pytanie zadane 4 sierpnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez użytkownika

W obecnych czasach na rynku możemy spotkać wiele rodzajów okapów kuchennych. Są okapy duże i małe, z kominem i bez, oszklone i metalowe o różnej barwie kolorystycznej, montowane przy ścianie i nad tzw. "wyspami". W związku z tak szerokim wyborem nie ma się co dziwić, że wybór do najłatwiejszych nie należy. Tylko jaki okap wybrać, żeby spełniał swoją funkcję i żebyśmy byli z niego zadowoleni?

Oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań i gustu. Ja opiszę dziś okap, który pasuje raczej do małej lub średniej wielkości kuchni. Jest to moje własne spojrzenie na to urządzenie kuchenne i nie sugeruję takiego wyboru Wam, ale postaram się przedstawić wszystkie "za" tego okapu. Ponieważ jestem posiadaczką małej kuchni, musiałam stawiać na równie mały okap, ze względu też na mało miejsca dla niego. Chciałam również, by był "płaski" i w stonowanej barwie, dzięki której pasowałby do reszty urządzeń znajdujących się w tym pomieszczeniu np. do lodówki czy piekarnika. A ponieważ moje meble są wykonane na wysoki połysk, to sprzęty wybrałam niebłyszczące w kolorze Inox

okap Amica

Okap kuchenny, który tu opisuję ma wymiary: 50 cm szerokości x 50,5 cm głębokości x 13 cm wysokości. Jego waga to: 4,6 kg. Jak już wyżej wspomniałam jest wykonany ze stali nierdzewnej w kolorze Inox. Ten model posiada zarówno możliwość montażu wyciągu do kratki, jak i używanie samego pochłaniacza. Dla osób chcących mieć nad okapem jeszcze np. szafkę, drugie rozwiązanie jest zatem idealne. Urządzenie to posiada filtr akrylowy, który zbiera tłuszcz oraz pochłania zapachy. Można go zamontować zarówno nad kuchenką gazową, jak i elektryczną, z tym, że odległość między kuchenką a okapem musi wynosić min. 65/75 cm.

okap kuchnia

W obudowie okapu znajdują się również przyciski. Jedne służą do oświetlenia, drugie do włączenia wentylatora. Oświetlenie okapu jest niezależne. Jeśli chodzi natomiast o wentylator, to na panelu znajdują się trzy poziomy regulacji prędkości obrotowych 1,2 i 3. Prędkość 1 i 2 stosuje się przy małym natężeniu oparów, zaś prędkość 3 należy stosować podczas np. smażenia bądź grillowania. Poziom 0 to wyłączony. Dodatkowym atutem jest wykonanie urządzenia w II klasie ochrony przeciwpożarowej. 

okap

Wracając jeszcze do samego filtra to istnieje możliwość jego demontażu w celu np. wyczyszczenia. W zależności od użytkowania filtr, jak również obudowę, należy czyścić średnio raz w miesiącu. Najlepiej myć okap wilgotną szmatką oraz obojętnymi środkami myjącymi. Filtr można myć również w zmywarce do naczyń w temperaturze do 60 stopni C. Okap wyposażony jest również szybkę, którą można złożyć jeśli nie jest potrzebna. Wydaje mi się, że pokrótce opisałam wszystko co potrzeba, by wiedzieć przed zakupem okapu kuchennego. Czekam na Wasze opinie i komentarze pod tym postem. 


Jeśli chodzi o okapy przemysłowe (używane w restauracjach, barach itp.) to należy pamiętać, by w odpowiednich odstępach czasu je serwisować. Oczywiście wszystko jest uzależnione od ilości zanieczyszczeń znajdujących się pod nim, częstotliwości użytkowania oraz filtrów jakie są w nim zastosowane.

Czynność
serwisowa
(częstotliwość)
Sposób
serwisowania
Czyszczenie filtrów okapu
(1/24 h - 1/miesiąc)
myć ręcznie lub w zmywarce przy użyciu płynu stosowanego w gastronomii
Czyszczenie obudowy okapu
(w miarę potrzeby, zaś pyły wewnętrzne przemywamy od środka 1,2/rok)
myć detergentem do czyszczenia stali nierdzewnej w środowisku gastronomicznym
Czyszczenie elementów nawiewnych okapu
(minimum 2/rok)
myć w zmywarce przy użyciu płynu stosowanego w gastronomii
czyszczenie tac ociekowych
(minimum 2/rok)
myć ręcznie lub w zmywarce przy użyciu płynu stosowanego w gastronomii

komentarz 27 marca 2017 przez użytkownika anonimowy
jesli kuchnia jest mala, to wybralabym tekleskopowy okap, albo chowany w szafce, to chyba praktyczne rozwiazanie?
...