pytanie zadane 24 sierpnia 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 25 sierpnia 2015 przez użytkownika

W Polsce występuje około 467 gatunków ptaków. Dokładnym liczeniem i badaniem ich zajmuje się Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Wśród tych ptaków są gatunki zaliczane do ptaków drapieżnych, żyjących na rozlewiskach, wróblowatych, tzw. specjalistów i inne gatunki. Poniżej opiszę kilka z nich, które występują w Polsce.  

Ptaki Drapieżne występujące w Polsce

ORZEŁ BIELIK - nazwa jego wzięła się od białego ogona, który występuje dopiero u dorosłych osobników. Waga 5,5 kg, długość 90 cm. Ptaki te żywią się rybami, ptactwem wodnym i małymi ssakami, a także jajami gęsi, kaczek i łysek. Lubią padlinę. Bytują w obszarach blisko wody. W Polsce jest około 200 par lęgowych.

orzeł bielik

RYBOŁÓW - w locie jego sylwetka przypomina literę M. Lubi gniazdować w pobliżu jezior i rzek, ponieważ tam znajduje swoje pożywienie, czyli ryby. Jego waga to około 1,5 kg, długość 49 cm. Obecnie znajduje się pod ochroną.

rybołów

Ptaki żyjące w Polsce na rozlewiskach

BATALION (BOJOWNIK) - długość 30 cm, waga 200 g. Ubarwienie może być różne od bieli, poprzez szarość, aż po ciemny niebieski. Nazwa wzięła się od tego ich ptaki te w okresie godowym walczą ze sobą. Lubią zakładać gniazda w rejonach błotnistych brzegów rzek i stawów. Żywią się drobnymi bezkręgowcami.

batalion gatunek ptaka

DROP - ptak ten charakteryzuje się wysokimi nogami oraz wąską, grubą szyją. Długość to kilkanaście cm. Żywią się głównie ziarnem, liśćmi, pędami, owadami, dżdżownicami. Długość dropa to około metra.

drop gatunek ptaka

Ptaki tzw. Specjaliści

DZIĘCIOŁ PSTRY DUŻY - charakteryzują się czerwona plamką w tyle głowy. Żywi się owadami i ich larwami wydobytymi z drzew iglastych i liściastych. Posiadają długi i lepki język. 
dzięcioł pstry

ZIMORODEK - mieszka nad brzegami rzek, potoków i jezior. Rozpoznać go można po czerwonych nogach. Żywi się małymi rybkami, wodnymi owadami, skorupiakami i kijankami. Nazwa wzięła się od tego, że ptaki te najczęściej widzi się zimą. 
zimorodek

Wróblowate żyjące w Polsce

KRZYŻODZIÓB ŚWIERKOWY - samce tych ptaków mają pomarańczowe upierzenie, a samice żółtozielone. Żywi się nasionami z szyszek świerka, muchami, nasionami jagód oraz mszycami. Nazwa jego wzięła się od skrzyżowanego dziobu.
krzyżodziób

MUCHOŁÓWKA ŻAŁOBNA - wielkość tych ptaków podobna jest do wielkości sikorki, zaś ubarwieniem do sroki. Żywi się głównie owadami, motylami, chrząszczami, muchami, dżdżownicami i larwami owadów. Gniazduje najlepiej w starych drzewach i dziuplach. 
muchówka ptak

Inne gatunki ptaków żyjące w Polsce

BOCIAN BIAŁY - lubi tereny podmokłe, takie jak łąki, brzegi jezior lub rzek. Żywią się myszami, płazami, gadami, dżdżownicami, owadami, jajami piskląt. Gniazdują na starych drzewach, dachach, kominach czy na słupach. 

bocian biały

...