pytanie zadane 9 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 sierpnia 2016 przez użytkownika

Wieliczka leży na Pogórzu Bocheńskim i Wielickim, zaledwie 10 km od Krakowa. Można dostać się do niej samochodem, ale również podmiejskim pociągiem i minibusem. Można zwiedzać ją codziennie. Kopalnia Soli Wieliczka wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1978 roku. 

Kopalnia Soli w Wieliczce jest królową wśród polskich zabytkowych kopalni i odwiedza ją rocznie setki tysięcy turystów. Znajdują się tu liczne komory, chodniki, pochylnie, kaplice oraz okazy przyrodnicze. Cała trasa ma długość 2 km i na jej odcinki znajduje się 20 komór. Rozmieszczone one są na 9 poziomach, ale tylko 3 z nich możemy oglądać. 

Zwiedzanie kopalni w Wieliczce zaczynamy od Szybu Daniłowicza. Ma on głębokość 243 m i 378 schodów, po których trzeba zejść do komory Mikołaja Kopernika. Niektóre komory podparte są drewnianymi konstrukcjami, które są bardzo trwałe, gdyż sól w kopalni bardzo dobrze impregnuje drewno. Kolejnym miejscem jest Kaplica św. Antoniego - byłego patrona poszukiwaczy i górników. Dalej przechodzimy do komory Janowice, gdzie poznamy legendy o odkrywaniu soli w kopalni. Dalsze komory to: Komora Erazma Barącza z solankowym jeziorkiem, w którym nie można się utopić (329 g soli w litrze wody), Komora Weimar też ze słonym jeziorkiem, Kaplica Św. Kingi mająca długość 54 m, Komora Michałowice o wysokości 35 m, Komora Staszica, Komora Witolda Budryka - 125 m pod ziemią, w której można coś zjeść. Kolejnymi ścieżkami docieramy do podszybia Szybu Daniłowicza i jesteśmy 327 m pod ziemią. Pod nami znajduje się jeszcze 6 pięter kopalni, ale nie można ich zwiedzić. Stąd na powierzchnię wydostajemy się górniczą windą. 

Spacerując kopalnianymi ścieżkami można poznać historię powstania tego miejsca, codzienną pracę dawnych górników, a także spotkać krasnoludy i solnego strażnika. Będąc na najniższym poziomie warto również zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich, gdzie wystawy porozmieszczane są w 14 komorach. W rejonie szybu Kinga mieści się Warzelnia Soli, zaś w komorze Jezioro Wessel znajduje się sanatorium Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy. 

Po wyjściu z Kopalni Soli w Wieliczce można jeszcze zwiedzić Zamek Żupny, kościoły, pałace. 

...