pytanie zadane 9 sierpnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 sierpnia 2016 przez użytkownika

W Polsce znajdują się dwie jaskinie o tej nazwie. Jedna znajduje się w Tatrach Zachodnich, a dokładnie w Dolinie Kościeliskiej, zaś druga na Wawelu w Krakowie. 

Smocza Jama w Tatrach jest niewielką jaskinią znajdującą się w dolnej części wąwozu. Ma ona 2 wyloty na wysokości odpowiednio: 1100 m n.p.m. oraz 1110 m n.p.m. Wewnątrz znajduje się 37 m korytarz, w którym zamontowane są drabinki i stalowe łańcuchy. By ją zwiedzać należy zaopatrzyć się we własne źródło światła. 

Smocza Jama na Wawelu to oświetlona trasa turystyczna, której część jest udostępniona dla turystów, a pozostała część wyłącznie dla grotołazów. Długość jaskini wynosi 276 m, zaś część do zwiedzania wynosi 81 m i leży ona u podnóża Wzgórza Wawelskiego na wysokości 205,5 m n.p.m. Przed wejściem do niej napotkamy rzeźbę Smoka, co wiąże się z legendą o Smoku Wawelskim. 

Jaskinię tą do ruchu turystycznego włączono dopiero w 1918 roku. W jej wnętrzu znajdują się 3 komory, ale by się do nich dostać trzeba zejść 135 schodków wgłąb jaskini. 

...