pytanie zadane 11 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez użytkownika

W Tarnowskich Górach znajduje się Kopalnia Zabytkowa Rud Srebrnonośnych. Prócz kopalni jest tam również zabytkowa sztolnia Czarnego Pstrąga. Ona wraz z kopalnią tworzą najbardziej atrakcyjne miejsca w mieście. 

Kopalnia udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem również dla osób niepełnosprawnych i można zwiedzać ją codziennie. Podziemna trasa ma długość 1740 m i pokonuje się ją około godzinkę. Najpierw zjeżdża się klatką górniczą 40,5 m w dół szybem Anioł. Pierwsza komora na naszej trasie to Komora Srebrna, w której znajduje się jeziorko. Następna komora Zawałowa, gdzie możemy spotkać ducha kopalni Skarbnika. Kolejna komora Niska, która jest największa, ale i najniższa w całej kopalni i ma zaledwie 1 metr wysokości. Z niej dostaniemy się do szybu Szczęść Boże. 

Teraz dalszą trasę o długości 270 m musimy pokonać łodziami. Docieramy do szybu Żmija, który jest szybem wentylacyjnym. Z niego podążamy do szybu Anioł i wydostajemy się na powierzchnię. 

Jeśli chodzi o sztolnię Czarnego Pstrąga to jest ona czynne w tych samych godzinach i dniach co kopalnia. Należy ona do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Park w Reptach i Dolina Dramy". Trasa podziemna, która się tu znajduje ma długość 600 m i pokonuje się ją łodziami. Sztolnia łączy ze sobą szyb "Ewa" i "Sylwester". Udostępniono ją do zwiedzania w 1957 roku. 

By zacząć zwiedzać sztolnię należy zejść krętymi schodami nas głębokość 25 m pod powierzchnię ziemi. Tam przesiadamy się na łodzie i płyniemy przez wyrzeźbiony chodnik, który ma szerokość 1,2-2,5 m. Głębokość wody natomiast dochodzi tu do 70-120 m. Taką łódką płyniemy około godzinki słuchając opowiadań przewodnika o historii tego miejsca i ciekawych wydarzeniach.  

...