pytanie zadane 11 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez użytkownika

Skansen Górniczy w Zabrzu nosi imię "Królowa Luiza". Jest to kopalnia, która powstała w 1791 roku. Swojego czasu była to największa kopalnia w Europie. 

Skansen można zwiedzać codziennie prócz poniedziałków. Podzielony on został na dwie części: podziemną i nadziemną. W części nadziemnej znajduje się szyb "Carnall", w którym zobaczyć można maszynownię, nadszybie i rozdzielnię elektryczną. Jednak największą atrakcją jest działająca parowa maszyna wyciągowa z 1915 roku. Jej zadaniem jest wyciąganie z szybu wagoników z urobkiem oraz górników. 

Część podziemna znajduje się 35 metrów niżej. Trzeba ubrać się w roboczy fartuch i kas, a potem tam zejść podziemnym chodnikiem. Na dole do przebycia mamy 1560 m korytarzy podziemnych rozlokowanych na trzech poziomach. Tu poznamy codzienną pracę górników oraz będziemy świadkami pracujących i bardzo głośnych maszyn. Potem czeka nas jazda wagonikami podziemnej kolejki, której trasa wynosi pół km. Po jeździe czeka nas czołganie się  przez korytarz wyżłobiony przez górników. Stąd docieramy do pomieszczenia, z którego wydostaniemy się na dół. 

Będąc w Zabrzu warto również zobaczyć Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Muzeum Pojazdów Zabytkowych. 

...