pytanie zadane 4 sierpnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez użytkownika

Niedawno pisałam o urządzaniu małej łazienki, a dziś przyszła pora na małą kuchnię. Niestety wielu z nas boryka się z problemem małych pomieszczeń mieszkalnych i nie dotyczy to tylko mieszkań w bloku. Także trzeba sobie radzić, a jak wiemy łatwo nie jest, zwłaszcza gdy chcemy wszystko w takiej małej kuchni pomieścić. Piekarnik, kuchenka, okap do kuchni, lodówka, zmywarka, urządzenia AGD, naczynia, sztućce i wiele, wiele innych bardzo potrzebnych drobiazgów. Wszystko to potrzebuje swojego miejsca.


Jeśli jesteście posiadaczami małej kuchni, ten artykuł jest dla Was. Urządzając kuchnię część wybiera zapewne ekipę / firmę, która wszystko dokładnie wymierzy, zrobi meble, przywiezie, zawiesi i gotowe. I jeszcze jedno, najważniejsze, policzy sobie za to nie małe pieniądze. Natomiast jeśli chcemy taniej urządzić "serce" domu, jakim jest kuchnia, musimy zaopatrzyć się w dużo cierpliwości i dokładności. Przyda nam się ona już w pierwszym kroku wyposażania kuchni, jakim jest pomiar pomieszczenia. Warto wiedzieć, że zamawiając gotowe meble dobrze jest wymierzyć wszystko co do centymetra. Warto również porozmawiać ze sprzedawcą sklepu meblowego, który doradzi co, jak i gdzie powinno stać, by nasza kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, bo o to chodzi, gdy jest niewielkich rozmiarów.  


Gdy kuchnia jest pusta tzn. odmalowana i przygotowana na wyposażenie, warto się również zastanowić, czy najpierw kupić do niej meble czy sprzęt. Oczywiście, moim zdaniem, dobrze jest by jedno i drugie było mniej więcej w tym samym czasie w domu. Chociaż w moim przypadku najpierw miałam meble, a za trzy dni sprzęty, więc był czas i miejsce, na skręcenie i zawieszenie wszystkich szafek. Przy doborze mebli polecam zastosowanie szuflad w dolnych szafkach. Więcej w nie się zmieści niż do tradycyjnej szafki, która nie zawsze ma półkę w środku. W małej kuchni sprawdzają się też szafki typu Cargo, czyli wysuwane koszyki na różne produkty. Natomiast na górze można zawiesić zwykłe, otwierane szafki. Uroku kuchni dodadzą również witryny, czyli oszklone szafki otwierane do góry. 

urządzanie małej kuchni

Wspomnę teraz nieco o urządzeniach. Zacznę od piekarnika. Obecnie na rynku dostępne są piekarniki do zabudowy. Warto rozpatrzeć zakup takiego piekarnika, niż tradycyjnego. Moim zdaniem ładniej on wygląda i co najważniejsze jest na wysokości naszego tułowia, więc nie trzeba się do niego schylać np. wyjmując z niego ciasto lub go czyszcząc. I jeszcze jedno, tak umiejscowiony nie jest zagrożeniem dla małych dzieci, które jak wiemy dotykają wszystkiego (podczas, gdy się w nim coś piecze i jest gorący). Wybierając szafkę do zabudowy piekarnika, pamiętajmy, by nie stawiać go tuż przy lodówce. Może to być przyczyną zwarć lub innych technicznych usterek. Dlatego stawiajcie lodówkę zupełnie po drugiej jego stronie, w miarę powierzchniowych możliwości, oczywiście.

mała kuchnia jak urządzić

W małej kuchni często brakuje miejsca na przygotowywanie posiłków, ze względu na zbyt małą powierzchnię blatu roboczego. Dlatego w takiej kuchni sprawdzi się jednokomorowy zlew okrągły lub kwadratowy, albo jednokomorowy zlew z ociekarką z boku. Ociekarka jest wtedy idealna, ponieważ nie potrzebujemy już wtedy miejsca na nią w szafce górnej. Dzięki temu szafkę wykorzystamy na naczynia, talerze lub produkty spożywcze. 

mała kuchnia

Jeżeli, mimo małego zlewu, nadal brakuje Wam miejsca na blacie, to nie pozostaje nic innego jak zakup stołu. Warto wybrać taki stół do małej kuchni, by był praktyczny. Ja polecam drewniane, gdyż są łatwe w utrzymaniu czystości i stabilne, ale wybór należy do Was, kwestia gustu. W małej kuchni sprawdzi się zarówno stół o kwadratowym, prostokątnym, jak i okrągłym kształcie. Warto również zadbać o wystrój kuchni. Takie szczegóły jak firanki czy obrus też są ważne.

jadalnia w kuchni

Kuchnia, którą widzicie na zdjęciach, ma wymiary 2,5 x 2,5 metra, ale nie sądziłam, że po jej urządzeniu i wyposażeniu będzie w niej jeszcze tyle miejsca. Dobrym sposobem na to, żeby dokładnie wymierzyć i wyobrazić sobie wygląd naszej kuchni jest skorzystanie z projektów kuchni 3D.

...