lh
pytanie zadane 12 sierpnia 2016 w Sport przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez użytkownika

Na pewno do jazdy na rowerze zimą trzeba się specjalnie ubrać, tak żeby się nie przegrzać, ale również tak, żeby nie było nam zimno. Najlepszym sposobem jest ubranie się na tzw. "cebulkę". Dobrze jeśli nasza odzież będzie wykonana z materiałów oddychających, przez co pot odprowadzamy na zewnątrz. Po ubraniu się i wyjściu na zewnątrz ma być nam chłodno, gdyż dopiero podczas jazdy i naszego wysiłku będzie nam ciepło. Nie zapominajmy o czapce, szaliku i rękawiczkach oraz skarpetkach, których możemy ubrać nawet dwie pary. Twarz dobrze jest posmarować ochronnym od zimna kremem. 

Jazda na rowerze zimą to nie tylko my i nasz strój, ale również nasz pojazd. Mróz jako taki nie szkodzi rowerowi, ale już sól czy piasek tak. Takie warunki sprzyjają korozji, dlatego musimy odpowiednio zadbać o nasz jednoślad. Po każdej podróży należy dokładnie oczyścić i zakonserwować rower (wytarcie go i posmarowanie ruchomych elementów). Na zimę nasz rower może być zaopatrzony w opony z kolcami, by lepiej się jechało. Można też w tym celu upuścić nieco powietrza z opon. 

Wiadomo, że w czasie zimy szczególnie trudne jest hamowanie, dlatego warto jeździć wolniej. Dobrze jest też opuścić siodełko do takiego poziomu, gdzie będziemy mogli swobodnie postawić nogę na ziemi bez dużego przechylania roweru. No i oczywiście trzeba pamiętać o oświetleniu, gdyż zimową porą szybko robi się ciemno. 

...