaty, w większości przekazane przez prywatnych kolekcjonerów. Znajdują się tu zbiory minerałów, skamielin, zbiory historyczne i zabytki techniki. Ponadto zwiedzający mogą oglądać wystawy stałe i czasowe.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek

Wstęp – płatny


 

Muzeum Regionalne – Syców

Muzeum istnieje od 1982 roku i mieści się w Centrum Kultury. Znajdują się tu eksponaty związane z historią Sycowa i jego okolic. Są to dokumenty, numizmaty, pieczęcie, mapy, grafiki, ryciny, prasa.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek


 

Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze – Szczawno-Zdrój

Jest to prywatne muzeum, którego właścicielem jest Jerzy Siatkowski. Muzeum istnieje od 2011 roku, a do zwiedzania przygotowano 4 pomieszczenia. Znajdują się w nich kolejno: modele samolotów z okresu II wojny światowej, pracownia modelarstwa lotniczego, sala audiowizualna z symulatorem lotu oraz ekspozycja trofeów lotniczych z biblioteką.

Czynne – po uprzednim uzgodnieniu z właścicielem

Muzeum Mineralogiczne – Szklarska Poręba

Jest to prywatne muzeum założone w 1993 roku przez rodzinę Sokołowskich. Rodzina ta posiada również Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim. W muzeum mineralogicznym znajdują się skamieliny dinozaurów i innych zwierząt kopalnych, kolekcja minerałów, rudy metali oraz meteoryt Gibeon.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/PL%2C_Szklarska_Por%C4%99ba%2C_ul._Kili%C5%84skiego_20_DSC_0001-001.JPGMuzeum Motoryzacji Topacz – Ślęza

Muzeum to jest prowadzone przez Towarzystwo Automobilowe Topacz. Jest to muzeum prywatne i mieści się w pomieszczeniach hotelu Zamek Topacz. Znajduje się tu około 130 pojazdów (samochodów i motocykli). Zwiedzający mogą obejrzeć m.in.: samochody przedwojenne np. Rolls-Royce, samochody polskie i zagraniczne produkowane w latach 1945 – 1989 np. Syrena, Nysa czy Warszawa, samochody powojenne zagraniczne np. Bentley, Daimler czy Maserati oraz motocykle polskie jak Sokół, Podkowa czy Junak. Jeśli auto nam się spodoba można je również wynająć.

Czynne - codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.muzeum.topacz.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Teraz_zamek_Topacz_01.JPGMuzeum Regionalne – Środa Śląska

Muzeum to powstało już w latach 20. XX wieku i wówczas nosiło nazwę Heimatmuseum. Kilkukrotnie zmieniało miejsce swojej działalności, aż w końcu stał się nim średzki Stary Ratusz. Podobnie jak i miejsce, muzeum zmieniało też często nazwy. Obecnie jest to samodzielna placówka instytucji kultury. W muzeum prezentowane są wystawy stałe: Skarb średzki, Wieża więzienna, Warstat – dawne narzędzia do obróbki drewna, Archeologia ziemi średzkiej oraz Mały Skarb Średzki.

Czynne – codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/StRatuszSrodaSlaska.jpg

Muzeum Dawnego Kupiectwa – Świdnica

W 1966 roku podjęto decyzję o powstaniu muzeum. Na samym początku w jego pomieszczeniach znajdowały się opracowania oraz dobra kultury z zakresu historii kupiectwa śląskiego, systemów pomiarowych oraz historii Świdnicy i okolicy. Obecne muzeum podzielone jest na 4 działy:

- Dawnego Kupiectwa ( zabytki związane z handlem),

- Metrologiczny ( zabytki kultury materialnej związane z wymianą towarową),

- Historii Świdnicy (zabytki i informacje o mieście i jego dziejach),

- Naukowo – Oświatowy (popularyzacja dorobku muzeum).

Czynne - codziennie, prócz poniedziałku

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum-kupiectwa.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/PL_%C5%9Awidnica_-_Muzeum_Dawnego_Kupiectwa%2C_entrance.jpg

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Czarci Młyn – Świeradów-Zdrój

Jest to prywatne muzeum stworzone przez Adama Pietrasza. Muzeum to znajduje się w młynie wodnym, pochodzącym z 1890 roku. Mieści się w nim Muzeum Chleba, które podzielone zostało na 3 sale: Chlebową, Historyczną oraz Technologiczną. Zwiedzający mogą oglądać tu dawne urządzenia młynarskie i piekarskie, piec chlebowy, w którym do dziś wypieka się chleb. Prócz niego produkuje się tu również kaszę manną i otręby.

Czynne – wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota

Wstęp – płatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Czerniawa_Zdr%C3%B3j-_M%C5%82yn_wodny.JPG


 

Mini Muzeum Szachów – Świeradów-Zdrój

Jest to prywatne muzeum Wacława Romualda Kuśnierza, mieszczące się w pensjonacie „Szach-Mat”. Wśród eksponatów znajdują się liczne komplety szachów, pojedyncze figury oraz szachownice. Prócz tego na zwiedzających czeka fachowa literatura szachowa w różnych językach oraz komputery szachowe. Właściciel organizuje w swoim muzeum turnieje szachowe.

Czynne – codziennie


 

Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego – Świeradów-Zdrój

Inicjatorem założenia owego muzeum było Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU. Muzeum mieści się w piwnicach Domu Zdrojowego i działa od 2014 roku. Podczas oglądania ekspozycji można zapoznać się z historią wydobywania świeradowskich wód mineralnych oraz z historia samego uzdrowiska.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/%C5%9Awierad%C3%B3w_Zdr%C3%B3j-Dom_Zdrojowy.JPG


 

Muzeum Tanich Win – Szklarska Poręba

Jest to muzeum założone przez prywatną osobę. Mieści się ono w budynku Chaty Walońskiej. Na ekspozycjach znajduje się ponad 100 butelek tanich win (część jest podarowana od Stefana Friedmanna – aktora i satyryka), a także kilkaset etykiet do nich. Każdy z eksponatów prezentuje swoistą estetykę i nazewnictwo.

Czynna – codziennie, prócz niedzieli

Wstęp – wolny

Strona internetowa - http://www.chatawalonska.pl/strona,161.html

 

Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej – Trzebnica

Muzeum mieści się w budynkach Sanktuarium św. Jadwigi i istnieje od 1964 roku. Założyli je salwatorianie. Obecnie muzeum zajmuje 3 pomieszczenia. Znajdują się w nich kolejno:

- ekspozycja szat i naczyń liturgicznych oraz obrazów,

- rzeźby romańskie i gotyckie

- sala wystaw czasowych w Domu Pielgrzyma.

Czynne – po uzgodnieniu telefonicznym

Wstęp – dobrowolna opłata

Strona muzeum - http://trzebnica.sds.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Poland_Trzebnica_-_sanctuary_of_Hedwig.jpg


 

Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej – Trzebnica

Muzeum istnieje od 1990 roku i prowadzone jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Znajdują się tu pamiątki z okresu XX wieku i kopie dokumentów historycznych. Prócz tego zwiedzający mogą obejrzeć eksponaty z wykopalisk archeologicznych, podczas których odkryto stanowisko pobytu homo erectusa.

Czynne – wtorek, czwartek, sobota

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.milosnicytrzebnicy.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Ratusz_w_Trzebnicy.jpg


 

Muzeum – Wałbrzych

Założono je w 1908 roku, ale dla zwiedzających udostępniono je dopiero w 1947 roku. Za siedzibę wybrano pałac Albertich. Znajduje się w nim jedyny w Polsce i drugi na świecie okaz karbońskiego stawonoga, pochodzącego z gromady wujów kopalnianych. Prócz tego muzeum podzielono na 6 działów: ceramika, geologia, sztuka, historia miasta i regionu, oświata oraz pracownia konserwacyjna. W dziale ceramicznym można obejrzeć ponad 10 500 eksponatów. Są to przedmioty wykonane z historycznej oraz współczesnej porcelany. Dział geologiczny to ponad 7 156 eksponatów. W większości jest to kolekcja paleobotaniczna i karbońska flora kopalna (największa w Polsce). Dział sztuki gromadzi dzieła sztuk plastycznych z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://muzeum.walbrzych.pl

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Pa%C5%82ac_Albertich%2C_1800-1803_1_maja_9_%28obecnie_Muzeum_w_Wa%C5%82brzychu%29_01.JPG 

Muzeum Kresów Wschodnich – Węgliniec

Siedzibą, otwartego w 2001 roku muzeum, są dwa towarowe wagony kolejowe. Nad muzeum czuwa Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. W muzeum tym znajdują się przedmioty codziennego użytku, z których niegdyś korzystały osoby przesiedlone z Kresów Południowo – Wschodnich po II wojnie światowej. Są to m.in.: figura Matki Bożej Niepokalanej, liczne fotografie czy dokumenty.

Czynne – po uzgodnieniu z właścicielem

Strona muzeum - http://www.wegliniec.pl/images/article/file/muzeum/muzeum.pdf


 

Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego – Zapusta

Muzeum prywatne Anety i Krzysztofa Tyl, które działa od 2012 roku. Znajdują się w nim zbiory związane z dziejami wsi Pogórza Izerskiego oraz maszyny, narzędzia rolnicze, przedmioty użytkowe, militaria, zabytkowe urządzenia i maszyny, regionalia oraz części ubiorów. Zwiedzający prócz tego mogą również skorzystać z usług agroturystycznych.

Czynne – po uzgodnieniu z właścicielem

Wstęp – bezpłatny

Strona muzeum - http://muzeumzapusta.republika.pl


 

odpowiedź 21 sierpnia 2016 przez użytkownika

Izba Pamiątek regionalnych - Ząbkowice Śląskie

Muzeum mieści się w domu rycerza Kauflunga, zwanym Glabiszówką. Istnieje już od 1972 roku i mieszczą się w nim różne pomieszczenia z przedmiotami tematycznie związanymi z daną wystawą. Jest tam kaplica domowa, zbiory związane z historią miasta i życiem jego mieszkańców oraz przedmioty codziennego użytku. Jest również Laboratorium dra Frankensteina, specjalne pomieszczenie specjalnie ucharakteryzowane na podstawie powieści Mary Shelley oraz sala grabarzy. Prócz tego można jeszcze zwiedzać pobliską Krzywą Wieżę.

Czynne – codziennie

Wstęp – płatny

Strona muzeum - http://www.krzywawieza.eu

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Z%C4%85bkowice_%C5%9Al%C4%85skie._Izba_pami%C4%99ci2.JPG

Muzeum Łużyckie – Zgorzelec

Istnieje od 2007 roku, a założyło je Polskie Stowarzyszenie Euroopera. Można w nim zwiedzić wystawy stałe oraz czasowe, jak chociażby wnętrze chaty łużyckiej z przełomu XVIII – XIX wieku. Prócz tego znajduje się tu również ściana domu o konstrukcji przysłupowej, a także wnętrze z meblami i codziennymi przedmiotami.

Czynne – poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek

Wstęp – płatny, prócz środy i weekendu

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/ZgorzelecMuzLuz.JPG

...