pytanie zadane 4 sierpnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez użytkownika

W jednym z poprzednich artykułów pisałam o tym czy warto zamieszkać w domu czy w mieszkaniu w bloku. Przedstawiłam Wam wszystkie zalety i wady obu propozycji, a decyzję zostawiłam w pełni Wam. To o czym dziś napiszę również zostawiam Wam, moim Czytelnikom do wyboru. Ja natomiast opiszę zdania różnych osób na temat piętra, na którym się mieszka w bloku.

Opisując mieszkanie w bloku, zwłaszcza te na ostatnim piętrze, nie mam na myśli 10 - cio piętrowego blokowiska czy wieżowca. Założyłam, że ostatnim piętrem będzie trzecie / czwarte piętro, choć chyba już takich czteropiętrowych, nowych bloków się nie buduje. Stawia się bloki tylko do 3 piętra, gdyż w takich nie musi funkcjonować winda, a w wyższych owszem. Tak więc załóżmy, że stajemy przed wyborem mieszkania na parterze lub na trzecim piętrze. Które wybrać i dlaczego? Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Zdania są podzielone, ponieważ wszystko zależy od nas, od naszej sytuacji życiowej oraz od naszych wymagań. Wiadomo, że osoby starsze wybiorą parter, ze względu na zdrowie. Natomiast osoby, które cenią sobie ciszę, zdecydują się na ostatnie piętro. Ale tych za i przeciw jest znacznie więcej, sami zobaczcie. 

BLOK - MIESZKANIE NA PARTERZE

blok w dużym mieście
 

ZALETY:

 • Mieszkanie na parterze jest idealne dla osób starszych, które mają problemy z chodzeniem lub wchodzeniem po schodach. Jest to również dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż nie trzeba wysoko wnosić dziecięcego wózka.

 • Prócz tego mieszkanie parterowe jest "wygodne" podczas wnoszenia toreb z zakupami czy np. mebli, podczas remontu.

 • W przypadku, gdy często musimy gdzieś wychodzić, również sprawdza się takie mieszkanie "na dole". Gdy wiele razy schodzimy np. do piwnicy, po zakupy czy na plac zabaw z dziećmi, znacznie mniej się męczymy niż mielibyśmy za każdym razem pokonywać mnóstwo schodów. Ponadto jest to również wygodne, gdy nasze pociechy chcą, by coś im szybko podać lub przynieść, ponieważ zawsze możemy to zrobić przez balkon, bez wychodzenia z mieszkania. Ponadto jest to bezpieczniejsze, niż rzucanie czegoś z ostatniego piętra bloku. 

WADY:

 • Do najczęstszej wady wymienianej przez osoby, z którymi rozmawiałam, należy sprzątanie. Wiadomo, że przez parter przechodzi każdy mieszkaniec danej klatki schodowej, więc każdy ją brudzi. Osoby mieszkające na parterze często narzekały na dużą ilość piasku i błota szczególne w sezonie jesienno - zimowym. 

 • Tuż za ciągle brudną klatką, wymieniali trzaskanie lub niedomykanie drzwi wejściowych, co było przyczyną utraty ciepła na parterze klatki. Trzaskanie natomiast przeszkadzało rodzinom z malutkimi dziećmi.

 • Niektórzy mieszkańcy parteru, narzekają również na to, że ich mieszkania są ciemne. Słońce wpada głównie z rana lub późnego wieczora, a w ciągu dnia jest ciemniej niż na wyższych kondygnacjach.

 • Do tej ciemności dochodzi również jeszcze specjalne zaciemnianie / zasłanianie okien roletami, w przypadku wścibskich sąsiadów, którzy lubią popatrzeć jak kto ma w domu (jeśli takowi mieszkają w naszym bloku).

 • Ważną kwestią jest również zamykanie okien, nawet w upalne lato, podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Tym bardziej jak parter położony jest naprawdę nisko i każdy może wejść np. na balkon.

 • Parter wiąże się ponadto z hałasem, szczególnie jeśli za naszymi oknami znajduje się plac zabaw. Latem jak wiadomo, dzieci bawią się na nim od rana do wieczora. Gry w piłkę, która może wpaść przez nasze okno, krzyki to coś, co może dla niektórych być ważną informacją przed ostatecznym wyborem. 

 • Ktoś z góry zawsze może nam zalać mieszkanie.

BLOK - MIESZKANIE NA OSTATNIM (TRZECIM) PIĘTRZE

ZALETY:

 • To co w mieszkaniu na parterze było wadą tu jest niewątpliwym plusem. Mowa o ciszy. Mieszkając na ostatnim piętrze bloku odczuwamy znacznie mniej dobiegającego z dołu hałasu. Możemy relaksować się i wykonywać swoje zadania w ciszy np. usypianie dzieci.

 • Przy okazji częstego schodzenia i wchodzenia również warto szukać plusów. Taki trening po schodach jest dobry dla naszego zdrowia, możemy traktować go jak ćwiczenia fizyczne - trenujemy mięśnie nóg oraz wydolność oddechową.

 • Siedząc na najwyżej położonym balkonie w bloku mamy piękne widoki na miasto, park czy okolicę. Pod warunkiem, że tego widoku nie przesłoni nam inny blok z naprzeciwka.

 • Mieszkając na trzecim (ostatnim) piętrze mamy pewność, że nikt z sąsiadów nas nie zaleje. Możemy być również spokojni o ciekawskie spojrzenia.

 • Dodatkowym atutem jest również możliwość postawienia np. kwiatka na oknie klatki schodowej (jeśli ktoś lubi). Będzie on ładnym elementem dekoracyjnym, który z pewnością postoi dłużej niż na innych, niższych piętrach bloku. 

 • Jeśli jest to blok, który posiada jeszcze windę, to będzie to kolejna zaleta.

WADY:

 • Dla niektórych największą wadą może okazać się brak windy i duża ilość schodów do pokonania. Odkrywamy to często dopiero wtedy, gdy chcemy wnieść do mieszkania nowo zakupione meble czy sprzęty. Jest to uciążliwe również w przypadku wnoszenia zakupów.

 • Mając małe dzieci i nie mając specjalnie wydzielonego miejsca na klatce do przechowywania wózka, wnoszenie go również do przyjemnych rzeczy nie należy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie będziemy go wnosić do końca życia, a tylko przez parę lat. 

 • Minusem, szczególnie w starym budownictwie, może okazać się również dach. Często zdarza się, że wieje nam od dachu i zimą mamy naprawdę chłodno w mieszkaniu, tym bardziej jeśli jest to mieszkanie szczytowe. Natomiast latem od dachu jest aż za gorąco. 

Jak widać wad i zalet mieszkania na parterze czy ostatnim piętrze trochę jest. Spotkałam się również ze stwierdzeniem, że mieszkania z ostatniego piętra są tańsze w kupnie niż parterowe, albo, że parterowe łatwiej później sprzedać. Nie wypisałam tego w powyższych przykładach, gdyż wydaje mi się, że ceny oraz możliwość późniejszej sprzedaży mieszkania są podobne i zależą od wielu czynników.  Na pewno znacie więcej przykładów, może tych z własnego doświadczenia, dlatego też piszcie w komentarzach jakie jest Wasze zdanie na ten temat.  

...