pytanie zadane 4 sierpnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez użytkownika

Jak wiemy dziś diody LED są bardzo modne, wszędzie o nich głośno. Właściwa nazwa to dioda elektroluminescencyjna, czyli w skrócie LED. Odmian takiej diody jest wiele, ale...

lampki LED

Zapewne każdy z Was ma w domu latarkę lub lampkę, a jeśli to na pewno kiedyś ją kupi. Warto zwrócić uwagę, na to jakie latarki czy lampki się kupuje. Zwykłe latarki potrzebują prądu lub baterii, by działały/ świeciły. Tylko dzięki temu ich światło będzie na tyle mocne, byśmy mogli jej użyć, w miejscach zaciemnionych. Często pewnie też wozicie latarkę w samochodzie i tu jest problem, gdy nie jest ona naładowana, ale jest potrzebna. Z takiej latarki nie mamy pożytku, no chyba że wozimy ze sobą zapasowe baterie.

 Ja mam inne rozwiązanie, a mianowicie latarki, które nie potrzebują prądu i baterii po by działały. Jest to latarka zasilana przez baterie słoneczne lub przez dynamo. Tą pierwszą wystarczy, że położymy w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne np. na parapecie lub szafce i w ten sposób się ładuje. A wygląda tak:

latarka LEDowa

Nie powiem Wam na ile starczy jej świecenia, ale z pewnością na długi czas. Oczywiście w zależności od jej użytkowania i potrzeb. Łatwo natomiast ocenić kiedy trzeba ją ponownie "położyć na słońcu" - wtedy gdy jej światło robi się coraz słabsze, czyli podobnie jak z normalną latarką. Latarka na baterię słoneczną posiada 5 diod oraz miejsce na sznureczek/zawieszkę. 

Kolejną latarką, o której wspomniałam wyżej jest latarka na dynamo. Działa podobnie jak dynamo przy rowerze. Gdy chcemy ją naładować wystarczy, że uwolnimy za pomocą przycisku owe dynamo i będziemy nim ruszać, czyli ładować latarkę. Według mnie ta wersja latarki jest jeszcze lepsza od poprzedniej, ze względu na to, że nie potrzebujemy nawet słońca, by nam świeciła. Wystarczy, że w wolnej chwili ponaciskamy dynamo i już. Latarka wygląda tak:

latarka LED

Muszę Wam powiedzieć, że ładowanie takiej latarki może być sposobem na odstresowanie, poprzez naciskanie na dynamo zapominamy o stresach :) Chociaż dla osób, które chciałyby się wyciszyć nie polecam takiej formy relaksu, gdyż podczas ładowania dynamo troszkę hałasuje. Latarka posiada 3 diody.

Czas na lampkę LED-ową. Łączy ona w sobie zasilanie z jednej i drugiej latarki, czyli zasilanie przez baterie słoneczne oraz przez dynamo. Nie będę opisywać co trzeba zrobić, by ją naładować, ponieważ pisałam o niej wcześniej przy omawianiu latarek. Lampka wygląda następująco:

lampka LED

Ponieważ jest czarna nadaje się do każdego pomieszczenia w domu i z pewnością umili nam wieczór świecąc jasnym światłem. Jest bardzo przydatna w pokojach dzieci, zwłaszcza tych które boją się zasypiać przy zgaszonym świetle, gdyż można ją zostawić włączoną na całą noc, a gdy się wyczerpie sama zgaśnie. A my nie zapłacimy dużego rachunku za prąd. Lampka wyposażona jest w 6 diod, przycisk włączania i wyłączania, rączkę do kręcenia dynamo, uchwyt do zawieszenia lub przenoszenia jej oraz baterię słoneczną. 

Wszystkie opisane przeze mnie przedmioty są w pełni ekologiczne!, zarówno dla środowiska jak i dla nas. Taka latarka czy lampka kupiona raz będzie nam służyć przez wiele, wiele lat.  

latarki lampki led

komentarz 20 września 2019 przez użytkownika Gość

Najfajniejsza rzeczy w tych latarkach, to to że nie trzeba kupować do nich baterie wiec są darmowe w eksploatacji. Jak nie promienie słoneczne, to siła mięści. Robinson Crusoe pewnie byłby z tych gadżetów bardzo zadowolonywink

...