pytanie zadane 8 sierpnia 2016 w Geografia przez użytkownika
Czym są? Gdzie występują? Jak na nie uważać?

1 odpowiedź

odpowiedź 8 sierpnia 2016 przez użytkownika

Pewnie nie raz słyszeliście bądź doświadczyliście podczas pobytu nad morzem, jak chcąc wypłynąć z wody nie możecie tego zrobić. Do brzegu blisko, ale czuliście jakby morze wciągało Was głębiej, a ląd się oddalał. Tak właśnie działa prąd strugowy (nazywany też prądem wstecznym)

Jego inne nazwy, z którymi się być może spotkaliście to: prąd rozrywający, prąd porywający, prąd wciągający. Z języka angielskiego Rip Current. Są to prądy występujące w strefie przybrzeżnej, bardzo silne i związane ze zmienną charakterystyką strefy brzegowej (falochrony, rowy). Prąd ten kieruje się w kierunku otwartego morza. Powstają wskutek załamywania się fal na płyciźnie. Przeszkodami mogą być falochrony, które kierują wody w kierunku morza.

Prądy strugowe są corocznie przyczyną wielu utonięć ludzi, często podczas wakacji, dlatego dobrze jest wiedzieć czym są i jak się zachować natrafiając na nie. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Ponieważ nie da się z powrotem dopłynąć do brzegu (prostopadle), gdy zabierze nas prąd strugowy, zatem nie marnujmy swoich sił na takie działanie. Najlepszym sposobem jest płynięcie w bok, czyli wzdłuż plaży, równolegle do niej. Prąd strugowy zazwyczaj idzie do środka morza, a więc nie na boki. Dlatego jeśli chcemy z niego się wydostać płyńmy wzdłuż plaży do momentu wyczucia, że prąd nie znosi już nas w głąb morza. Wtedy wypłyniemy na brzeg. Jeśli nie mamy dość siły by płynąć, starajmy unosić się na powierzchni wody, tak by ktoś mógł nas zauważyć i nam pomóc. Cyrkulacja prądu strugowego sprawi, że będziemy unosić się na wodzie. 

Poniżej na obrazku przedstawiam działanie prądu strugowego i kierunek wypłynięcia z niego (zaznaczony czarnym strzałkami ESCAPE):

Występowanie prądu strugowego można sprawdzić za pomocą kamery czy zdjęć poklatkowych, systemów radarowych lub samodzielnie wrzucając np. pomarańczę i obserwując jej ruch. 

Pamiętajcie, by nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu i nigdy samemu! 


Tutaj ciekawy film jak jakiś koleś pokazuje na własnym przykładzie, w jaki sposób się wydostać, gdy już znajdziemy się w zasięgu prądu strugowego


A tu filmik przedstawiający jak niebezpieczne są wymienione we wpisie falochrony czy pale wbite w na plaży. Przyznam szczerze, że sama o tym nie wiedziałam, ale teraz już będę uważać, by się przy nich nie kąpać. Wcześniej wydawało mi się, że kąpiel przy palach jest bezpieczna, bo jest płytko, a tu takie rozczarowanie.

https://www.facebook.com/adrian.aleksandrowicz.5/videos/1786033711634641/

Inny zjawiskiem związanym z morzem są martwe fale.

komentarz 23 września 2019 przez użytkownika Gość
Tego prądu strugowego czy tam wstecznego bo różnie to nazywają doświadczyłem rok temu jak byłem w Jastarni. Bardzo nieprzyjemne uczucie. Ważę ok 100 kg i gdy byłem po pas w wodzie to ewidentnie mnie ciągnęło do morza. Czułem się bardzo nieswojo i mimo że nieźle pływam to nie chciałbym płynąć bez gruntu, nie jestem pewien czy bym sobie poradził jak ten facet z filmu. Na filmach zawsze tak prosto wygląda a rzeczywistość jest inna.
komentarz 12 czerwca 2022 przez użytkownika Gość
Spotkałem te fale w tamtym roku na mierzenia wysłane jak byłem, nic przyjemnego
...