1 odpowiedź

odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez użytkownika

Fort IV Twierdzy Toruń to fort o przeznaczeniu artyleryjskim, zbudowany przez Johanna Ludwiga Yorck von Watenburg'a - feldmarszałka z Prus. Wystawił on go w latach 1878-1884. Jego zadaniem była obrona węzła kolejowego Toruń-Mokre i Toruń-Północ.

Fort ten jest jedynym w Toruniu (bo jest ich jeszcze więcej) jaki można zwiedzać; jest on udostępniony do ruchu turystycznego. Mieści się on w dzielnicy Katarzynka, a jego zwiedzanie odbywa się codziennie i wyłącznie z przewodnikiem. Trasa w podziemiach fortu prowadzi przez skrzydło prawe fortu, dziedziniec, wartownię, most do bramy, koszary, poternę główną (podziemne przejście, dzięki któremu żołnierze bez narażania się na ostrzał, mogli się ze sobą kontaktować i przedostawać się do innych stanowisk bojowych), majdan i wał górny.

Fort IV ma kształt pięcioboku, wokół którego znajduje się fosa. Dawniej jego środkowa część była przeznaczona dla żołnierzy i oficerów piechoty. W roku 1920 fort został oddany Wojsku Polskiemu, gdzie mieścił się oddział 63. pułku toruńskiego. W późniejszych latach po II wojnie światowej, w roku 1956 miano fort rozebrać, ale zaadoptowano go jako miejsce, w którym hodowano pieczarki. Dopiero w latach 90. XX wieku fort został zakupiony przez prywatną osobę i pełni rolę turystyczną po dziś dzień. Bilety kosztują 8 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Parkingi dla turystów są bezpłatne. Ciekawostką jest to, że będąc tam można kupić pochodnię do oświetlania podziemnych spacerów lub wziąć ze sobą latarkę. 

...