pytanie zadane 10 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 sierpnia 2016 przez użytkownika

Ta jaskinia znajduje się w okolicach Olsztyna w województwie śląskim. Dokładnie w rezerwacie "Sokole Góry". Po raz pierwszy opisał ją Kazimierz Maślankiewicz w 1937 roku.  

Jest to jaskinia dostępna dla speleologów, ale można ją zwiedzać pod opieką przewodnika-grotołaza. Wymagany jest natomiast sprzęt speleologiczny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 355 m n.p.m. Długość jaskini to 380 m, a głębokość to 34 m. 

Ściany jaskini pokryte są mlekiem wapiennym, zaś na stropach znajdują się korzenie drzew. Na dnie jaskini znajduje się Sala Wejściowa. Umiejscowiona ona jest na głębokości 20,5 m. Kolejna to Sala Gotycka obfitująca w stalaktyty i stalagmity. Do kolejnej sali musimy dostać się wspinając się przy pomocy wbitych w skałę haków. Dalej znajduje się Sala MGG, czyli Młodzieżowej Grupy Grotołazów, gdzie zakładają oni biwaki i nocują. Najwyżej ziemi położona jest Sala Zawaliskowa, którą można zwiedzić na końcu wycieczki. Z jej stropu zwisają korzenie drzew, na których kiedyś osadzał się kalcyt i tworzyło się coś podobnego do korali (stąd nazwa). 

...