pytanie zadane 11 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez użytkownika

Kopalnia Soli "Kłodawa" w Kłodawie jest czynnym zakładem przemysłowym, w którym do dziś prowadzi się wydobycie soli. Jest ona również udostępniona do zwiedzania dla turystów, którzy mogą ją zwiedzać od kwietnia do października. 

W tej kopalni możemy poczuć się jak prawdziwi górnicy, gdyż razem z tutejszymi robotnikami schodzimy do niej. Najpierw w cechowni dostajemy odpowiednie wyposażenie: ubranie, kask, lampa i pochłaniacz szkodliwych substancji. Następnie wchodzimy do klatki i zjeżdżamy w dół kopalni. Do klatki wchodzi 13 osób, a mknie ona z prędkością 6 m/s. gdy klatka się zatrzyma jesteśmy 600 m pod ziemią. Najniższy poziom znajduje się 750 m pod ziemią. 

Dalej poruszamy się korytarzem wzdłuż, który jest wyłożony torami kolejowymi. Korytarze, przez które idziemy są jasne i świetliste. W kłodawskiej kopalni prócz zwykłej białej soli, występuje również sól różowa i niebieska. Tu w takim różowym korytarzu temperatura potrafi dojść nawet do +30oC. Spacerując dalej spotkamy kilka tam wentylacyjnych, czyli wielkich drzwi zabezpieczających przed przeciągami. Później mamy okazję postać i obejrzeć podziemny solny krajobraz na balkoniku widowiskowym.  Najniższy poziom na jaki dochodzimy to 630 m pod ziemią. Tu każdy turysta może wybrać sobie kawałek solnego kamienia na pamiątkę. 

...