pytanie zadane 3 sierpnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 sierpnia 2016 przez użytkownika

Dziś napiszę jak szybko położyć płytki na ścianie. Zajmuje to około 30 minut i co ważne, po tym czasie możecie już używać pomieszczenia, w którym były kładzione płytki. Nie trzeba już czekać całego dnia, by wszystko dobrze wyschło, ale kilka minut. 

płytki z plastiku

Mowa o płytkach PCV wykonanych z plastiku. Są one świetną alternatywą dla tradycyjnych płytek, gdy akurat nie mamy zbyt dużo czasu lub z innych powodów. Płytki te nie są drogie. Możecie je kupić w sklepach budowlanych lub gospodarstwa domowego. Zazwyczaj na jednym arkuszu mieści się 6 płytek (co będziecie widzieli na zdjęciach). Do tego klej i można pobawić się w majstra :)

Montaż ich jest bardzo prosty i zaraz opiszę go po kolei. Takie płytki są również o wiele tańsze niż tradycyjne, a i materiałów do ich montażu nie potrzeba wiele. Jedynymi rzeczami, jakich będziecie potrzebować są:

- płytki plastikowe (w liczbie takiej jaka Wam jest potrzebna),

- klej polimerowy,

- rękawiczki jednorazowe,

- nożyczki,

- taśma papierowa, 

- miara (opcjonalnie).

płytki-PCV

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy wszystko przygotować.  Nie mówię tu tylko o materiałach, ale również o miejscu w jakim będą się one znajdowały. Warto dokładnie przetrzeć ściereczką ścianę, gdzie będą umieszczone płytki oraz wysunąć (odsunąć) sprzęt, by łatwiej było nam się dostać do ściany i wygodniej pracować. 

Jeśli wszystko przygotowane, przystępujemy do działania. Na początek dokładnie wymierzamy ścianę oraz płytki. Warto przyłożyć arkusz z płytkami do ściany kilka razy i przyjrzeć się, jak lepiej będą one wyglądały - w pionie czy w poziomie. Ja swoje kładłam w pionie, gdyż zwykłe płytki również były tak położone. Należy również zaznaczyć sobie na ścianie miejsce, w którym chcemy by płytki się kończyły.

Płytki PCV są o tyle dobre, że łatwo jest w nich zrobić dziurę, gdy mamy w ścianę zainstalowane gniazdko. Należy tylko dobrze wymierzyć, w którym miejscu powinna znajdować się dziura i wyciąć ją nożyczkami. Jeśli kupiliście za dużo płytek, to możecie je przycinać, obcinać wg uznania, tyle ile potrzeba.

Do montowania płytek używamy kleju polimerowego, gdyż idealnie nadaje się on do montowania takich materiałów jak plastik. Jest on trwały i mocny. Polejmy klej na wszystkich brzegach arkusza oraz w środku i umieszczamy na ścianie w odpowiednim miejscu. Pamiętajcie jednak, że przy doklejaniu płytek nie należy zbyt mocno dociskać ich do ściany, ponieważ wtedy klej wyjdzie nam na ścianę. No chyba, że będziecie wcześniej malować to nie ma kłopotu. Ja polecam zamiast dociskania, nakleić na płytki i ścianę kawałek taśmy papierowej, by utrzymała płytki póki klej nie wyschnie.

plastikowe płytki

Dokładnie tak samo postępujemy z kolejnymi arkuszami płytek. Po zamontowaniu ich na ścianie i upewnieniu się, że klej dobrze wysechł można delikatnie oderwać taśmę i cieszyć się nową ścianą.  

montaż płytek

...