pytanie zadane 4 sierpnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez użytkownika

Czas remontów w domu przeważnie nie jest dla nas czymś przyjemnym, jak pewnie dla większości. Wszędzie kurz, pył, brudne narzędzia, trzeba co chwila jeździć do sklepu budowlanego po materiały i wydawać przy tym sporą ilość pieniędzy. Taką samą ilość (albo i większą) wydajemy na majstra, który za zrobienie drobnostek, zawsze liczy najwięcej. Dlatego czasem warto się zastanowić czy pewnych rzeczy nie zrobilibyśmy samodzielnie. Oczywiście dobrze jest najpierw podpatrzeć co nieco jak powinno się daną rzecz wykonać, a dopiero później próbować samemu.

We wcześniejszych artykułach na tym blogu, pisałam jak można samodzielnie pomalować pokój, wykonać wzory na ścianach lub zabezpieczyć komin. Naprawdę w dzisiejszych czasach nie potrzeba nam do każdej drobnej pracy wołać fachowca. Wystarczy, że samodzielnie przyłożymy się do pracy, bo w końcu to chodzi o nasz dom czy też mieszkanie. Drobną pracą remontową, którą możemy wykonać samodzielnie jest również położenie fugi między płytkami. Poniżej dokładnie opiszę jak to zrobić i co należy przygotować.  

położona fuga

By położyć fugę, oczywiście będzie nam potrzeba sama fuga w odpowiednio dobranym kolorze. Kupicie ją w każdym sklepie budowlanym. Ilość potrzebnej fugi jest uzależniona od powierzchni na jakiej będziecie ją kładli. Jeżeli są to płytki pomiędzy meblami np. w kuchni będziemy potrzebować mniej fugi niż na całą ścianę lub podłogę.  Warto przygotować sobie starą miskę, wiaderko lub inny pojemnik do rozrobienia fugi. Prócz tego potrzebna nam będzie woda, szpachelka oraz paca gumowa lub szpachelka gumowa. Warto mieć również gąbkę i suchą szmatkę. 

jak kłaść fugi

Pracę zaczynamy od wsypania odpowiedniej ilości fugi w proszku do miski, dolewamy do niej wody.  Należy dokładnie wymieszać wodę z fugą do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji bez grudek. Fuga powinna przypominać konsystencję kremu. Nie może być zbyt rzadka, by nie spadała z packi. Fugę z woda mieszamy za pomocą szpachelki.

fuga

Następnie bierzemy packę gumową lub szpachelkę gumową, nabieramy na nią trochę masy fugowej i nakładamy ją między płytki. Należy pamiętać, by fuga dostała się równomiernie w odstęp między płytkami. Warto położyć ją dwukrotnie w to samo miejsce. Mając fugę na pacy przesuwamy wzdłuż szpary pomiędzy płytkimi, a następnie dociskamy wkładając więcej masy. 

kładzenie fugi

Po położeniu jej na całej powierzchni płytek, zostawiamy ją do wyschnięcia na 30 - 60 minut. Następnie zmywamy płytki mokrą gąbką, usuwając nadmiar fugi. Ostatnim krokiem jest przetarcie płytek suchą szmatką. 

fuga na płytkach

...